رسته‌ها

خورخه لوئیس بورخس
(1899 - 1986 م)

نویسنده، شاعر و ادیب
مشخصات:
نام واقعی:
خورخه لوئیس بورخس
تاریخ تولد:
1899/08/24 میلادی
تاریخ درگذشت:
1986/06/14 میلادی (87 سالگی)
محل تولد:‌
بوینس آیرس، آرژانتین
جنسیت:‌
مرد
ژانر:‌
شعر و ادبیات
زندگی‌نامه
خورخه لوئیس بورخس (به اسپانیایی: Jorge Luis Borges)‏ ‏ (۱۸۹۹ - ۱۹۸۶) نویسنده، شاعر و ادیب معاصر آرژانتینی. وی از برجسته‌ترین نویسندگان آمریکای لاتین است. شهرت او بیشتر به خاطر نوشتن داستان کوتاه است. یکی از مشهورترین کتاب های او، داستان (۱۹۴۴)، گلچینی از داستان های کوتاه بورخس به انتخاب خودش است که مضامینی همچون رویاها، کتاب خانه ها، آیینه ها، حیوان ها، فلسفه، دین و خدا را می توان حلقه اتصال این داستان ها دانست.
تحصیلات بورخس تا سن ۱۱ سالگی در داخل خانه انجام می شد و او به فراگیری دو زبان اسپانیایی و انگلیسی مشغول بود. کل افراد خانواده در سال ۱۹۱۴ به خاطر کاهش بینایی پدر و برای درمان این مشکل به شهر ژنو در سوییس رفتند و تا پایان این دهه در اروپا ماندند. در آنجا بورخس به مدرسه رفت و زبان های فرانسوی و آلمانی را آموخت. در سال ۱۹۲۱ آنها به بوئنوس آیرس بازگشتند. بورخس نخستین دفتر شعر خود با عنوان شور بوئنس آیرس، در بیست و چهار سالگی منتشر کرد. سال‌ها بعد به عنوان استاد ادبیات انگلیسی دانشگاه بوئنوس آیرس منصوب شد. قبل از آن رئیس کتابخانه ملی آرژانتین هم بود.
وی هیچ گاه به گونه ادبی رمان علاقه‌ای نداشت. داستان کوتاه‌های وی انقلابی در فرم داستان کوتاه کلاسیک ایجاد کرد. بعدها منتقدین از وی به عنوان نویسنده پست مدرن نام بردند.
با اینکه بارها نامزد دریافت جایزه نوبل ادبیات شد هیچگاه برنده آن نشد. با این وجود جایزه‌ی ملی ادبیات آرژانتین را از آن خود کرد.
برخی از آثار او به فارسی نیز ترجمه شده است.
بورخس به مرور زمان بینایی خود را از دست می‌داد و قبل از مرگ کاملاً نابینا شد. وی در زمان تصدی پست ریاست کتابخانه‌ی ملی آرژانتین، تقریباً نابینا بود
بیشتر
ویرایش

کتاب‌های خورخه لوئیس بورخس
(16 عنوان)

4 امتیاز
از 24 رای
اطلس خورخه لوئیس بورخس

آخرین دیدگاه‌ها

تعداد دیدگاه‌ها:
1

خورخه لوئیس بورخس – من همیشه تصور کرده ام که بهشت نوعی کتابخانه خواهد بود.

عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک