رسته‌ها
پاسخ به تاریخ
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 14 رای
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 14 رای
"پاسخ به تاریخ" اثری است از "محمدرضا پهلوی"، شاه سابق ایران، که بر اساس متن اصلی منتشره ی آن در اروپا و آمریکا و به کوشش "شهریار ماکان" گردآوری شده است. "محمدرضا پهلوی" آخرین پیش نویس "پاسخ به تاریخ" را دو روز قبل از مرگش در 27 ژوئیه 1980 به پایان رساند. تکمیل آن به قول خودش "مسابقه با زمان" بود. او توضیح می دهد که چگونه ایالات متحده ، که مدت ها قدرتمندترین کشور جهان بود ، ناگهان اسیر خیالاتی درباره ی ایران شد، همان ایرانی که کمتر فردی در آمریکا چیزی از تاریخ و فرهنگ و ثروت آن می دانست. شاه در بیان روایت شخصی خود ، اظهار می دارد که چگونه ایران به میدان نبرد بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی ، که اهداف خود را بیش از نیم قرن با موفقیت روزافزون دنبال می کرد، تبدیل شد.
پاسخ به تاریخ با حقایق مربوط به تبعید "محمدرضا پهلوی" به باهاما ، مکزیک ، ایالات متحده ، پاناما و سرانجام مصر آغاز می شود و سپس به شرح کامل همه رویدادهای مهم زمان او می پردازد. کتابی مملو از قهرمانان و اشرار ، و سرشار از رازهای میخکوب کننده ی تاریخی برای خوانندگان. نویسنده تحولات پشت صحنه ی سیاست نفت را آشکار می کند و نشان می دهد که چگونه کنش متقابل سیاه و قرمز -روحانیت قرن 14 و حزب توده ی طرفدار شوروی- بهترین دستاوردهای او از دید خودش را ناکام گذاشت: انقلاب سفید ، که در آن شاه اصلاحات ارضی را انجام داد ، برای آزادی هرچه بیشتر زنان تلاش کرد، سطح زندگی مردم را ارتقا بخشید و باعث افتخار به فرهنگ 2500 ساله ایران در گروه های مختلف قومی شد. "محمدرضا پهلوی" در "پاسخ به تاریخ" عوامل شکست خود را برمی شمرد و توضیح می دهد که این اتفاق چه تاثیری بر متحدان وی نیز گذاشت.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
458
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
شازده
شازده
1398/04/05
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی پاسخ به تاریخ

تعداد دیدگاه‌ها:
6
برای چندمین بار نسخه اصلی کتاب پاسخ به تاریخ را می خوانم ، خوشحالم که نسل جدید دهه هشتادی و نودی با خواندن منابع مختلف بهترین نتیجه ها را می گیرند روزی که ایران گرفتار نیروهای اهریمنی شد و به شاه ملی گرای عده ای پر سر و صدا خیانت کردند
خیلی خوشحال می شدم اگر کسی متن اصلی را داشت به اشتراک می گذاشت این متن ترجمه شده نشان می دهد بخش بزرگی از مطالب مربوط به شاه است و مترجم نمی توانسته این همه در متن تغیر ایجاد کند طبیعی است که برای چاپ در داخل ایران مجبور بوده در پاورقی نکاتی را توضیح دهد . اما برایم جالب است شاه در این کتاب که بعید می دانم قلم خودش باشد و احتمالا مانند 3 کتاب دیگرش ماموریتی برای وطنم ، انقلاب سفید و به سوی تمدن بزرگ او گفته دیگران نوشتند و متن نهایی را تائید کرده است ؛ به پرسش های اساسی که در اذهان عمومی مطرح است پاسخ نمی دهد . ازجمله اینکه آیا ایران محکوم است همیشه در بازی های بزرگ بین قدرتهای جهانی ، قربانی شود ؟ آیا شاهان ایران نمی توانستند با اتکا به پشتیبانی مردم در برابر مداخله قدرتهای خارجی ایستادگی کنند؟ همچنین در این کتاب شاه به این پرسش مهم پاسخ نمی دهد چرا امریکا و انگلیس که سالها از شاه در برابر مخالفانش حمایت کردند ، از او قطع امید کردند؟ اگر بپذیریم که قدرتها برای منافع خودشان در ایران تلاش می کنند چه اتفاقی افتاد که ادامه قدرت شاه در تعارض با منافع قدرتهای سلطه جو قرار گرفت ؟ مشکل اصلی شاه فاصله گرفتن از مردم و اتکا به قدرتهای خارجی بود.
مترجم کتاب از روی تعصب یا ترس در مقدمه و پاورقی ها مطالب مغرضانه ای درج کرده که ارزش ترجمه اش را پایین آورده. روان محمد رضا شاه پهلوی جاویدان باد.
روح شاهنشاه ایران جاودان است البته در جهنم. هم فیها خالدون. بسوز زهر هرآنچه سوزاندی زقلب قلب های مادران داغ دیده و فززندان یتیم شده.
بله سانسور شده
انگار سانسور نشده پهلوی چه تحفه ای بوده
این کتاب نسخه اصلی نیست و نسخه سانسور شده ایرانی است
پاسخ به تاریخ
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک