رسته‌ها
گزارش گمان شکن
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 92 رای
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 92 رای
پس از فتح ایران بدست اعراب، همین که ایرانیان به خود آمدند، در برابر دین اسلام؛ عکس العمل شدیدی نشان دادند و به وسایلی گوناگون، خاصه بوسیله تجدید ادیان و مذاهب پیشین به دین فاتحین خود تاخت آوردند. از تراجم احوال سرکشان زمان خلافت و همچنین بسیاری از شعرا و ادبا و سرکردگان صدر اسلام، (ابن مقفع، بابک، افشین، مازیار، برمکیان و غیره..) چنین بر می آید که این مخالفت نهایت شدت را داشته است.
ایرانیانی که به کیش زرتشتی وفادار مانده بودند، چون در اقلیت بودند، تا آنجا که عقیده همدینان خود را تقویت بکنند از دین خود دفاع می نموده اند. و در ضمن به ادیان یهود و مسیح و مانی حمله هایی می کرده اند. اما راجع به دین رسمی یعنی اسلام پیداست که ناچار بودند و رویه محتاطی پیش گرفته فقط به اشارات مبهمی اکتفا نمایند.
این کتاب [«شکند ویمانیک ویچار» نام دارد که آنرا «گزارش گمان شکنی» یا «شرح رفع شبهه» می توان ترجمه کرد.] را بیش از هزار سال قبل «مردان فرخ پسر اورمزدداد» به زبان پهلوی تألیف کرده است، و بعد توسط دانشمند زرتشتی دیگری موسوم به «نیروسنگ» به زبان سانسکریت ترجمه و به پازند گردانیده شده است. موضوع آن مانند سایر کتب پهلوی که بدست زرتشتیان حفظ شده، عبارتست از دفاع از مذهب زرتشت که ضمناً در آن به ملل و نحل دیگر سخت حمله شده است.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
80
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
f@rh@d
f@rh@d
1390/09/30

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی گزارش گمان شکن

تعداد دیدگاه‌ها:
15
1- پس بشارت ده به کسانی که از طاغوت ( دیکتاتوری) دوری می کنند ، کسانی که تمام سخنان ( مختلف) را می شنوند و انگاه بهترین آنرا پیروی می کنند 2- در پذیرفتن دین ، هیچ اجبار و اکراهی نیست 3- ای پیامبر ، در امور مختلف با مردم مشورت کن 4- ای پیامبر بگو من نیز بشری مانند شما هستم . . .اینها آیاتی از کتاب آسمانی اسلام است . شما در کدام دین دیگری چنین مواردی را سراغ دارید ؟ 5- در کنار اینها دقت کنید که در اکثر ادیان و مذاهب جهان ، ( به عنوان مثال ) آداب کفن و دفن و قبر پرستی ، تقریبا حجم وسیعی از تعالیم آن مکتب را اشغال کرده است ولی ما نه تنها در قرآن شاهد چنین چیزی نیستیم بلکه حتی وقتی پیامبر اسلام فوت می کند مردم مدینه دچار تردید شده بودند که او را چگونه و کجا دفن کنند ! 6- نمونه ها فراوان است پیامبر پس از فتح مکه رو می کند در جمعیت و به فاطمه می گوید : فکر نکنی روز قیامت بگویی من دختر پیامبرم به حال تو سودی دارد هر کاری کردی خودت به حال خودت کردی7- اکثر آیات قرآن دارای نامهایی است مانند : فیل - زنان - انسان - خورشید - عنکبوت - نور- ستاره - ماه - مردم - رعد - سنگ - شوری و . . . و آیاتی بیشماری که مرتب به پدیده های طبیعی و علوم تجربی به مشاهده و تفکر ارجاع می دهد . . ولی متاسفانه هم مخالفان مغرض و متعصب اسلام و هم مسلمانان متعصب و تندرو فقط چشم دوخته اند به چند آیه حجاب و قصاص و جهاد و . . که بدون شک آنها مربوط میشده به ظرف مکانی و زمانی خاص عربستان . . . .
کتابی بسیار پرمحتوا و آموزنده است بر فروهر ورجاوند این بزرگمرد درود بیکران.
خود کشی کردن آسان ترین کار در گیتی است.
سلام برهموطنان گرامی.دوستان اسلام یعنی تسلیم خالقی که خلق کرده جهان وهستی را..پس وقتی مابیاموزیم که دربرابرپروردگار یگانه خالق مسولیم وآمدیم تامسولیت مان رابه ثمربرسونیم دیگر سرخم نمی کنیم دربرابرهرظالمی.امروزه خیلی ها دنبال سخن ناحق هستند ومتاسفانه اسلام گریزی بخاطر دورغهایی که به نام دین به خوردمردم داده شده مردم رانسبت به دین بدگمان کرده.مااگرخودمان قرآن رامی خواندیم بهترمی توانسیم قضاوت کنیم.خودمان نه اینکه دیگری بخواند وبه مادیکته کند.حداقل این است که خودمان راه راتشخیص دادیم حتی اگرنخواهیم تسلیم یگانه پروردگار شویم که یثین دارم اگرقرآن را بادل جان بخوانیم ایمان پیدامی کنیم به خدای عالمیان وعدالتی که خدای بزرگ برای بشریت خواسته.
اصلاحیه و پیشنهاد
مصراع سوم : ... ناگاه مناده ای در آید ز کمین ...
یک پیشنهاد تاپ برای کتابناک
لطفن اجازه حذف کامنت ها را به هر شخص بدید ...
اینطوری هم ما برای اصلاح راحتیم.. حذف میکنیم و از نو مینویسیم
و هم شما راحتید ....
هر کی موافقه مثبت پلیز
هر چند می دانم کینه و تعصب و جهل چشمان برخی از جوانان ما را کور کرده و تجربه ثابت کرده که این برادران گرامی تحت هیچ شرایطی حاضر به پذیرش سخن حق نمی شوند .

همینکه شما خود را حق میدانی نشان از تعصب شماست دوست گرامی .
هیچوقت فراموش نکن وقتی که میگویی من حقم ، هزاران نفر در سراسر جهان همزمان دارند میگویند که ما حقیم ، و همه هم برای خودشان استدلال دارند و نکته جالب اینکه 99 درصدشان آیین پدرو مادر خود (یا جامعه) را دین حق خود میپندارند ، حتی شما دوست عزیز
پس همانطور که به خود حق میدی که بگویی بر حقم ؛
باید این اجازه را به بودایی های بت پرست هم بدهی تا بگویند بر حقیم و استدلال بیاورند ؛
و همینطور به جوانانی که از نظرتان متعصبند هم اجازه بدهی که بگویند حق چیست ؛
هر چند بنده نظر حکیم خیام را بسیار میپسندم :
قومی متفکرند در مذهب و دین
جمعی متحیرند در شک و یقین
اگاه مناده ای درآید زکمی
ن کای بیخبران راه نه آنست و نه این

درود
از صمیم قلب سپاسگزارم:x
من خیلی دنبال این کتاب بودم.
یک دنیا ممنون از کتبناک و مدیران روشنفکرش.;-)
دوست من از آخرین متنی که زیر این کتاب گذاشتم و حذف شد(همونهایی که در پروفایلت گذاشتم)قراری با خودم گذاشتم که دیگر در عمومی ها بحثی نکنم،در پروفایلت پاسخ میدم،البته تیک خصوصی رو بزن چون از ناسزا و توهین کاربرها خاطره خوبی ندارم.
ولتر ( همان کسی که بساط کلیسا را بر انداخت ) در پاسخ کسی که تمام جنگها را زیر سر ادیان و مذاهب می دانسته می گوید : برادر عزیز نگو دین بگو خرافات ! این خرافات است که پدر مردم را درآورده . البته من می دانستم که برادران عزیز زیر بار حرف حق نمی روند . ضمنا کسی که در پی جنگ افروزی است براحتی می تواند برود زیر پوشش یک دین و مذهب و کار خودش را انجام دهد . حسب فرمایش شما اگر تمام مردم ایران هم اکنون زرتشتی و یا مثلا کافر بودند هیچ جنگی در ایران و یا منظقه رخ نمی داد ؟ آیا این تفکر خنده دار نیست ؟
گزارش گمان شکن
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک