Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

مروارید

نویسنده:
.
مروارید از دیگر آثار برجسته‌ی اشتاین‌بک است. داستانی سراسر حادثه با گیرایی‌های خاص خودش که مخاطب را به خوبی با خود همراه می‌کند. در این داستان نیز سخن ازفقر و ناتوانی مردم است؛ اما ابن بار نه مردم آمریکا، بلکه مردم هند. داستانی که در آن استعمار انگلیس و تنفر مردم هند از انگلیس بخش‌هایی از آن را تشکیل می‌دهد.
داستان آمیخته­‌ای است از حقیقت و افسانه و سرگذشت صیادی است که نائل می‌شود به صید مروارید درشتی که همه‌ی مردم از آن گفت‌وگو می­‌کنند. این مروارید به نوعی تمثیلی از توانایی مطلق است که فرد با به دست آوردن آن، تصور می‌کند که دیگر هیچ مشکلی نخواهد داشت و همه‌ی بدبختی‌ها را می‌تواند پشت سر بگذارد؛ اما اصلن به این فکر نمی‌کند که شاید این قدرت، خودش عامل شر و بدبختی باشد. درادامه‌ی داستان هم می‌بینیم عده‌ای درصدد دزدیدن مروارید از او هستند و از طرف دیگر خریداران مروارید سعی می‌کنند که این مروارید را بی‌ارزش جلوه دهند تا آن را به مبلغ ناچیزی بخرند. این مروارید برخلاف تصور مالک‌اش چنان شوم است که باعث می‌شود کسی را برای حفاظت ازمروارید بکشد و چالشی بزرگ‌تر از فقر در زندگی‌اش روی دهد.
در جای جای رمان می‌توان تصویر فقر را در جامعه‌ی هند دید. در صحنه‌ای از داستان بچه‌ای را که دچار عقرب‌گزیدگی شده برای درمان به حضور دکتری می‌برند که انگلیسی است و اهمیتی به بیماران نمی‌دهد مگر این که دارای توان مالی باشند.
اشتاین‌بک در این‌جا جامعه‌ی سرمایه‌داری را هم به نوعی زیرسوال می‌برد. جامعه‌ای که در آن ارزش پول بیش از هر چیزی است، حتی بیش از جان آدم‌ها. دکتر اول از مداوای درست کودک سر باز می‌زند اما وقتی می‌فهمد که پدرکودک دارای مروارید گران‌بهایی است برای نجات کودک بیشتر تقلا می‌کند تا شاید دستمزد بهتری بگیرد.

حق تکثیر:ت‍ه‍ران‌: ش‍رک‍ت‌ ان‍ت‍ش‍ارات‌ ع‍ل‍م‍ی‌ و ف‍ره‍ن‍گ‍ی‌‏‫، ۱۳۸۳
ای‍ن‌ ک‍ت‍اب‌ ت‍وس‍ط مترجمان و ناشران متفاوت‌ در سالهای مختلف ترجمه و منتشر ش‍ده‌ اس‍ت‌

» کتابناکهای مرتبط:
مروارید
موشها و آدمها
سر بلند

نسخه ها
MP3
نسخه انگلیسی کتاب مروارید  توسط hanieh
آواتار hanieh
4.4 / 5
با 74 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 13
۱۳۹۱/۰۱/۰۹


پاسخنگارش دیدگاه
edrishoseini
Member
داستان پرکششی دارد با درون مایه ای عمیق و پایانی دردناک.
نقل قول  
saeidborji
Member
تحلیلی بر تحلیل مروارید..
ظاهر داستان مثل بقیه آثار استاینبک همدرد مردم محروم اجتماع است. صدایی بر علیه بی عدالتی ها و فساد و دورویی ها و نیرنگ های استعمارگران. یکی از معروفترین قسمت های داستان رویارویی کشیش ریاکار با مردم فقیر Tuna clump است که به آنها در یک موعظه به طور ضمنی پند میدهد که باید تمام عمر خود را صیاد مروارید باشند و خدا کسانی را که بخواهند از موضع خود در دنیا دست بکشند مجازات میکند. کشیش میداند که مردم درمانده گاها از سر ناامیدی و یاس به خاطر اینکه دلالان بهای مروارید های انها را نمیدهند چاره ای نمیبینند جز اینکه مروارید های خود را به کلیسا هدیه کنند. استاینبک که خود این کار کشیش را سرزنش میکند در پایان پند کشیش را با بیانی دیگر و با تهدیدی خطرناک تر عنوان میکند: اگر از موضع خود دور شوید و سعی کنید مروارید خود را به قیمت مناسب بفروشید فرزندانتان کشته خواهند شد!!! از این حیله گری های نهان در خیلی اثار بک و غرب و سینمایی پیدا میشود که پیام خود را با شیوه ای ماهرانه و خزنده در درون ناخوداگاه مخاطب میکارند که هرگر روحش هم خبر دار نشود!!!
نقل قول  
hsse gharib
Member
اینش برام قشنگه
جایی ک اشتاین بک میگه
صیادان مکزیکی برای انجام هر کاری ترانه ای دارند...
چ رمانتیک و زیبا...
نقل قول  
negin1997
Member
کتاب خیلی قشنگیه
کمی هم غمگینه
نقل قول  
gift1378
Member
خیلییییییی این کتابو دوست دارم ...
نقل قول  
salt
Member
کتابی بسیار زیبا با متنی روان و ساده .....
نقل قول  
chet
Member

این دیدگاه به علت نگارش فینگلیش حذف گردید.

این دیدگاه در تاریخ 1392/09/07 توسط گیلدخت ویرایش شده است

نقل قول  
aligh916
Member
فضای داستان بیشتر به جامعه سرخپوستان شبیهه تا جامعه هند.
نقل قول  
رز مشكي
Member
کتاب زیباییه وکمیم غم انگیز...
نقل قول  
ghonut
Member
به نظر من خیلی هم کتاب جالبی نبود. اما توصیف های خوب و به یاد ماندنی از صحنه ها و وقایع داشت.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You