Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

سه سنگیاد باستانی

سه سنگیاد باستانی

این كتاب تدوینی نوین با وایرایشی جدید از كتاب «یادمان‌های تركی باستان» است. كه به بررسی پیشینه‌ی چندین هزارساله‌ی تركان و زبان ایشان با تكیه بر متون سه سنگیاد باستانی دشت اورخون (دولت گؤی تورك)، می‌پردازد.

استاد در بخشی از مقدمه‌ی این كتاب می‌نویسند:
«زبان سه سنگیاد كه در این كتاب معرفی می‌شود شیوه‌ی‌ كهن دوره‌ی‌ آلتایی ـ آذی از زبان تركی آذری معاصر است كه به شیوه‌ی‌ «گؤی تورك» معروف شده است‌.
دستور زبان گؤی تورك، جزئی از دستور زبان عمومی تركی به حساب می‌آید‌. پیرامون تدوین اصول و قواعد این شیوه‌ی‌ كهن تركی، تاكنون در جهان اثر مستقل علمی چاپ نشده است‌. آنچه می‌توان به آن مراجعه كرد، یادداشت‌های مرحوم پرفسور دكتر ارگین است و نیز كتاب «اسكی تۆرك یازېتلارې» اثر حسین نامیق اوركون (استانبول 1941 ـ 1936) در چهار جلد، كه پژوهش‌های آغازین و اصلی بود. از میان تحقیقات اخیر كتاب «دستور زبان تركی رونیك» اثر آ‌. كونونوف (لنینگراد، 1980)، رساله‌ی‌ دكترای آقای رجبوف زیر عنوان«صرف زبان گؤی تورك» (باكو 1976) و كتاب علی عیسی شوكورلو با نام «قدیم تۆرك یازېلې آبیده‌لری‌نین دیلی» (باكو 1993) و سه جلد كتاب «اۏرخون یازېتلارې»، «تۆرك دیللری» و «اۏرخون تۆركجه‌سی گرامری» از طلعت تكین (استانبول 2003) را می‌توان نام برد‌. تركی آذری امروزی و همه شیوه‌های زبان تركی كه در ایران رایج است، ادامه‌ی‌ منطقی شیوه‌ی‌ تركی باستانی نامبردار به گؤی تورك است و نشانه‌های كهن آن در شیوه‌ی‌ گویش‌های تركی ایرانی به چشم می‌خورد تا دیگر شیوه‌ها. نویسنده، چند سال‌ است دستور زبان «گؤی تورك» را بر اساس سه سنگیاد باستانی در برخی از دانشگاه‌های كشورمان تدریس می‌كنم. امیدوارم دانشجویانی كه با متون كتیبه‌های فوق آشنا می‌شوند، با اخذ قوت و الهام از دقایق و ظرایف خفته در شیوه‌ی‌ تكلم خود و با تكیه بر داده‌های دانشگاهی، بتوانند دستور زبان نسبتاً مدون و كامل تركی باستان را یاد بگیرند‌. آنچه در اینجا می‌آید، نگاهی بسیار مختصر و گذرا به پژوهش‌های گؤی تورك پژوهان مذكور در فوق است كه امیدوارم گامی هر چند ناچیز در این راه به شمار آید و علاقه‌مندان بتوانند از آن به عنوان خودآموز نیز استفاده كنند‌. »

» کتابناکهای مرتبط:
Elam and Persia
لشکرکشی خشایارشا به یونان
فرهنگ ایرانی: پیش از اسلام و آثار آن در تمدن اسلامی و ادبیات عربی

نسخه ها
3.7 / 5
با 16 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 6
۱۳۹۷/۱۲/۲۲


پاسخنگارش دیدگاه
fffsarafff
Member
کاش کسانی که در مورد تاریخ جهان باستان و تاریخ اقوام مختلف مینوشتند حداقل سعی میکردند بهتر بر عقاید و غرض های خود سرپوش بگذارند. مطالبی در این اثر هست که با عقل غیر مسلح نیز می توان از طریق آن ها به مجرا و سرچشمه فکری مولف نامورخ و نازبانشناس پی برد
نقل قول  
Behruz67
Member
نقل قول از behdad1970:
اینم یکی دیگه از کارهای نفرت آور امپراطوری عثمانی که حتی تحمل عقیده و دین و مذهب قدیمی ترین قوم و همسایه خودش نکرد و چنان جنایتی رو در 100 سال پیش مرتکب شدند که مو بر تن انسان سیخ میشه
ای کاش رجب طیب اروغان فقط بخاطر همین عکس از دنیا و ملت ارامنه عذرخواهی میکرد
دوستان لطفن این عکس رو در اینجا مشاهده کنند

جناب بهداد، کاش کمی بدور از سانتامنتالیسم کودکانه واقعا زمان می‌گذاشتید و فاکت‌های تاریخی هر دو طرف رو بررسی می‌کردید تا بازیچه‌ی دست ناسیونالیسم کور ترک‌ها یا ارمنی‌ها نباشید.
به هر رو، تا جایی که چک کردم بیشتر این عکس‌ها اگر جعلی نباشند، ارتباطی با جنگ و کشتار ارمنی‌های و ترک‌های عثمانی هم ندارند.
برای مثال، عکس نخست که ۱۴ بار تکرار شده، کاملا مشخصه که جعلی و سرهم‌بندی شده‌ است. به دستان دراز بی‌تناسب و دیوار پشتی و لباس این دیپلمات که معلوم نیست چه چیزی در دست داره دقت فرمائید. بگذریم که ۱۹۱۵ مامور رسمی و معمولی عثمانی (هنوز ترکیه وجود نداشت) با این لباس غربی غریبه بود!
عکس دوم (مادر با کودک) از یک کتاب تبلیغاتی منتشره در فرانسه با عنوان «قحطی در لبنان، کمک‌های فرانسه به لبنانی‌ها»در ارتباط با فقر و گشنگی در لبنان گرفته شده.
عکس چهارم در واقع عکس کشته‌های ترک‌هاست که به عنوان کشته‌های ارمنی تصویر شده‌اند.
به هر رو، بیشتر این عکس‌های به ظاهر جدی از آرشیو آرمین ویگنر گرفته شده که در اصالت خیلی از آن‌ها تردید وجود داره.
اگر در این مورد جدی بودید دنبال اسناد و خاطرات مقامات نهادهای بین‌المللی در همان سال‌ها باشید مانند صلیب سرخ و دیپلمات‌های غربی.
نقل قول  
behdad1970
Member
اینم یکی دیگه از کارهای نفرت آور امپراطوری عثمانی که حتی تحمل عقیده و دین و مذهب قدیمی ترین قوم و همسایه خودش نکرد و چنان جنایتی رو در 100 سال پیش مرتکب شدند که مو بر تن انسان سیخ میشه
ای کاش رجب طیب اروغان فقط بخاطر همین عکس از دنیا و ملت ارامنه عذرخواهی میکرد
دوستان لطفن این عکس رو در اینجا مشاهده کنند
نقل قول  
E R S
Publisher
نقل قول از Aristoteles:
اکنون دشمنان ایران همچون عربستان و آمریکا و اسراییل ...

جای تعجب نیست کسانی که به استمرار جمهوری اسلامی علاقه دارند به سبک BBC به جای "جمهوری اسلامی" از لفظ ایران استفاده میکنند. BBC تیتر میزنه "رهبر ایران گفت: ..."! نمیگه رهبر جمهوری اسلامی، میگه رهبر ایران. تا به طور ضمنی مشروعیت آیت الله و جایگاه مادام العمرش رو تأیید کنه.

اینجا هم دوست ما به جای "دشمنان جمهوری اسلامی" از عبارت دشمنان ایران استفاده میکنه تا یک وقت خدای ناکرده صحبتی نشه از نقش سیاست خارجی ماجراجویانه و حماقت های بی انتهای ایدئولوژیک جمهوری اسلامی در به وجود آمدن این دشمنی ها، و کسی نپرسه همین سه کشوری که به عنوان "دشمن ایران"! نام برده، قبل از جمهوری اسلامی دوست و شریک و متحد نزدیک سیاسی، اقتصادی و نظامی برای ایران بودند و این جمهوری اسلامی بوده که از ابتدای به وجود آمدنش ایران رو مدام در معرض انزوا و خطر قرار داده

"دشمنان ایران"!!
نقل قول  
Aristoteles
Member
برای ترک شناسی در ایران ، رشید الدین فضل الله در" جامع التواریخ " جلد اول و نیز در اروپا دانشمندانی همچون" واسیلی بارتلد "و "رنه گروسه" پژوهش های برجسته ایی کرده اند که همه میتوانند شناخت و ریشه تاریخی ترکان را درکتابهای آن دانشمندان بررسی کنند
اما اینجور کتاب ها همچون "سه سنگباد باستانی" تنها برای مصرف داخلی قومگرایان و بویژه برای خوراک دادن به تجزیه طلبان منتشر میشود وگرنه این چرندیات را هیچ کس نمیپذیرد ، حتی در محیط آکادمیک ترکیه نیز این چرندیات جایی ندارد و مایه خنده و شرم فرهیختگان ترکیه ایی است .اکنون دشمنان ایران همچون عربستان و آمریکا و اسراییل هم آوا قومگرایی را در ایران تحریک میکنند و یکی از راههای آن جعل تاریخ و ملت سازی ساختگی و پدید آوردن ادعاهای تاریخی دروغین است ، اخیرا در اسناد ویکیلیکس ارتباط پانترکان با آمریکا و پشتیبانی آمریکایی ها از این گروه آشکار شده است.
نقل قول  
به به، پان ترک ورشکسته. به زبانهای هندی-ایرانی میگن هندی-افغانی. اوستایی هم از دید ایشان تحت تاثیر زبان ترکی بوده و نخستین زبان بشری، همان زبان ترکی باستان است
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You