Hiweb

گزارش گمان شکن

پس از فتح ایران بدست اعراب، همین که ایرانیان به خود آمدند، در برابر دین اسلام؛ عکس العمل شدیدی نشان دادند و به وسایلی گوناگون، خاصه بوسیله تجدید ادیان و مذاهب پیشین به دین فاتحین خود تاخت آوردند. از تراجم احوال سرکشان زمان خلافت و همچنین بسیاری از شعرا و ادبا و سرکردگان صدر اسلام، (ابن مقفع، بابک، افشین، مازیار، برمکیان و غیره..) چنین بر می آید که این مخالفت نهایت شدت را داشته است.
ایرانیانی که به کیش زرتشتی وفادار مانده بودند، چون در اقلیت بودند، تا آنجا که عقیده همدینان خود را تقویت بکنند از دین خود دفاع می نموده اند. و در ضمن به ادیان یهود و مسیح و مانی حمله هایی می کرده اند. اما راجع به دین رسمی یعنی اسلام پیداست که ناچار بودند و رویه محتاطی پیش گرفته فقط به اشارات مبهمی اکتفا نمایند.
این کتاب [«شکند ویمانیک ویچار» نام دارد که آنرا «گزارش گمان شکنی» یا «شرح رفع شبهه» می توان ترجمه کرد.] را بیش از هزار سال قبل «مردان فرخ پسر اورمزدداد» به زبان پهلوی تألیف کرده است، و بعد توسط دانشمند زرتشتی دیگری موسوم به «نیروسنگ» به زبان سانسکریت ترجمه و به پازند گردانیده شده است. موضوع آن مانند سایر کتب پهلوی که بدست زرتشتیان حفظ شده، عبارتست از دفاع از مذهب زرتشت که ضمناً در آن به ملل و نحل دیگر سخت حمله شده است.

حق تکثیر: آزاد

» کتابناکهای مرتبط:
رؤیابین
متن های پهلوی
مسخ

نسخه ها
PDF
حجم: 2 مگابایت
تعداد صفحات: 80
4.5 / 5
با 90 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 13
۱۳۹۰/۰۹/۳۰


پاسخنگارش دیدگاه
adidas111
Member
خود کشی کردن آسان ترین کار در گیتی است.
نقل قول  
دلکش
Member
سلام برهموطنان گرامی.دوستان اسلام یعنی تسلیم خالقی که خلق کرده جهان وهستی را..پس وقتی مابیاموزیم که دربرابرپروردگار یگانه خالق مسولیم وآمدیم تامسولیت مان رابه ثمربرسونیم دیگر سرخم نمی کنیم دربرابرهرظالمی.امروزه خیلی ها دنبال سخن ناحق هستند ومتاسفانه اسلام گریزی بخاطر دورغهایی که به نام دین به خوردمردم داده شده مردم رانسبت به دین بدگمان کرده.مااگرخودمان قرآن رامی خواندیم بهترمی توانسیم قضاوت کنیم.خودمان نه اینکه دیگری بخواند وبه مادیکته کند.حداقل این است که خودمان راه راتشخیص دادیم حتی اگرنخواهیم تسلیم یگانه پروردگار شویم که یثین دارم اگرقرآن را بادل جان بخوانیم ایمان پیدامی کنیم به خدای عالمیان وعدالتی که خدای بزرگ برای بشریت خواسته.
نقل قول  
STALIN1
Member
این است یک روشنفکر و دیگر هیچ.
نقل قول  
hamid math
Member
اصلاحیه و پیشنهاد
مصراع سوم : ... ناگاه مناده ای در آید ز کمین ...

یک پیشنهاد تاپ برای کتابناک

لطفن اجازه حذف کامنت ها را به هر شخص بدید ...
اینطوری هم ما برای اصلاح راحتیم.. حذف میکنیم و از نو مینویسیم
و هم شما راحتید ....

هر کی موافقه مثبت پلیز
نقل قول  
hamid math
Member
نقل قول:
هر چند می دانم کینه و تعصب و جهل چشمان برخی از جوانان ما را کور کرده و تجربه ثابت کرده که این برادران گرامی تحت هیچ شرایطی حاضر به پذیرش سخن حق نمی شوند .

همینکه شما خود را حق میدانی نشان از تعصب شماست دوست گرامی .

هیچوقت فراموش نکن وقتی که میگویی من حقم ، هزاران نفر در سراسر جهان همزمان دارند میگویند که ما حقیم ، و همه هم برای خودشان استدلال دارند و نکته جالب اینکه 99 درصدشان آیین پدرو مادر خود (یا جامعه) را دین حق خود میپندارند ، حتی شما دوست عزیز

پس همانطور که به خود حق میدی که بگویی بر حقم ؛
باید این اجازه را به بودایی های بت پرست هم بدهی تا بگویند بر حقیم و استدلال بیاورند ؛
و همینطور به جوانانی که از نظرتان متعصبند هم اجازه بدهی که بگویند حق چیست ؛

هر چند بنده نظر حکیم خیام را بسیار میپسندم :
قومی متفکرند در مذهب و دین
جمعی متحیرند در شک و یقین
اگاه مناده ای درآید زکمی
ن کای بیخبران راه نه آنست و نه این

نقل قول  
kian777
Member
درود
از صمیم قلب سپاسگزارم
من خیلی دنبال این کتاب بودم.
یک دنیا ممنون از کتبناک و مدیران روشنفکرش.
نقل قول  
outcast
Member
دوست من از آخرین متنی که زیر این کتاب گذاشتم و حذف شد(همونهایی که در پروفایلت گذاشتم)قراری با خودم گذاشتم که دیگر در عمومی ها بحثی نکنم،در پروفایلت پاسخ میدم،البته تیک خصوصی رو بزن چون از ناسزا و توهین کاربرها خاطره خوبی ندارم.
نقل قول  
siawash110
Member
ولتر ( همان کسی که بساط کلیسا را بر انداخت ) در پاسخ کسی که تمام جنگها را زیر سر ادیان و مذاهب می دانسته می گوید : برادر عزیز نگو دین بگو خرافات ! این خرافات است که پدر مردم را درآورده . البته من می دانستم که برادران عزیز زیر بار حرف حق نمی روند . ضمنا کسی که در پی جنگ افروزی است براحتی می تواند برود زیر پوشش یک دین و مذهب و کار خودش را انجام دهد . حسب فرمایش شما اگر تمام مردم ایران هم اکنون زرتشتی و یا مثلا کافر بودند هیچ جنگی در ایران و یا منظقه رخ نمی داد ؟ آیا این تفکر خنده دار نیست ؟
نقل قول  
میکرولب
Publisher
از اونجا که ایران ادعای جنگ الکترونیک داره و اینو نشون داده،پس کمک به ربودن هواپیماهای 11 سپتامبر محتمل هست؛ از اون طرف هم امریکاییها از ایران شاکی شدندو درخواست غرامت و مسدود کردن داراییهای ایران رو کردن؛
نقل قول  
voice
Member
نقل قول:
مقتولین بدست طالبان..القاعده..گروه های شیعه و سنی عراق..گروه الشباب سومالی..گروه های اسلامی افراطی جنوب تایلند..

کسی که مسلمون افراطی، که مسلمون نیست
ادم باید خیلی پرت باشه که القاعده طالبان بزار توی لیست مسلمون ها اینها رو که امریکا انگلیس بوجود اوردن
نقل قول:
کشته شدگان حوادث 11سپتامبر و متعاقبا کشته شدگان عراق و افغانستان

ببخشید می تونم سوال کنم کیا داخل 11 سپتامبر کشته شدن کارگرای بدبخت شرقی برج ها تجارت جهانی و یه سوال دیگه کی این کار کرد حتما نیرو ها بن لادن اخه امریکا با این همه ادعای تکنولوژی نظامی وقتی یه هواپیما از مسیرش منحرف می شه عرض 10 ثانیه می فهمن بعد این هواپیما نمحرف شده هیچکی نفهمیده یهویی خورده داخل برجی ادم باید خیلی ساده باشه این چیزها رو باور کنه یه کم تعقل کنید مثل نوار ضبط صحبت های رسانه های بیگانه تکرار نکنید
داخل عراف افغانستان از وقتی امریکا رفته که تعداد کشته شده خیلی وقته از میلیون گذشته تولیدات خشاش افغانستان چند برابر شده!
ریشه بیشتر این خون ها امریکا انگلیس نه اسلام دعوای شیعه سنی که خیلی تابلون شعار انگلیس ها رو بخاطر بیاورد تفرقه بیانداز حکومت کن همین کاری که الان دارن بین نژاد های مختلف کشور خودمون می کن
اسلام بجاش حکم جهاد داره بجاش صلح
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You