رسته‌ها
صادق هدایت
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 76 رای
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 76 رای
کتاب بسیار نفیسی ست، مجموعه ای از طرح هایی قلمی هدایت، دست نوشته ها و حاشیه هایی که بر آثار مختلفش نوشته، نامه هایی که برای دوستان و آشنایان، از جمله مجتبی مینوی و جمالزاده و دیگران نوشته و بهرحال مجموعه ای بسیار جالب از مطالبی که کمتر جایی در مورد هدایت به آنها اشاره شده است. این کتاب برای کسی که روزگاری بخواهد چاپی درست و بدون سانسور از آثار هدایت ارائه کند، بی اندازه سودمند است.
برای شناخت هدایت و آثارش، ابتدا باید همه ی کارهای او را اعم از داستانی و تحقیقی و غیره خواند، و پیش از هر قضاوتی، ابتدا به کتاب هایی نظیر "صادق هدایت از افسانه تا واقعیت" از محمدعلی کاتوزیان، "تاویل بوف کور" از محمدتقی غیاثی، "کتاب صادق هدایت" از محمود کتیرایی، و... مراجعه کرد و برخی از نقدها و تحلیل هایی را خواند که از هرگونه شیفتگی کورکورانه نسبت به هدایت خالی اند، تا به شناختی خالی از تعصب از هدایت رسید. بی هیچ اغراق، بیش از دو سوم نقدها و تحلیل ها و بررسی هایی که در مورد هدایت نوشته شده، مجموعه هایی هستند از یک سری کلی گویی ها و تعریف های تکراری، و بیشتر در جهت نوعی مسابقه که چه کسی واژه های بهتر و دهان پر کن تری نسبت به هدایت یا مثلن نیما و غیره بکار برده است. اغلب این نقدها، اصولن نقد نیستند، بلکه یک انشاء خسته کن از کلمات قلمبه سلمبه اند که به درد هیچ علاقمندی نمی خورد. برخی از آنچه در مورد هدایت نوشته شده، به "خاطرات" شبیه اند. بی هیچ رودربایستی باید گفت خاطرات هفتادسالگان به بالا، بیشتر نوعی نوستالژی نسبت به زندگی و روابط و دوستان دوران جوانی ست. در این نوع خاطرات، "دوستان" و "آشنایان" اغلب به فرشته ای شبیه اند که تنها در آسمان خیال در پرواز است و در واقعیت زندگی وجود خارجی ندارد
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
377
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
ramin12345
ramin12345
1391/01/17
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی صادق هدایت

تعداد دیدگاه‌ها:
10
‌‌
اگر زمانی ایران سرزمینِ علم و هنر بوده، امروزه از دولت سرِ یک دسته گردنه‌گیر، محتکر و مقاطعه کار تبدیل به سرزمین بیزنس و پول در آری و بچاپ بچاپ شده است،
هیچ رابطه ی معنوی و فرهنگی با سایر جاهای دنیا ندارد و مردم مَنتَر یک دسته شیاد کلاهبردار شده اند.
ملت ایران میدانند که گرگ های ما داخلی هستند، از خارجی نباید متوقع بود که دایه خاتون از مادر مهربان تر باشد
#صادق_هدایت
از کتاب "اشک تمساح"
صادق هدایت در این کتاب علیه خاندان پهلوی جبهه گیری کرده است. علت هم مشخص است. خانواده او در دستگاه فاسد قاجار، صاحب منصب و نفوذ بودند. با ظهور پهلوی، راه بر آنان بسته شد. متنی که از کتاب برگزیدید، چه تناسب نزدیکی با دودمان ایشان دارد!
این مطلب صادق هدایت بعد زمانی ندارد . صادق هدایت درد جامعه ایران را دارد نه خاندان قاجاری . با دیکتاتوری و خرافات مخالف است که نمونه کامل آن در توپ مرواری مشاهده می‌شود.
این درست که هدایت در آثارش درد جامعه ایران رو داره ولی نوک پیکان انتقاداتش در کتاب "اشک تمساح"، که قسمتی از متنش توسط دوست کتابخوانمون اومده، متوجه دستگاه پهلوی می شه. شخصا از انسان هایی که دست به خودکشی می زنن، نمی تونم اسطوره بسازم حالا هر چه قدر هم که در کارشون بی همتا بوده باشن.
صادق هدایت انسانی به تمام معنی آزاده و وارسته بود. در سرتا سر زندگیم همانند او را ندیده ام .
کسانی از خاندان او از چند نسل به این سو از نویسندگان و دانشمندان زمان خود بوده اند. او کمترین تعصبی نسبت به خاندان خود نداشت، اما از کسانی چون بدیع الزمان فروزانفر که اصرار داشتند به جای نام « رضاقلی خان هدایت » لله باشی بگویند و بنویسند ناراحت میشد و میگفت : این مرد در زمان خویش با ابزار کارهای ناچیز، پژوهش هایی کرده و کتاب هایی نوشته و چاپ کرده است و دور از انصاف است که در پی خوار گردانیدن او باشیم .
هدایت به حیوانات و کودکان دلبستگی ویژه ای داشت و مهرورزی او برخلاف دیگران برای ادا نبود . بارها دیدم که چون درشکه چی با شلاق بر اسب ها میزد، سخت می آشفت و نا آرام میگردید. یکبار با درشکه از خیابان سعدی به سوی دروازهٔ دولت میرفتیم و درشکه چی اسبهای لاغر تکیده و خسته را پیاپی شلاق میزد . یکی دوبار هدایت به او گفت : نزن .
سورچی گوش نکرد. هدایت پیاده شد و بازماندهٔ راه را پیاده رفتیم و او در تمام راه ناراحت و خشمگین بود و میگفت : توی این ملک حیواناتش هم توسری خور و بدبخت و بیچاره اند و این درشکه چی میخواهد تلافی سر این حیوان در بیاورد .
خاطرات و مقالاتی درباره ی صادق هدایت
محمود_کتیرایی
[quote='ALLAE']صادق هدایت یک کمونیست افراطی و متعصب بود وآثار او همگی دلالت بر اصرار او به آموزش اصول مارکسیستی به مخاطبان خود بوده است[/quote]
دقیقا شما از کجای آثار هدایت فهمیدی که کمونیست بود؟ همینجور توی هوا حرف زدن کاری نداره
صادق هدایت یک کمونیست افراطی و متعصب بود وآثار او همگی دلالت بر اصرار او به آموزش اصول مارکسیستی به مخاطبان خود بوده است
به چه علت؟
بدون دلیل و سند حرف نزن اون موقع میشه (گوه خوری)
صادق هدایت همچنان بر تارک ادبیات ایران میدرخشد
PDF
9 مگابایت
صادق هدایت
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک