Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

قربانی در آیین زرتشتی

با آغاز مطالعات اوستایی و رواج ترجمه های غربیان از گاتاها این دیدگاه که زرتشت مخالف هر گونه قربانی حیوانی است، طرفدارانی پیدا کرد. نخست پارسیان هند و به ویژه اصلاح طلبان ایشان که تا اواخر سده نوزدهم به دست خود حیوانات را قربانی می کردند، این رسم را ترک کردند و پس از آن زرتشتیان ایران تحت تاثیر ایشان با این رسم به مخالفت برخاستند.
کتاب «قربانی در آیین زرتشتی» نگاهی دوباره به مسئله قربانی حیوان در ایران باستان و آیین زرتشتی دارد. مطالب کتاب در پنج بخش گرد آوری شده است:
بخش نخست به منزله کلیاتی درباره قربانی است و دو بخش بعدی به عنوان مقدمه ای بر بخش چهارم، به دو مسئله ی گوشتخواری و شکار در ایران باستان و آیین زرتشتی می پردازد. این دو بخش در حقیقت پاسخ به عده ای از زرتشتیان و بویژه پارسیان است که گیاهخواری پیشه کرده و حذف گوشت از سبد غذایی خود را مستند به سفارش های دینی می دانند.
بخش چهارم با ارائه شواهدی چند از اوستا، متون پهلوی و پارسی و نیز جستجو در دیگر منابع بیش از بیست نوع قربانی در آیین زرتشتی را از زمان تدوین اوستا تا به امروز معرفی کرده است.
در بخش پایانی کتاب با کمک نوشته های چند تن از اوستاپژوهان مانند مری بویس، ژان کلنز و دیگران به نقد و بررسی ادله مخالفین قربانی پرداخته شده است.

حق تکثیر: آپلود شده توسط نویسنده

» کتابناکهای مرتبط:
بدانیم و سر بلند باشیم
جهانبینی زرتشتی
سرود هات 30 گاتها: دو نیروی همستار در فرزان زرتشت

نسخه ها
PDF
حجم: 7 مگابایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: 278
4.6 / 5
با 17 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 3
۱۳۹۸/۰۵/۲۳


پاسخنگارش دیدگاه
Mahbanoo9497
Member
یکی از کتابهای خوبی که دیدم ‌... و عجیب!
نقل قول  
13440410
Member
انسان جاندار است ، موجودی که دیگر موجودات و از جمله دیگر جانداران ( گیاه و جانوران ) را می خورد تا بماند و ببالد و تکثیر شود . با رشد تقسیم کار و نیز رشد ابزار کار ، این امر ناگزیر ، « حرفه ای » و « مکانیزه » شده است . شکار با دست و دریدن با دندان متمدنانه نیست ؟ در شرایط اضطرار ، آن هم مجاز بل که واجب شمرده می شود .
نقل قول  
venuos
Member
بنظر من هر نوع قربانی عملی سراسر زشت و ناپسند است . با هر فرضیه و استدلالی که باشد .
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You