رسته‌ها

ابراهیم گلستان
(1301 - 1402 هـ.خ)

کارگردان، نویسنده، مترجم، روزنامه‌نگار، منتقد هنری و عکاس
مشخصات:
نام واقعی:
سید ابراهیم تقوی شیرازی
تاریخ تولد:
1301/07/22 خورشیدی
تاریخ درگذشت:
1402/5/31 خورشیدی (101 سالگی)
محل تولد:‌
شیراز
جنسیت:‌
مرد
ژانر:‌
ادبیات و سینما
زندگی‌نامه
ابراهیم گلستان (تقوی شیرازی) (متولد ۲۲ مهر ۱۳۰۱ در شیراز)، داستان‌نویس و فیلم‌ساز ایرانی است. او اولین کارگردان ایرانی است که برنده یک جایزه بین المللی شده است. آثار مکتوب وی از سبکی خاص برخوردار است و بسیاری سبک نویسندگی وی را تأثیر پذیرفته از داستان‌های کوتاه ارنست همینگوی می‌دانند گرچه او تاثیر پذیری از هیچ نویسنده‌ای را نمی پذیرد. همچنین وی از زمرهٔ نخستین نویسندگان معاصر ایرانی معرفی می‌شود که برای زبان داستانی و استفاده از نثر آهنگین در قالب‌های داستانی نوین، اهمیت قائل شد و به آن پرداخت.
بیشتر
ویرایش

کتاب‌های ابراهیم گلستان
(14 عنوان)

آخرین دیدگاه‌ها

تعداد دیدگاه‌ها:
1فقط هوش کافی نیست. از هوش باید شعور بیاید. شعور با تمرین و تربیت ِ فکر میآید. حتی در پدرسوخته بودن هم،برای دزدی هم محتاج هوش و فکر و شعوری. فکر را ول نکن که اگر کردی،ول معطلی دیگر. نگاه کن. ببین. بخوان. بسنج. بخوان اما هرچه را که می خوانی،قبول نکن یک هو. بسنج. یادگرفتن نه یعنی ازبرکردن،نه یعنی قبول کردن. گاهی یادگرفتن،یعنی قبول نکردن.


 "از صندوقی در سرداب خانه قدیمی ما"

نوشته "ابراهیم گلستان"  ابراهیم گلستانِ ناسازگار با مدرنیته پهلوی دوم، درک ژرفی از سطور بالا داشت که توانست عمارتی گوتیکی، باشکوه و منحصر به فرد در ساسکسِ انگلستان  برای خود بخرد!!!
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک