رسته‌ها

ارنست پرون، شوهر شاهنشاه آریامهر

ارنست پرون، شوهر شاهنشاه آریامهر
امتیاز دهید
5 / 2.1
با 18 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 2.1
با 18 رای
پس از سرنگونی سلطنت شاه و فرار وی به خارج از کشور کتابی با نام «ارنست پرون شوهر شاه ایران» به قلم محمد پورکیان به رشته تحریر درآمد که از وجود یک رابطه همجنس‌بازانه پرشور میان این دو پرده بر‌می‌داشت. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط شاه، این کتاب در سراسر کشور به فروش رسید و برخی آن را مطالعه کردند. نکته مهم در مورد این کتاب آن است که در آن پرون به عنوان جاسوس انگلستان معرفی شده که قصد داشته است از طریق نزدیکی به شاه و برقراری یک رابطه عاطفی وظیفه خود را برای پادشاهی انگلستان به انجام رساند.
با این حال بر خلاف این ادعا که شاه ایران یک همجنس‌باز بوده برخی از نزدیکانش شهادت می‌دهند که رابطه شاه و پرون به طور کلی جنسی نبوده است. یکی از نزدیکان شاه بر این باور است که رابطه میان این دو گرم و صمیمی بود و پرون شاه را نصیحت می‌کرد، ولی شاه هرگز با او صمیمی نبود و اجازه نمی‌داد در امور دربار دخالت کند یا دسیسه نماید. برخی نیز بر این باورند که خدمات پرون به شاه ایران بیشتر جنبه سیاسی داشته است. او که خاستگاهی غربی داشت، با نمایندگان بسیاری از کشورهای غربی در تهران روابط نزدیکی برقرار کرده بود؛ در هنگامه جنگ جهانی دوم، روابط محکمی با دیپلمات‌های انگلیسی و آمریکایی برقرار کرده بود و رابط آنها با طرف ایرانی محسوب می‌شد. ظاهرا در دوران نخست‌وزیری محمد مصدق این وظیفه سنگین‌تر شد و پرون رابط سرویس‌های جاسوسی انگلستان و آمریکا با دربار محسوب می‌شد؛ برای نمونه می‌توان به فرستادن رابین زینر توسط وزیر امور خارجه انگلستان به ایران اشاره کرد. زینر برای تسهیل سرنگونی مصدق و فراهم کردن بستر کودتا به ایران رفته بود. او از طریق پرون با دربار ارتباط برقرار می‌کرد و کارهای خود را پیش می‌برد.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
270
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
minex
minex
۱۴۰۰/۱۲/۰۴

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی ارنست پرون، شوهر شاهنشاه آریامهر

تعداد دیدگاه‌ها:
14
نویسنده شرعاً اگر نتواند 4 شاهد برای ادعای خود بیاورد مستوجب خوردن 80 ضربه شلاق حد شرعی است.
اون عبارت داخل پرانتز جالبه: فراش مدرسه! سعنی از اینکه رابطه اش با فراش مدرسه بئوده تعجب میکنند! لابد اگر با یه آدم سطح بالاتر بود، تعجب نمیکردند!!!
نویسنده کتابی با این حجم از دروغ پراکنی و مطالب متعفن بی شک چیزی را جز انحراف جنسی خود را به نمایش نمیگذارد .
در اینکه نویسنده آدم مخبطی و شل مغزی بوده شکی نیست، اما جنبه دیگر قضیه حجم نفرتی است که یک دیکتاتور میتواند در عامه مردم ایجاد کند، تا به هر قیمتی، حتی تحریف تاریخ، سعی کنند از مرده و زنده او انتقام بگیرند. این تازه حاصل دیکتاتوری است که فقط از جنبه سیاسی دیکتاتور بوده!
این سخن شما من را بیاد "احمد شاملو " انداخت که در دانشگاه برکلی در آمریکا به فردوسی و شاهنامه و تاریخ پیش از اسلام ایران توهین و دشنام داد ، اینکه کینه ونفرت بر قدرت داوری کسی چیره باشد و او هر چیز را از دید تاریک همان کینه جویی خودش ببیند آنرا خود باید گونه ایی بیماری روانی خطرناک برای جامعه شمرد که اگر این کس با این"حجم نفرت" اش مبادا بقدرت برسد از صدها دیکتاتور بدتر خواهد بود و نیز باید آگاه بود که ،سیاستگران و سران وفرماندهان تاریخی هم انسان بوده اند و عیب های خودشان را داشته اند و البته کارهای خوب هم برای مردمانشان کرده اند کوروش و اسکندر و جولیوس سزار و مارکوس آورلیوس و شارلمانی و ناپلئون و شاه طهماسب صفوی و امپراطور ژاپن هیرو هیتو و رضا شاه نیز در شرایط روزگار خودشان بیشترکارهای خوبشان، گذشته از چندکار نادرست شان ، برای کشورشان ستودنی است هر چند شاید برای شماری از روشنفکر نمایان که شاید از زندگی خوشان در هر سیستم سیاسی که باشد ناخشنودند آنها تنها سوی تاریک همه چیز را میبینند .
سرکوب و اختناق و تحقیر ، خشم و نفرت می آفریند و جباران را هم به کام خود می کشد .
با مراجعه به پیوند پایین که به صفحه‌ی کتاب «آیا شاه شوهر داشت» می‌رسد، می‌بینیم که در ابتدای انقلاب، به برکت انفجار نور، یک ژانر ادبی درست شده بود که می‌توان آن را «ژانر شوهر داشتن شاه» خواند. دنیا تاکنون چنین انقلاب فرهنگی و آوانگاردی به خود ندیده است!!!
https://ketabnak.com/book/46954/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%B4%D8%A7%D9%87-%D8%B4%D9%88%D9%87%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA
دوستان ، من این کتاب رو نخوندم و از این کتاب چیزی نمی دونم ، ولی رابطه محمدرضا با ارنست پرون ، رابطه ای مسئله دار بود . رضا شاه از پرون متنفر بود و دوست نداشت محمد رضا با اون بپره . در خاطرات ثریا هم به رابطه مسئله دار محمد رضا با پرون اشاره شده .
واقعا خجالت آوره. چقدر یه آدم باید عقده ای و بیمار باشه که همچین اسمی روی کتاب بزاره. باید ریشه ی این نامکذاری رو در کودکی نویسنده جستجو کرد. شاید قربانی یک تجاوز جنسی باشه!
خودت رو نویسنده جا بزنی و یک کتاب بنویسی بعد گذر زمان ثابت کنه که چیزی جز یک مشت مزخرفات ننوشتی.
همیشه قوم غالب تاریخ رو روایت میکنند اما این دیگه نهایت فضاحته. حیف اسم کتاب که روی این اثر کثیف میگذارند. تراوشات یک ذهن بیمار که روی کاغذ اومده
وقاحت بی حد ارزش جوابیه ندارد مهملات
PDF
ارنست پرون، شوهر شاهنشاه آریامهر
4 مگابایت
comment_comments_for_the_file
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک