Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

رضاشاه از تولد تا سلطنت

رضاشاه از تولد تا سلطنت

نویسنده:
در این کتاب سرگذشت مفصل رضاشاه، از تولد تا سلطنت بررسی و گزارش شده است .کسی که از سرپرستی پدر و مادر بی‌بهره بود و کودکی و نوجوانی را در فقر و بی‌کسی گذرانیده و از هرزه گردی و تیله‌بازی در وچه‌های خاکی سنگلج به جرگه مردان تاریخ‌ساز پیوست .سرباز ساده‌ای که در زمانی کمتر از 52سال با حمایت امپراتوری بریتانیا به تخت سلطنت دست یافت .کتاب با توصیف "الاشت"، زادگاه رضاشاه، و اشاره‌ای به اجداد رضا شاه در خدمت شاهان قاجار، آغاز می‌شود ;سپس نویسنده با شرح چگونگی و زمان تولد او، وارد زندگی نامه رضاشاه می‌شود ;همچنین با چگونگی به سلطنت رسیدن او از بستر رویدادهای تاریخی، مباحث را پی‌می‌گیرد .عمده‌ترین مباحث کتاب از این قرار است: استخدام در قزاقخانه، مشروطیت ایران و افسر شدن رضاخان، فتح تهران و خلع محمدعلی شاه، سلطنت احمدشاه و جنگ‌های رضاخان در آذربایجان، رضا شاه و جنگ با سپاهیان شاه مخلوع، رضاخان در جنگ‌های سالارالدوله، تاجگذاری احمدشاه و جنگ جهانی، رضاخان در کرمانشاه و همدان، افزایش نفوذ آلمان در ایران، کوشش نافرجام رضاخان برای کودتا، کودتای صغیر رضاخان، دوران او جنگ‌های میرزا کوچک‌خان، استعفای مشیرالدوله و روی‌کار آمدن سپهدار، کودتا و فتح تهران، رضاخان وزیر جنگ چهار دولت، جنگهای آذربایجان، سمیتقو و لاهوتی، داستان شیخ خزعل و ملوک الطوایفی در جنوب ایران، سردار سپه در مقام ریاست وزرا، جنبش جمهوریت، پایان ملوک‌الطوایفی در ایران، فعالیت برای خلع قاجاریه، مجلس موسسان، و شروع سلطنت پهلوی .

» کتابناکهای مرتبط:
نقدنامه تاریخ، باستانشناسی و هنر
توفان در 57 - جلد 2
مهاجر قبیله ایمان

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 12 مگابایت
دریافت ها: 18356
تعداد صفحات: 817
4.4 / 5
با 6 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 7
۱۳۹۶/۱۰/۲۲


پاسخنگارش دیدگاه
13440410
Member
« ایران که شاه نداره ، حساب کتاب نداره » ! ایران تا وقتی شاه داره ، حساب کتاب نداره . مشکل ایران در عرصه سازماندهی و مدیریت اجتماعی ، فرهنگ سیاسی چوپان ـ گوسفندی است .
نقل قول  
beniii
Member
کارنامه ی عملکرد هر شخصی و جریانی را با مقایسه ی آمارهای رسمی و مستندی که آن جریان از خود به جای می گذارد، می سنجند. انصافا" کار پهلوی ها خالی از اشکال نبود اما در میان دو شر( سلسله ی قاجار و حکومت ولایت فقیه)، خوش درخشیدند.
نقل قول  
behdad1970
Member
نقل قول:
مرحوم بزرگ علوی در خاطرات خودش از سال 1307 می گوید که زنده یاد فرخی یزدی را از محل خطابه مجلس با «پس گردنی» چاپلوسان رضاخانی چگونه بیرون انداختند. این مجلس شورای ملی بود که با نمایندگان این کار را می کردند. حساب بقیه جامعه را خود تصور کنید.


دوست عزیز همه این دروغ و دونگ ها و اتهامات توسط توده ای های مزدور و مجاهدین و ارتجاع سرخ و سیاه در همان زمانها چاپ و بخورد ملت داده میشد از جمله دروغ های آتش زدن سینما رکس آبادان و همینطور دروغ های بزرگتری در باره غرق شدن صمد بهرنگی در ارس و حتی خودکشی تختی که همه اش بعدها کشف شد که اینها خالی از حقیقت بوده و به این خانواده میهن پرست پهلوی نمی چسبد و نخواهد چسبید
فعلا که شبانه روز تلویزیون مجاهدین رسالتش فحش دادن به این خانواده میهن پرست هست و کار همه شما دوستان رو ساده کرده و لازم نیست کامنت بذارید
نقل قول  
aryoua
Member
مرحوم بزرگ علوی در خاطرات خودش از سال 1307 می گوید که زنده یاد فرخی یزدی را از محل خطابه مجلس با «پس گردنی» چاپلوسان رضاخانی چگونه بیرون انداختند. این مجلس شورای ملی بود که با نمایندگان این کار را می کردند. حساب بقیه جامعه را خود تصور کنید.
خیانت به قانون مشروطه. قتلهای ناجوانمردانه پنهان و آشکار از قبیل قتل فرخی یزدی، میرزاده عشقی، مرحوم مدرس، نصرت الدوله فیروز و... تصاحب اموال مردم و روستاهای بسیار در سراسر کشور به صورتی که در پایان کار او پس از 16 سال سلطنت رضا پهلوی صاحب بیش از 2000 روستا بود. ماجرای تصاحب قریه اوین و ماجرای مرحوم کسروی در این جستار بسیار جالب است.
حقاً انسان به یاد این شعر زنده یاد میرزاده عشقی می افتد
پدر ملت اگر این بی پدر است به چنین ملت و روح پدرش باید.....
نقل قول  
behdad1970
Member
البته من به کتابهایی که بعد از انقلاب در باره رضا شاه بزرگ نوشته اند اصلا اعتماد ندارم ...
نقل قول  
behdad1970
Member
زضا شاه روحت شاد .... ایران که شاه نداره حساب کتاب نداره
نقل قول  
pars_iran
Member
روحت شاد و یادت گرامی باد
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You