‏‫اس‍لام‌ در ای‍ران‌: از ه‍ج‍رت‌ ت‍ا پ‍ای‍ان‌ ق‍رن‌ ن‍ه‍م‌ ه‍ج‍ری‌

.
اسلام در ایران ، در واقع متن درسهای نویسنده برای دانشجویان تاریخ بوده است . مهمترین موضوعات این کتاب ظهور اسلام ، ورودِ آن به ایران ، قرآن مجید، منابع حقوق اسلامی ، تدوین فقه ، مجادلات فرقه ای ، کلام ، اسماعیلیان ، قرمطیان ، عرفان ، و پیروزی شیعه در ایران است . با اینهمه ، در این اثر نارساییهایی در موارد فقهی و حقوقی و جایگاه شیعیان به چشم می خورد که در ترجمة فارسی ، حاشیة محمدرضا حکیمی به توضیح و تبیین آن اختصاص یافته است.
کتاب در حال حاضر ممنوعه "اسلام در ایران، از هجرت تا پایان قرن نهم هجری"، یکی از آثار ایرانشناس بزرگ اهل شوروی سابق و عضو آکادمی علوم آن کشور، "ایلیا پاولویچ پطروشفسکی" است که یکی از آثار مهم در زمینه منابع و متون تاریخ اسلام و تطورات تعالیم اسلامی و فقه اسلامی و صوفیگری و مذاهب و مسالک و نهضتهایی که مردم در بطن اسلام برپاکردند، بویژه تشیع است
این کتاب در سال 1350 توسط نشر پیام به چاپ رسید و تا سال 1363 که ممنوع چاپ شد، هفت بار تجدید چاپ شده بود. فصل آخر کتاب به چگونگی شکل گیری تشیع در ایران می پردازد
گزیده هایی از کتاب :
در سال شانزدهم هجری ، جنگ قادیسه با شکست ایران توام شد ، و یزدگرد از پایتخت که تیفسون بود فرار کرد ، و شهر بی دفاع ماند و چون قرار داد صلحی بسته نشده بود شهر غارت شد ، و مردمان زیادی کشته و اسیر و برده شدند و غنائمی تا حدود 900 میلیون درهم نصیب اعراب شد .
اعراب یک بار دیگر ایرانیان را در پایان سال شانزدهم هجری در مشرق دجله شکست دادند …در 19 هجری در جنگ نهاوند ایران را در جنوب همدان یک بار دیگر شکست دادند .
در بیست و دو هجری ، اعراب شهرهای زنجان ، قزوین و ری و قومس را به تصرف خود در آوردند … در سال بیست و چهار اعراب قم ، اصفهان ، همدان کاشان را به تصرف خود در اوردند … یزدگرد به استخر فارس گریخت و اعراب در همان سال از راه دریا از بحرین و از راه خشکی وارد خوزستان و سپس پارس شدند …
در سال 28 هجری بین استخر پارس و ابوموسی اشعری عهدنامه ایی بسته شد ، و سر به فرمان اعراب دادند … ولی سال بعد آنان شورش کردند … و و افراد یک پادگان عرب را به قتل رساندند … اعراب بی درنگ استخر را محاصره کردند و تسخیر و ویران نمودند و در حدود چهل هزار مرد را کشتند و زنان و کودکان را به برده گی بردند .
زمانی که اعراب به دنبال اتحاد قبایل بودند در ایران فئودالها به دنبال تجزیه طلبی و قدرت منطقه ایی بودند و همین باعث تضعیف حکومت مرکزی شد .
بسیاری از زمین داران ترجیح دادند که با فاتحان پیمان ببندند و باج و خراج بدهند در مقابل اراضی و و حقوق فئودالی خود را داشته باشند .
در سال 31 هجری اعراب خراسان را تصرف کردند … یزدگر به مرو گریخت … در انجا توسط اسیابانی کشته شد .
در سال 31 شاهنشاهی ساسانی سقوط کرد … و همه ایران تقریبا به تصرف اعراب در آمد .
فقط نواحی بلخ ، زابلستان ، کابل و نواحی شمالی گیلان دیلم و طبرستان مستقل ماندند .
زبان فارسی نوین با الفبای عربی در قرن سوم هجری تکوین یافت

حق تکثیر:
‏‫ت‍ه‍ران‌‮‬‏‫: نشر پی‍ام‌‮‬‏‫، چاپ هفتم: ۱۳۶۳

» کتابناکهای مرتبط:
قهرمان دوران

نسخه ها
RAR
حجم: 39 مگابایت
تعداد صفحات: ?
4.6 / 5
با 76 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 11
۱۳۹۱/۰۷/۱۸


پاسخنگارش دیدگاه
quietdon
Member
اگر بتوانید این کار را انجام دهید که عالی می شود. در کتاب فعلی هر جا ... (سه نقطه) آمده بدانید که ...
نقل قول  
amirghorbani
Publisher
این کتاب را چاپ سال 1354 اش را گیر آورده ام اگر وقت کنم اسکن می گیرم و برای دوستان می گذارم
فکر کنم تفاوت های فاحشی با چاپ 1363 این کتاب که در کتابناک موجود می باشد داشته باشد
نقل قول  
quietdon
Member
من هم به دوستانی که به انگلیسی تسلط دارند پیشنهاد میکنم ترجمه انگلیسی این کتاب رو بخونند. این ترجمه فارسی مایه ی تاسفه.
نقل قول  
sss0100
Member
به کسانی ک این کتاب را می خوانند پیشنهاد میکنم که توضیحاتی ک آقای محمدرضا حکیمی بر این کتاب نوشته اند و اشتباهات مولف را تصحیح کرده اند،را هم به دقت مطالعه بکنند.
نقل قول  
edrishoseini
Member
سلام،
کتاب تاریخ ایران نوشته گروهی از نویسندگان روس(ن. و. پیگولوسکایا - آ. یو. یاکوبوسکی - ای. ب. پطروشفسکی - آ. م. بلنیتسکی - ل. و. استرویوا) ترجمه آقای کریم کشاورز رو اگه گیر آوردین حتماً بخونین. مطالب جالبی خصوصاً درباره رسوم مالیات گرفتن و بطور کل پول زور و نا حق گرفتن از مردم و روستاییان ایران در طول تاریخ داره. مقدمه ای هم از شادروان احسان نراقی داره که خوندنش خالی از لطف نیست.
نقل قول  
تردید
Member
یک : این جمله می تواند تخیل باشد
نقل قول:
حجم فایل به 6.2 مگ کاهش یافته و کیفیت آنهم بهبود یافت .

دو : این جمله حقیقت دارد چون تایید شده است
نقل قول:
خرتوخر گرامی واقعا کاری کردی که ارادتم به خرها دو چندان شود.

سه :جمله دوباره نقض می شود
نقل قول:
کتاب با حجم 6 مگ رو از کجا باید دانلود کرد

حالا پیدا کنید پرتقال فروش را ؟
نقل قول  
gamaladdini
Member
به نظر کتاب خوبی میاد.
چند روز هست نمی تونم کتابای سایت رو دانلود کنم اگرم دانلود بشه سرعت دانلود از سایت خیلی پایینه.
نقل قول  
siawash110
Member
من چند سال است دنبال کتاب خاندان نوبختی از عباس اقبال آشتیانی هستم نه در بازار هست و نه در فضای مجازی . ظاهرا کتاب خیلی جالبی است آیا کسی می توند در این زمینه راهنمایی کند ؟
نقل قول  
delepor
Member
کتاب با حجم 6 مگ رو از کجا باید دانلود کرد؟
نقل قول  
هومت
Member
خرتوخر گرامی واقعا کاری کردی که ارادتم به خرها دو چندان شود. کتاب خوبی است، می شود گفت قسمتی لز حقایق را بیان کرده، البته قسمتی از...
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You