رسته‌ها

زرتشت

پیامبر، فیلسوف و شاعر
مشخصات:
نام واقعی:
زَرَثوشترَه - «سپیتمان زرتشت» یا «زرتشت سپیتمه»
سایر نام‌ها:
زردشت، زرتشت اسپنتمان
تاریخ تولد:
تاریخ درگذشت:
محل تولد:‌
جنسیت:‌
مرد
ژانر:‌
مزدیسنا
زندگی‌نامه
زَرتُشت یا زَردُشت پیامبر ایران باستان بود که مزدیسنا را بنیان گذاشت. وی همچنین سراینده گات‌ها، کهن‌ترین بخش اوستا می‌باشد. زمان و محل دقیق تولد وی مشخص نیست اما گمانه‌زنی‌ها و اسناد، زمانی بین ۶۰۰۰ تا ۶۰۰ سال پیش از میلاد مسیح را برای او حدس زده‌اند و زادگاه وی را به مناطق مختلفی مانند ری، آذربایجان، خوارزم و سیستان نسبت داده‌اند. تعلمیات زرتشت بعدها با باورهای بومی ایرانیان ترکیب شد و آئین مزدیسنای کنونی که نزدیک به پنج سده دین رسمی ایران نیز بوده‌است، را پدید آورد. نام زرتشت در فهرست یکصد نفرهٔ انسان‌های تاثیرگذار تاریخ که توسط مایکل هارت تنظیم شده‌است، قرار دارد. دین زرتشت امروزه حدود ۲۰۰ هزار تن پیرو در ایران، هند و برخی نقاط دیگر جهان دارد. نام زرتشت بر اساس متون اوستایی زراثوشترا بوده‌است که نامی مرکب است. از «زَرَت» که ممکن است معنی زرد و زرین یا پیر داشته باشد و «اشترا» که برخی آن را شتر و برخی معنی آن را آسترا به معنی ستاره در نظر گرفته‌اند. دارندهٔ شتر زرد، دارندهٔ شتر پیر، دارندهٔ شتر با جرأت، درخشان و زرد مثل طلا، پسر ستاره،، ستارهٔ درخشان و روشنایی زرین معانی گوناگونی است که تا به‌حال محققان برای نام زرتشت ذکر کرده‌اند.
بیشتر
ویرایش

کتاب‌های زرتشت
(16 عنوان)

5 امتیاز
از 36 رای
خرده اوستا زرتشت
5 امتیاز
از 48 رای
خرده اوستا زرتشت
5 امتیاز
از 26 رای
گات ها زرتشت
4 امتیاز
از 39 رای
گاثای زرتشت زرتشت

آخرین دیدگاه‌ها

تعداد دیدگاه‌ها:
3

هات_۲۹_بند_۸


«من تنها یکی را میشناسم، که به آموزشهای ما گوش فرا داده است و او، زرتشت اسپنتمان است».

او آماده است تا مینوی پیام تو را با سروده های خود، در پر تو راستی.به مردمان برساند). پس ای مزدا به او شیوائی سخن بخش).
نیایش زرتشت به اهورا مزدا

و در خواست نیرو برای خوشبخت کردن زمین بارور


 هات_۲۸_بند_۱


با دستهای بر افراشته، ای مزدا بتو نیایش میکنم، و با فروتنی از تو درخواست خوشبختی دارم. باشد که همه کردارهای من، با خرد و اندیشه نیک. و هماهنگ با آئین راستی انجام گیرد، تا تو را خشنود و روان زمین بارور را خوشبخت سازم.


خسرو خزاعی

کسانی در زندگی سرافراز و آسوده خواهند زیست که در زندگی به ندای وجدان درونی خویش گوش فرا دهند و آن را ارج نهند . زیرا وجدان درونی همه انسانها آنها را به سوی کردار نیک رهنمایی میکند .

زرتشت


 
رفرنس هم بدهید آرش خان تا بدانیم زرتشت در کجا چنین فرمایشی داشته
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک