دسته‌ها

اسماعیل سعادت
(1304)

اطلاعات:
نام واقعی:
اسماعیل سعادت
تاریخ تولد:
1304/07/05
محل تولد:‌
خوانسار
جنسیت:‌
مرد
ژانر:‌
ادبیات، زبان شناس، مترجم
تاریخ درگذشت:‌
0000/00/00
زندگی‌نامه
اسماعیل سعادت، زبان‌شناس و مترجم آثار فلسفى، در سال 1304 در خوانسار متولد شد. در سال 1322 راهى گلپایگان و سپس عازم تهران شد و در سال 1330 موفق به اخذ مدرک لیسانس در رشته زبان فرانسه و انگلیسى از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شد.

سعادت مدرک کارشناسى ارشد زبان‌شناسى خود را در سال 1347 از دانشگاه تهران گرفت. سعادت عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسى از سال 78 و مدیر دانشنامه زبان و ادب فارسى مى‌باشد. درسال 1386 به‌عنوان برگزیده فرهنگستان زبان و ادب فارسى نشان درجه یک دانش به ایشان اهدا شد.

کتاب «در آسمان» ترجمه اسماعیل سعادت، در دوره نوزدهم انتخاب کتاب سال جمهورى اسلامى ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى، به‌عنوان کتاب سال برگزیده شد.

اسماعیل سعادت زمانى که درسال 1324 از دانشسراى مقدماتى تهران فارغ التحصیل شد، به شغل آموزگارى در تهران مشغول شد و در سال 1331 که تحصیلات دانشگاهى را به پایان رسانید، از آموزگارى به دبیرى ارتقا یافت. سعادت در بنگاه ترجمه و نشر کتاب هم فعالیت داشته و ویرایش کتاب‌ها را برعهده داشته است.

او درمؤسسه فرانکلین هم فعالیت داشته است. به‌طور کلى اسماعیل سعادت حدود هفت سال در بنگاه ترجمه و نشر کتاب کار کرد و بعد از آن هم مدتى در اداره مجله راهنماى کتاب، با آقاى ایرج افشار، مدیر مجله همکارى داشت. سپس به انتشارات فرانکلین رفته و بعد از آن نیز در مرکز تهیه مواد خواندنى براى نوسوادان به سرپرستى ایرج جهان‌شاهى مشغول به فعالیت شده است. او عهده‌دار سردبیرى مجله پیک دانش نیز بوده است و در همان وقت معاون انتشاراتى مرکز تهیه موا د خواندنى براى نوسوادان بود.

سعادت، ویراستار و سردبیر مجله معارف نیز مى‌باشد که از سوى مرکز نشر دانشگاهى چاپ مى‌شود. وى عضو شوراى عالى و ویرایش زبان فارسى صدا و سیما بوده است. او به عضویت پیوسته فرهنگستان زبان و ادبیات فارسى در سال1377 انتخاب شده و در آن میان، مدیریت دانشنامه زبان و ادبیات فارسى به او محول شده است.
بیشتر
ویرایش

آخرین دیدگاه‌ها

تعداد دیدگاه‌ها:
0

عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک