Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

انسان طاغی

نویسنده:
نام اصلی: L'Homme révolté
آلبر کامو در ۷ نوامبر ۱۹۱۳ در دهکده‌ای کوچک در الجزایر به دنیا آمد. پدرش «لوسین کامو» یک سال بعد از به دنیا آمدن او در نبرد مارن در جنگ جهانی اول کشته شد و از آن به بعد آلبر همراه با مادرش (که اصالتاً اسپانیایی بود) به خانهٔ مادر مادری‌اش در الجزیره می‌رود. خانوادهٔ کامو جزو آن دسته از مهاجرانی بودند که از فرانسه برای گرفتن زمین و کشاورزی به الجزایر آمده بودند.

کودکی کامو در یک زندگی فقیرانه‌ٔ طبقه‌ٔ کارگری سپری شد. فقر، احترام به رنج و همدردی با بی چارگان را به او یاد داد. پسندخاطر غریزی کامو قناعت و بی پیرایگی بود. در جزیرهٔ فقر، خود را در خانهٔ خویش احساس می‌کرد.خود او گفته‌است که آفتاب الجزیره و فقر محله بلکور چه مفهومی برایش داشت: «فقر مانع این شد که فکر کنم زیر آفتاب و در تاریخ، همه چیز خوب است. آفتاب به من آموخت که تاریخ، همه چیز نیست.» او به موجب پافشاری «لوئی ژرمن» معلم مدرسه ابتدایی‌اش بود که توانست تحصیلات متوسطه را ادامه دهد.

آلبر کامو بر آن است که انسان تنها با «طغیان» می‌تواند با پوچی مقابله کند. او گفتۀ معروف دکارت را به این شکل درآورد: «طغیان می‌کنم، پس هستم!»
آلبر کامو اذعان دارد که با هیچ چیز نمی‌توان «پوچی بنیادین هستی» را درمان کرد، اما شاید بتوان از درد آن اندکی کاست.
در اندیشۀ کامو آدمی با طغیان به آزادی و خودآگاهی می‌رسد. آزادی‌های خود را دلیرانه پاس می‌دارد و محدودیت‌های خود را فروتنانه می‌پذیرد. گفته شده که طغیان کامو پاسخی فلسفی نیست، بلکه تنها رهنمودی اخلاقی‌ست.
کامو عقیده دارد که باید با شوقی وافر به روی زندگی آغوش باز کرد، از آن کام گرفت و دلیرانه با زشتی‌ها و پلیدی‌های آن پیکار کرد.
کامو با انتشار رسالۀ «انسان طاغی» در سال ۱۹۵۱ راهش را از یاران پیشین خود در مکتب اگزیستانسیالیسم جدا کرد. او به رهنمودهای ایدئولوژیک بدگمان بود. وعده‌ی «فردای بهتر» را فریب و دروغ سیاستمداران می‌دانست.
کامو به «مصلحت» معتقد نبود. برای او اخلاق و سیاست یکی بود. در دوران تسلط آرمان‌های چپ، او به روشنفکران نهیب زد که رؤیاهای «ایدئولوژیک» تنها به یأس و ماتم منجر خواهد شد. نظام‌های تمامیت‌خواه از چپ و راست، با وعدۀ بهشت‌های واهی، روی زمین جهنم‌های واقعی به پا می‌کنند.

حق تکثیر:
تهران: نشرقطره‏‫، ۱۳۹۲.‬

» کتابناکهای مرتبط:
حکومت نظامی
باغ گذرگاههای هزار پیچ
بنونی

نسخه ها
4.5 / 5
با 178 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 25
۱۳۸۹/۱۲/۰۴


پاسخنگارش دیدگاه
reza0008r
Member
دوستان گل
لزومی به نظر گذاشتن وجود نداره کتابی خوندین که مایه التذاذ شده اگه نه در بدترین شرایط وقتتون رو پر کرده که بازم خیلیه پس خوش باشید
نقل قول  
khoday
Member
متاسفانه مامردم ایران هرچی هرکه میگه همونو میگیم دنبال جستن نمیریم که بیابیم من مطمعنم این دوستمون که از پوچی حرف میزنه نه مسخ کافکارو خونده نه بوف کور نه بیگانه یا اگر خونده با هیچ مکتبی آشنا نیست که این سه نویسنده ارزشمندو بشناسه وآثارشونو درک کنه
به قول شاملو
جستن
یافتن
وبه اختیار برگزیدن
نقل قول  
letranger
Member
او نه مسیحی بود ، نه مارکسیست
و نه هیچ چیز دیگر ...

"آلــبـر کـــامــــو" بود
فرزنــد خورشـید و فـقـر و مــرگ


آندره موروا
نقل قول  
آندو
Member
انسان آزاد است که آتش کورهٔ آدم سوزی را بدمد یا زندگی خود را وقف جذامیان کند. شرارت و تقوا چیزی جز تصادف یا هوس نیستند.
نقل قول  
SinPower
Member
نقل قول:
ااین دیگه چه جور دیدگاهیه که دوستان میدن. این پوچی و این بی هویتی ای که میگین کجاست؟ اصلا شما پوچی رو میشناسین. چرا وقتی عقلتون قد نمیده نظر هم میدین. بابا بوف کور و بیگانه و مسخ و انسان طاغی و ... چه ربطی به پوچی داره. فلسفه ی زندگی کجا و این حکایات کجا!!!!!

هر چه قدر هم حرف دیگران بی ربط باشه شما اجاز ه توهین به نظر دیگران رو ندارید دوست من
نقل قول  
faranakz
Member
این کتاب با عنوان انسان عاصی هم ترجمه شده و عنوان اصلی آن l'homme revolté است.
نقل قول  
sarinaalma
Member
چه عجب یکی شو تونستم دانلود کنم
مرسی

نقل قول  
v_khayyam
Member
به زودی (آدم اول) آخرین رمان آلبر کامو تقدیم به همه ی کتابناکهای با صفا البته من آپلود کردم زمان انتشارشو نمیدونم
نقل قول  
ااین دیگه چه جور دیدگاهیه که دوستان میدن. این پوچی و این بی هویتی ای که میگین کجاست؟ اصلا شما پوچی رو میشناسین. چرا وقتی عقلتون قد نمیده نظر هم میدین. بابا بوف کور و بیگانه و مسخ و انسان طاغی و ... چه ربطی به پوچی داره. فلسفه ی زندگی کجا و این حکایات کجا!!!!!
نقل قول  
mohmoh
Member
واقعا ممنون اميدوارم موفق باشيد
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You