Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

گات ها، کهن ترین بخش اوستا

گات ها، کهن ترین بخش اوستا

.
ابراهیم پورداوود کتاب گاتها، گزارش پروفسور بارتولومۀ آلمانی را ترجمه و در 1305 خورشیدی برابر با 1926 میلادی در بمبئی به چاپ رساند که آن، اولین گزارش گاتهاست. مطالعات عمیق پورداوود در زمینه ادبیات مزد یسنا موجب شد او ترجمه بارتولومه را به کناری گذاشته و خود گاتها را ترجمه کند؛ بدین ترتیب گزارش دوم گاتهای او در 1331 خورشیدی برابر 1952 میلادی منتشر شد. اکنون این دو کتاب که مکمل یکدیگرند کنار هم قرار داده شده و در یک مجلد انتشار یافته است؛ و اغراق نیست اگر گفته شود این اثر برای اولین بار متن کامل و جامع کتاب گاتها را در ایران ارائه میکند.
۷ سروده‌ای است که از دیرباز از سخنان زرتشت اسپنتمان دانسته می‌شده است و بنیاد باور زرتشتی است.گات‌ها از نگاه صرف و نحو و زبان و بیان، شکل ارائهٔ مطالب، فکر واندیشه، سبک شعر و ویژگی‌های دیگر با دیگر بخش‌های اوستا تفاوت دارد، ازین روی همهٔ اوستاشناسان و دانشمندان آن را از خود زردشت می‌دانند، گات‌ها منظوم و موزون به گونهٔ اشعار دینی ایران باستان اند که به شدت موجز و فشرده‌اند و از نظر ساختار دستور زبان استثناء هستند. شاید نخست بلندتر و به نثر بوده اما برای در امان بودن از گزند فراموشی و یا دستبرد روزگاز آنها را به نظم در آورده‌اند تا بهتر به خاطر سپرده شود. زبان شناسان وزن این اشعار را یافته و قواعد نظم را در آنها تعیین کرده‌اند. ۱۷سرودهٔ گاتها ۲۳۸ بند، حدود ۸۹۶ بیت یا ۵۵۶۰ واژه در کل است که بعدها در میان ۷۲ هات (فصل) یسنا جای داده شده‌اند.این ۱۷ سروده با شمارهٔ فصل آنها در یسنا شناخته می‌شوند. به هر یک از فصل‌های یسنا و گات‌ها هات گفته می‌شود.


حق تکثیر :
نویسنده پیش از ۵۹ درگذشته است

» کتابناکهای مرتبط:
مذاهب ایرانی در چین
وندیداد ( مجموعه قوانین زرتشت )
خداشناسی زرتشتی: از باستانی ترین زمان تا کنون

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 11 مگابایت
دریافت ها: 111622
تعداد صفحات: 582
4.6 / 5
با 1116 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 124
۱۳۸۷/۰۹/۱۲


پاسخنگارش دیدگاه
Soniya 77
Member
با سلام ، خط اوستایی ، خط دین دبیره است اگر بگیم اسم اوستا به خاطر زبان هست پس احتمال اینکه اسم دیگرش باید دین دبیره باشه هست .اوستا از اوپه ایستا مشتق است . که به معنی در نزدیکی ایستادنه و معنی و مفهوم نزدیکی به خدا و معرفت شناختی داره . کتاب اوستا تابهحال در ایران به صورت کامل گرد اوری نشده ولی ا ستاد پورداوود ، جلیل دوستخواه ، هاشم رضی بهترین نمونه های بخشی از اوستا رو ارائه دادن که بین این بزرگواران کتاب ها و مقالات استاد پور داوود بهترین مرجع برای واژه شناسی اوستا است .ا
نقل قول  
Khwanirath
Member
نقل قول از losas:
اوستا کتاب دینى زرتشتیانه...که به دلیل نوشته شدن به زبان اوستایى به کتاب اوستا معروف شده... این کتابى که الان در دست داریم فقط یک چهارم کتابى هستش که در زمان ساسانیان نوشته شده...مهمترین بخشهاى اوستا شامل یسنا. یشتها. ویسپرد. خرده اوستا و وندیداده..
و متون مختلف اوستا شامل متون گاهانى و متون اوستایى متاخر....
گاهان از گاه گرفته شده و جزو قدیمى ترین بخش اوستاست.


نام اوستا از ریشه "آپَستاواکا" گرفته شده و این اوستا نیست که از نام زبان اوستایی گرفته شده است، بلکه به عکس این زبان اوستایی است که چون اوستا بوسیله آن به نگارش درآمده، آن را زبان اوستایی می نامند. برخی ریشه آپستاک را "وید" سنسکریت به معنی دانش می دانند (وید با ودای هندی همریشه است). برخی آنرا از اوپَستا به معنی ایستادن و اساس و شالوده در نظر می گیرند. برخی از ستاو (ستودن) می دانند. برخی از اوپَست (ستایش و نیایش) می دانند. معقول ترین ترجمه، دانشنامه به نظر می رسد. به منبع زیر مراجعه بفرمایید.

متن لینک

گاهان هم به واقع همان "گاثا"ها به معنی سرود است.
نقل قول  
losas
Member
اوستا کتاب دینى زرتشتیانه...که به دلیل نوشته شدن به زبان اوستایى به کتاب اوستا معروف شده... این کتابى که الان در دست داریم فقط یک چهارم کتابى هستش که در زمان ساسانیان نوشته شده...مهمترین بخشهاى اوستا شامل یسنا. یشتها. ویسپرد. خرده اوستا و وندیداده..
و متون مختلف اوستا شامل متون گاهانى و متون اوستایى متاخر....
گاهان از گاه گرفته شده و جزو قدیمى ترین بخش اوستاست.
نقل قول  
هرمانن
Member
با عرض سلام من هرمان به همهی دست اندرکاران و بوجود آورندگان این سایت خوب فرهنگی و آموزنده درود میفرستم و از الآن می گویم چون من مدت یازده سال است دچار حادثه شده و اکنون آسیب نخاعی میباشم و امکان دارد در نوشتار مطالب گاهی غلط املایی داشته باشم مرا ببخشید و بعد اینکه من خیلی خوشحالم که میتوانم از این همه لطف کتابناکی شما بهرهمند گردم به امید دیدار کتابناکی دیگر به شرط زنده بودن
نقل قول  
BAHRAM2535
Member
یزدان پاک نگهدار پاکدینان و نگهبان ایران باد
نقل قول  
niloohz
Member
گاتها غلطه،یا گاهان یا گاثاها.
نقل قول  
sss0100
Member
ژان کلنر گاتها رو برای زرتشت نمیدونه
نقل قول  
farhadpartica
Member
پروردگارا! هنگامی که در روز ازل جسم و جان آفریدی و قدرت اندیشه و خرد به ما بخشیدی, خواستی هر کس به دلخواه خود و با کمال آزادی کیش خود را انتخاب کند یسنا هات31
نقل قول  
rank
Member
یه مستند قدیمی تو شبکه بین الملل دیسکاوری در مورد زرتشت دیدم اولین بار ترور از ایین زرتشت شروع شد و با وهابیت امروز مدرن تر شده .......


این دیدگاه در تاریخ 1392/09/21 توسط گیلدخت ویرایش شده است

نقل قول  
در بینش اشوزرتشت خداوند را باید در روشنایی جستجو کرد پس هر زرتشتی به هنگام نیایش رو به سوی روشنایی می کند، هرگونه روشنایی در نماز تفاوتی ندارد . نور خورشید، ماه، چراغ. یکی از آنها نیز می تواند روشنایی آتش باشد . از سوی دیگر ایرانیان باستان ، آتش را نماد موجودیت خود یا نمادی از هویت ملی خودیا اجاق می دانستند و به آن افتخار می کردند زیرا آتش از بین برندة ناپاکی ها و روشن کنندة تاریکی ها است ، گرما و انرژی آتش چرخ های صنعت و پیشرفت را به چرخش می آورد و آتش درونی انسان اندیشه او را به خـردِ بی پایان اهورایی پیوند میدهد ، پس زرتشتیان به پیروی از نیاکان خود همچنان آتش را در آتشکده ها پرستاری می کنند تا یادآور پویایی روشنایی در هستی باشد. زرتشتیان آتشکده ها را درِمهر یعنی راه ورود مهربانی ها می دانند ومحلی است برای پیمان بستن دو دلداده چون پاک وبی آلایش می دانند.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You