Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

اسرار سقوط احمدشاه

اسرار سقوط احمدشاه

به کوشش: بهمن دهگان

این کتاب به رازهاي سقوط و زوال آخرين پادشاه قاجار احمد شاه مي پردازد 1. فشار مجموعه‏اى از عوامل درونى و بيرونى، حكومت قاجار را در حفظ قدرت مستأصل ساخت؛ 2. همزمانى رخدادهاى داخلى و خارجى در دست‏يابى رضاخان به قدرت مؤثر واقع شد؛ 3. انگليسى‏ها از مؤثرترين عوامل خارجى در سقوط قاجاريه و ظهور پهلوى بودند؛ 4. مؤلفه‏ هاى شخصيتى رضاخان در رسيدن او به قدرت تأثير به سزايى داشت.

حق تکثیر:
تهران، فردوسی، ۱۳۶۲

» کتابناکهای مرتبط:
روزهای خون، روزهای آتش
تاریخ مختصر احزاب سیاسی ایران (جلد دوم)
اسناد: پس از پنجاه سال... (اسنادی در حاشیه کودتای 28 مرداد 1332)

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 12 مگابایت
دریافت ها: 10156
تعداد صفحات: 309
4.6 / 5
با 65 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 7
۱۳۹۳/۰۶/۲۸


پاسخنگارش دیدگاه
hanieh
مدير ارشد
نقل قول از alialavi_123:
فایلی که در قسمت دانلود قرار داد، این کتاب است: سقوط: بررسی رویدادهای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ - کیوان حسینی.

لینک تصحیح شد.
نقل قول  
alialavi_123
Member
فایلی که در قسمت دانلود قرار داد، این کتاب است: سقوط: بررسی رویدادهای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ - کیوان حسینی.
نقل قول  
نقل قول از هیرکان:

فرار از مسئولیت به معنای دموکرات بودن وپایبندی به مشروطه نمی باشد.

اگر قانون اساسی مشروطه مطالعه کرده باشید میفهمید که اختیارات و در نتیجه پاسخگویی و مسئولیت پذیری شاه مشروطه بسیار اندک است و بیشتر جنبه نمادین دارد تا حتدی که دکتر مصدق، شاه را مقام بی مسئولیت میدانست.
نمی خواهم بگویم احمدشاه دموکرات بود ولی مسلما پادشاهی نبود که در امور مملکتی دخالت کند و انچه در دوران احمدشاه رخ داده است بیشتر نتیجه ی عملکرد مجلس علما و قزاقهاست.احمد شاه پادشاهی بود که نمیخواست شاه باشد. وگرنه می توانست مثل پدر و یا رضا خان در همه ی امور دخالت کند.به نظرم ایران لیاقت پادشاه آرام و دموکرات را ندارد چه در زمان احمدشاه و چه در زمان محمدرضا شاه جوان.
نقل قول  
هیرکان
Member
نخست‌وزیر ایران در این تاریخ مرحوم مستوفی‌الممالک بود. وی با تمام قوای حکومتی که در اختیار داشت می‌کوشید تا جلوی محتکران بی‌مروت پایتخت را سد کند و برای انجام این منظور حتی حاضر شده بود که اجناس موجود در انبارهای آنها را عادلانه بخرد و در دسترس مردم گرسنه تهران بگذارد. در جزء کسانی که مقدار زیادی گندم و جو انبار کرده بودند خود احمدشاه بود. نخست‌وزیر آماده بود که گندم و جوی احتکاری شاه را به سود مناسب خریداری کند، ولی احمدشاه زیر بار نمی‌رفت و میگفت که به هیچ‌وجه قیمتی کمتر از قیمت پرداخت شده به سایر محتکران پایتخت قبول نخواهد کرد. سرانجام مرحوم مستوفی‌الممالک به مرحوم ارباب کیخسرو شاهرخ که در آن تاریخ از طرف دولت مأمور خرید آرد و غله برای دکانهای نانوایی پایتخت بود، مأموریت داد که شاه را ملاقات و موجودی انبار او را به هر نحو که شده است خریداری کند. میان احمدشاه و ارباب کیخسرو چندین ملاقات متوالی برای انجام این معامله صورت گرفت و شاه مثل یک بارفروش حسابی ساعتها برای گران‌ فروختن جنس خود چانه زد. سرانجام شاهرخ عصبانی شد و به شهریار محتکر گفت: اعلیحضرتا، آن روزی را که تازه به سن قانونی سلطنت رسیده و برای ادای سوگند به مجلس شورای ملی تشریف آورده بودید به خاطر دارید؟
شاه جواب مثبت داد. شاهرخ با کمال احترام به عرض رسانید: پس بدانید همان روز پس از انجام مراسم سوگند خوردن و پس از آنکه خداوند قادر متعال را گواه گرفتید که همیشه حافظ حقوق و آسایش ملت ایران باشید،(2) پیشانی مبارکتان به شدت عرق کرد، به طوری که دستمالی از جیب درآورده و عرق پیشانی خود را با آن دستمال پاک کردید. هنگام ترک جلسه فراموش کردید آن دستمال را با خود ببرید و روی میز خطابه جا گذاشتید و ما همان دستمال شاهانه را به یاد آن روز تاریخی کماکان در اداره کارپردازی نگاه داشته‌ایم. اعلیحضرتا، آیا مفهوم سوگند آن روز اعلیحضرت همین است که مردم تهران امروز از گرسنگی در کوی و برزنها بیفتند و بمیرند، در حالیکه انبارهای سلطنتی از آذوقه و مایحتاج آنها پر باشد؟

http://www.khabaronline.ir/detail/197001/Politics/government
و
http://gozarestan.ir/show.php?id=188


فرار از مسئولیت به معنای دموکرات بودن وپایبندی به مشروطه نمی باشد.
نقل قول  
احمد شاه آخرین پادشاه دمکرات ایران
نقل قول  
ameneamiri
Member
کتاب خیلی خوبی برای آگاهی از قراداد1919و عملکرد احمدشاه درقبال آن واوضاع ایران می باشد.ممنون که گذاشتید
نقل قول  
korashim
Member
‫‫جالب ترین ،و واقعی ترین و روان ترین کتابی که راجب ساقط شدن سلسله قاجاریه و تاسیس سلسله پهلوی خوانده ام همین کتاب است،وقتی که شروع به خواندن کردم تا تمامش نکردم ارام وقرار نداشتم ،چرا که دیدم متا سفانه تاریخ کشور ماپراست از اشتباه پشت سر اشتباه روشنفکران و سادگی و بی تجربگی انقلابیون و عوام و خون دل خوردن و کشته شدن مظلومانه عده ای قلیل از مردم آگاه ,واین تجارب تلخ ودخالت خارجی وهمگامی رجال خائن و منفعت طلب با انان ونقش مثبت و منفی دین کماکان درحال تکرار است،خواندن این کتاب رابه دیگر دوستان خصوصا دوستان جوان پیشنهاد میکنم
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You