رسته‌ها

پرویز قاضی سعید
(1318 - 1401 هـ.خ)

نویسنده عامه پسند
مشخصات:
نام واقعی:
پرویز قاضی سعید
تاریخ تولد:
1318/01/01 خورشیدی
تاریخ درگذشت:
1401/02/01 خورشیدی (83 سالگی)
محل تولد:‌
ایران
جنسیت:‌
مرد
ژانر:‌
رمان پلیسی و جنایی
زندگی‌نامه
پرویز قاضی‌سعید از نویسندگان عامه‌پسند ایرانی پیش از انقلاب ۵۷ بود. وی نویسندگی را از سن ۱۷ سالگی آغاز کرد و بیشتر در سبک پلیسی و جنایی می‌نوشت. پرویز قاضی سعید پاورقی‌نویس در روزنامهٔ اطلاعات در زمان پیش از انقلاب ۵۷ بود و در مجله اطلاعات دختران و پسران داستان‌های پلیسی و عاشقانه می‌نوشت. وی به همراه ر.اعتمادی از پیگیرترین پاورقی‌نویسان آن دوره بودند. وی در داستان‌های خود شخصیتی کارآگاهی به نام لاوسون خلق کرد که محبوبیت فراوانی یافت و کتاب‌های او به چاپ‌های دورقمی و بالاتر می‌رسیدند.همهٔ آثار قاضی سعید پس از انقلاب ۵۷ ممنوع اعلام شد، ولی بعداً برخی از آثار وی مجدداً مجوز چاپ گرفت. وی پس از اقامت در لس‌آنجلس به عنوان مفسر سیاسی خبر در تلویزیون پارس مشغول به فعالیت شد. وی همچنین در روزنامه کیهان چاپ لندن (با نام کچل) و روزنامه‌ای به سردبیری عباس پهلوان در لس‌آنجلس مقاله می‌نویسد. او نویسنده و تحلیلگر سیاسی روزنامه فارسی ایران «عصر امروز» چاپ لس‌آنجلس نیز هست.
داستان‌های او در افغانستان طرفداران زیادی دارندو برخی از داستان‌های او به زبان پشتو نیز ترجمه شده‌اند.
بیشتر
ویرایش

کتاب‌های پرویز قاضی سعید
(52 عنوان)

5 امتیاز
از 16 رای
فرار پرویز قاضی سعید
5 امتیاز
از 18 رای
پلنگ پرویز قاضی سعید

آخرین دیدگاه‌ها

تعداد دیدگاه‌ها:
12
تمام کتاباش رو قبل از پنجم ابتدایی خوندم یادش بخیر بیشترشون پاره پوره و قدیمی بود ولی همین عکسارو شون بود خاطره باهاشون دارم ولی نمیدونم دیگ چرا خوندنشون حال نمیده
پرویز قاضی سعید در کنار امیر عشیری(فوت 1395)  و ر.اعتمادی(در قید حیات است) و اَروَنقی کرمانی(فوت1396) و یکی دو نویسنده دیگر از  عامه پسندترین و محبوبترین نویسندگان ایران در دهه های 30 تا 50 بودند .قاضی سعید بیش تر بر پلیسی نویسی تمرکز داشت.او در فروردین سال  1318 در تهران به دنیا آمد و پس از انقلاب ایران را ترک کرد و به عنوان مفسر و روزنامه نگار سیاسی و اجتماعی  کار کرد و سرانجام در اول اردی بهشت 1401 در سن خوزه آمریکا درگذشت. 

پرویز قاضی‌سعید متولد ۱۳۱۸ در تهران از نویسندگان و روزنامه‌نگاران ایران بود. 

وی نویسندگی را از سن ۱۷ سالگی آغاز کرد و بیشتر در سبک پلیسی و جنایی می‌نوشت. و کتاب‌های او به چاپ‌های دورقمی و بالاتر می‌رسیدند. از کتاب‌های معروف‌تر او «یک شاخه گل سرخ برای غمم» است. پرویز قاضی سعید پاورقی‌نویس در روزنامهٔ اطلاعات در زمان پیش از انقلاب ۵۷ بود و در مجله اطلاعات دختران و پسران داستان‌های پلیسی و عاشقانه می‌نوشت. وی به همراه ر.‌‌اعتمادی از پیگیرترین پاورقی‌نویسان آن دوره بودند.

وی در داستان‌های خود شخصیتی کارآگاهی به نام لاوسون خلق کرد که محبوبیت فراوانی یافت و کتاب‌های عشقی او مانند «بار دیگر با تو در میان عطر و سکوت» از نظر محتوای عشقیش مسئله‌ساز شد. بسیاری از کتاب‌های او در دههٔ ۱۹۶۰ توسط انتشارات آسیا در تهران منتشر شد.

همهٔ آثار قاضی سعید پس از انقلاب ۵۷ ممنوع اعلام شد، ولی بعداً برخی از آثار وی مجدداً (به گفته خودشان بدون اجازه ایشان) مجوز چاپ گرفت. وی پس از اقامت در لس‌آنجلس به عنوان مفسر سیاسی خبر در تلویزیون پارس مشغول به فعالیت شد. وی همچنین در روزنامه کیهان چاپ لندن (با نام کچل) و روزنامه‌ای به سردبیری عباس پهلوان در لس‌آنجلس مقاله می‌نوشت. او نویسنده و تحلیلگر سیاسی روزنامه فارسی ایران «عصر امروز» چاپ لس‌آنجلس نیز بود.

داستان‌های او در افغانستان طرفداران زیادی دارند و برخی از داستان‌های او به زبان پشتو نیز ترجمه شده‌اند.

آقای قاضی‌سعید در دوم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ پس از تحمل مدتی بیماری در سیلیکون‌ولی کالیفرنیای شمالی در کنار خانواده‌شان درگذشتند.

آقای پرویز قاضی سعید  یکی از نویسنده های زمان آریامهر بود برای اون زمان نویسنده ای توانا بوده ای کاش اون دوره و زمانه باقی می موند
نویسنده بسیار عالی با قلم جادویی از سال 54 دنبال کتابهایش هستم  خدا نگهداری باشه


متولد ۱۳۱۸

پرویز قاضی سعید از پیشگامان دنیای رمان نویسی مدرن ایران است. به روایتی چهار نسل او را می‌‌شناسد و با رمان‌هایش آشناست و کتاب‌هایش از سال‌های دور از حدود پنجاه سال پیش، درلیست پرفروش ترین کتاب ها قرار داشته است.

پرویز قاضی سعید در کلاس سوم متوسطه(از سن ۱۷ سالگی)، به طور اتفاقی، با مقاله‌ای دربارۀ «بلبل» در روزنامه «پست تهران» که در آن زمان بنا به شرایطی به جای روزنامه‌های توقیف شده اطلاعات و کیهان انتشار می‌یافت، شروع به نوشتن کرد.

اولین داستان‌هایش در مجله آسیای جوان به سردبیری پوران فرخزاد، خواهر فروغ فرخزاد چاپ شد. مجله «اطلاعات هفتگی» به هنگام سردبیری انور خامه‌ای در سال ۱۳۳۸ اولین پاورقی او را تحت عنوان «من خلبان مارشال رومل بودم» از خاطرات یک آلمانی در مورد جنگ جهانی دوم چاپ کرد. بعدها با همکاری ر- اعتمادی شروع به گزارش نویسی‌ و سپس نوشتن پاورقی‌های اطلاعات کودکان را آغاز کرد. به دنبال بحثی در دفتر شادروان مسعودی بنیانگذار روزنامه اطلاعات، با حضور تنی چند از مدیران موسسه بر سر اینکه چگونه می‌توان «نوجوانان» را از همان سن کم به خواندن مطبوعات و به طور کلی کتاب عادت داد، با نوشتن پاورقی یک شاخه گل سرخ برای غمم همکاری با مجله جوانان را آغاز نمود. 

وی ده سال سردبیری مجله هفتگی «صبح ایران» متعلق به دکتر الموتی را بر عهده داشت سپس به دستور مرحوم مسعودی از اطلاعات کودکان به مجله اطلاعات بانوان رفت و داستانهای عاشقانه‌اش در بانوان انتشار یافت. بعد از آن، به سردبیری صفحات شب روزنامه اطلاعات رسید. در تمام این مدت با مجلات «آتش»، «روشنفکر»، «خواندنیها» و «ستاره تهران» و «سپید وسیاه» همکاری داشت. مجله دانشمند را با سردبیری دکتر شیفته انتشار داد و در مسیر فعالیت مطبوعاتی سیاسی در امریکا ابتدا نشریه پرسروصدا و بحث انگیز «ایران تریبون» را انتشار داد و سپس به لس آنجلس کوچ کرد. مدت‌ها سردبیر روزنامه عصر امروز بود، بعد همکاری با روزنامه صبح ایران و عصر امروز و فردوسی را ادامه داد در حالی که با رادیو و تلویزیون ها نیز همکاری داشته و دارد.

همهٔ آثار قاضی سعید پس از انقلاب ۵۷ ممنوع اعلام شد، ولی بعداً در دههٔ ۱۳۶۰ برخی از آثار وی مجدداً مجوز گرفت و توسط انتشارات آسیا در تهران منتشر شد. 

داستان‌های او در افغانستان طرفداران زیادی دارند و برخی از داستان‌های او به زبان پشتو نیز ترجمه شده‌اند.

در بقیه سایت ها تعداد بیشتری از کتابهای قاضی سعید موجوده چرا سایت شما غالبا از بقیه سایت ها عقب تره؟
با سلام واقعا دمتون گرم با این کتابهای نایابتون نمیدونم با چه زبانی از شما تشکر کنم. منو به حدو د 40 سال قبل بردید.

سلام صفحات ورق نمیخورد چرا


سلام و وقت به خیر.

دوست عزیز، مشکلی که فرمودید در حال حاضر برطرف شده و از این پس قادر به جابجایی میان صفحات آثار یک نویسنده هستید.

سلام داش می شه صفحه های دیگشم فاعل کنید ممنان
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک