رسته‌ها

سیمین دانشور
(1300 - 1390 هـ.خ)

نویسنده و مترجم
مشخصات:
نام واقعی:
سیمین دانشور
سایر نام‌ها:
شاخه نبات، شیرازی بی نام، شیرازی گمنام
تاریخ تولد:
1300/02/08 خورشیدی
تاریخ درگذشت:
1390/12/18 خورشیدی (90 سالگی)
محل تولد:‌
شیراز
جنسیت:‌
زن
ژانر:‌
رمان و داستان کوتاه
زندگی‌نامه
سیمین دانشور (زاده ۸ اردیبهشت سال ۱۳۰۰ خورشیدی در شیراز -سن:۸۸ سال) نویسنده و مترجم ایرانی است. وی نخستین زن ایرانی است که به صورتی حرفه‌ای در زبان فارسی داستان نوشت. مهم‌ترین اثر او رمان سووشون است که نثری ساده دارد و به ۱۷ زبان ترجمه شده است و از جمله پرفروش‌ترین آثار ادبیات داستانی در ایران محسوب می‌شود. دانشور همچنین عضو و نخستین رئیس کانون نویسندگان ایران بود.از سیمین دانشور همواره بعنوان یک جریان پیشرو و خالق آثار کم نظیر در ادبیات داستانی ایران نامبرده می‌شود.سیمین دانشور در هجدهم اسفندماه سال ۱۳۹۰ در خانه‌اش در تهران درگذشت
بیشتر
ویرایش

کتاب‌های سیمین دانشور
(29 عنوان)

4 امتیاز
از 31 رای
بنال وطن آلن پیتون
5 امتیاز
از 91 رای
غروب جلال سیمین دانشور
5 امتیاز
از 36 رای
چهل طوطی

آخرین دیدگاه‌ها

تعداد دیدگاه‌ها:
2

گفتم: مَردم این شهر شاعر متولد می‌شوند امّا شماها شعرشان را کشته‌اید. گفتم پهلوا‌ن‌هایشان را اخته کرده‌اید. حتی امکان مبارزه هم باقی نگذاشته‌اید که لااقل حماسه‌ای بگویند و رجزی بخوانند.

گفتم سرزمینی ساخته‌اید خالی از قهرمان. گفتم شهر را کرده‌اید عین گورستان، پر جنب و جوش‌ترین محله‌اش محلهٔ مردستان است.


 سووشون

 سیمین_دانشور

آن وقت‌ها که مردم لب جوی آب می‌نشستند و گذر عمر را می‌دیدند و دلی‌دلی می‌کردند و از تمام نعمت‌های دنیا، یک گلعذار بسشان بود گذشت. حالا باید کناره سیل‌گیر بایستند و عمر همچین از‌ روبه‌رو بیاید سیلی به صورتشان بزند که رَبّ و ربشان را یاد کنند..


سووشون / سیمین_دانشورزندگی عشق است، از آن کام بجوی.زندگی نبرد است، درگیرش شو.از واقعیت فراتر رو، و حقیقت‌یابی کن.راه رستگاری بشریت برپاداشتن امپراطوری جهانی عشق است،عاری از موانع دینی و طبقاتی وفرقه‌ای و هرگونه ستمی.سیمین دانشور.ساربان سرگردان.
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک