با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

انقلاب ایران و بلشویک‌ های ماورای قفقاز

در این اثر، نویسنده به بررسی تاثیر انقلاب 1905-1907 روسیه بر انقلاب 1906-1911 ایران «انقلاب مشروطیت» می پردازد. او همراه با نشان دادن ارتباط دو جانبه و قانونمند این دو انقلاب، پیدایش سازمان های مردم سالاری (انجمن هایی) را که در نتیجه خلاقیت انقلابی مردم ستم دیده ایران و تحت نفوذ جنبش انقلابی روسیه پا گرفتند، بررسی می کند و نقش بلشویک های ماوراء قفقاز در حوادث و جریان های انقلاب مشروطه ایران را نشان می دهد. نویسنده ضمن آن که بازتاب ثمربخش انقلاب اول روسیه بر ایران را موضوع اصلی خویش قرار می دهد، تلاش می کند تا از افسانه «آزادی خواهی» سرمایه داران انگلیسی در روند انقلاب 1911-1905 ایران که در ادبیات خارجی و روسی شکل گرفته است پرده بردارد و آن را افشا کند.

حق تکثیر: ت‍ه‍ران‌ : م‍وس‍س‍ه‌ ت‍ح‍ق‍ی‍ق‍ات‌ و ت‍وس‍ع‍ه‌ ع‍ل‍وم‌ ان‍س‍ان‍ی‌

» کتابناکهای مرتبط:
درباره جنبش دموکراتیک ملی در آذربایجان
انقلاب را به خاطر می آورید؟
در جستجوی عدالت اجتماعی

نسخه ها
4.4 / 5
با 38 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 81
۱۳۹۴/۰۶/۰۳


پاسخنگارش دیدگاه
mosadeq22
Member
خیلی کتاب خوبی است
نقل قول  
mosadeq22
Member
نتااللللللااتاالز
نقل قول  
simin
Publisher

از آن جایی که کاربران محترم ، با وجود تذکر نظارت، به جای بحث در باره موضوع کتاب بر یکدیگر تاخته اند، تمامی دیدگاه هایی که خلاف مقررات کتابناک درج گردد ، مشمول حذف قرار می گیرد.
نقل قول  
simin
Publisher

کاربران محترم!
اگر بحث به همین منوال ، به جای تبادل فکر و اندیشه در باره موضوع کتاب ، به زیر سئوال بردن شخصیت یکدیگر منتهی شود، دیدگاه های شما مشمول حذف قرار می گیرد، این تذکر از این جهت داده می شود که بعدا جای اعتراضی باقی نماند.
نقل قول  
amenmarr
Member
آقای rafigeshab ( آزاد می اندیشم )
نوام چامسکی ی یهودی ی روسی چه ربطی به موضوع این کتاب؛ " انقلاب ایران و بلشویک های ماورای قفقاز " دارد، هواداری از کمونیستها و اشاعه ی ایدئولوژی ی نکبت بار و مفتضح و شکست خورده
ی آنان، هرگز جائی در ذهن و اندیشه های پاکِ مردم مسلمان ایران نداشته و ندارد، رها کردن و به هوا فکندن باد و بوی گند و مشمئز کننده طرفداری از کمونیسم، نمی تواند فضای بسـیار وسیع فرهنگی
را آلوده کند و جز اطرافیان خود را گرفتار تحمّل نفس گیر آن نمی سازد، قبلاً زنده باد مارکس می گفتی و حال بند کرده ای به چامسکی. دست بردار.
نقل قول  
omidmoehbi
Member
نقل قول:
نوام چامسکی در فیلادلفیا متولد شد در جوانی جذب آنارشیسم شد،به شوروی مهاجرت نمود و پس از تجزیه شوروی به آمریکا بازگشت.

نقل قول:
شما اگر چامسکی رو غیر از شناخت نام،خودش رو هم بشناسی متوجه می شوی چامسکی قبل از تجزیه شوروی در شوروی زندگی می کرد و بعد از فروپاشی شوروی به آمریکا باز میگرده


فرض کنیم حرف شما درست، تشریف می بردند کوبا، چین، لائوس. چرا چامسکی آمریکا را برای زندگی انتخاب کردند؟
نقل قول از چامسکی:
با این حال، ایالات متحده و برخی از دستاوردها، به ویژه در زمینه آزادی بیان برای قرن ها برای به دست آوردن موقعیت پیشرو، در خور تحسین است
منبع:
متن لینک

من در جایی نخوانده ام که چامسکی از آمریکا به شوروی مهاجرت کرده باشد ممکن است یک منبع برای حرفتان معرفی کنید.

نوام آورام چامسکی(Noam Avram Chomsky) در فیلادلفیا ، پنسیلوانیا، در هفتم دسامبر 1928 زاده شد. پدرش ، والیام چامسکی یک روسی یهودی تبار بود که از روسیه به آمریکا مهاجرت کرده بود. او آموزگار زبان عبری بود و کتابی درسی در زمینه دستور زبان یهودی دوران میانه به چاپ رسانده بود.
نوام، تحصیلات نخستین خود را در دبستان "اوک لین کانتری دی" و تحصیلات دوره میانه اش را در دبیرستان مرکزی فیلادلفیا به پایان رساند. در دانشگاه پنسیلوانیا ادامه تحصیل داد و در رشته های زبان شناسی ، ریاضیات و فلسفه درس خواند. در 1955 درجه دکتری خود را از دانشگاه پنسیلوانیا دریافت کرد. اکثر دروس و پژوهش های دوره دکتری خود را در فاصله سال های 1951 تا 1955 ، در دانشگاه هاروارد گذراند . پس از دریافت درجه دکتری ، در دانشگاه ام.آی.تی (M.I.T) به تدریس پرداخت و اکنون نیز در آن جا به جای "فراری پی . وارد" ، کرسی استادی را در رشته زبان شناسی و زبان های نو به عهده گرفته است . در دسامبر 1949 با کارول چامسکی ، که خود استاد دانشگاه هاروارد بود ازدواج کرد و از او دو فرزند دارد.

زندگی نامه نوام چامسکی در سایت انجمن کلیمیان ایران
متن لینک
صفحه چامسکی در سایت ویکی پدیا
متن لینک
چامسکی پدر زبان شناسی مدرن
متن لینک
زندگی نامه چامسکی در سایت شخصیت نگار
متن لینک
زندگی چامسکی
متن لینک


نقل قول  
omidmoehbi
Member
rafigeshab

نقل قول:
خب بله در شوروی به طرفداران سرمایه داری اجازه فعالیت نمی دادند کمونیست مدعی نیست به سرمایه داری اجازه فعالیت می دهد چون طرفدار برابری است و نه استعمار و استثمار

خیلی ساده و روشن بفرمایید در شوروی به چه کسی اجازه فعالیت می دادند؟ سرمایه داری پیشکش.
استالین از منحرف از سوسیالیسم بود ، ولی مگر شما دارید از استالین حرف می زنید؟ شما دارید از شوروی دفاع می کنید، شاهدش هم نقل قول بالاست.
ممکن است بفرمایید نظرتان در مورد اتحاد جماهیر شوروی سوسیالستی چیست؟

نقد شخصی؟ شما بودید که وسط بحث کشف کردید که من همان آقای هیرکان هستم. حالا چه فایده ای داشت را نمی دانم.

اتفاقا تفاوت بنده شما و همین است که من نمی خواهم بهشت روی زمین درست کنم و از علم مرام های بهشتی و بهشت سازی روی زمین اطلاعی ندارم.
ولی مرام هایی رو که از شعار شروع می شوند و بعد یک جهنم واقعی روی زمین درست می کنند را خوب می شناسم. تجربه چین، تجربه کوبا، تجربه شوروی، تجربه اشتراکی کردن زمین. تجربه لنین.
اتفاقا این شما هستید که باید بفرمایید بعد از 100 سال از رفیق لنین چطور می خواهید بهشت درست کنید.

دو ادعای بی منبع و ماخد شما:
نقل قول:
در آمریکا معترضان را به اسم کمونیست و تروریسم داخلی میگیرند گاهی هم برخی از آنها کشته می شوند به اسم مرگ طبیعی یا صانحه کمی چشمتان را باز کنید

نقل قول:
آیا کمونیست در آمریکا آزادی بیان دارد؟کمونیست ها دائما در آمریکا مجرم شناخته شدند و سرکوب شدند در زمان جنگ سرد با شوروی کمونیست ها تا چه حد در این کشور که ادعای آزادی بیان می کند،آزادی بیان داشتند؟


و این هم دو سوال بنده است از جنابعالی:
در 40 سال اخیر چند نفر از کمونیست های آمریکایی کشته شده اند و یا با صحنه سازی به اسم مرگ طبیعی و صانحه از دنیا رفته اند. اسم ببرید. تعداد بگویید.
در زمان جنگ سرد آزادی کمونیست ها در آمریکا بیشتر بود یا آزادی مخالفان جهان کمونیسم در کشورهای طرفدار شوروی؟
نقل قول  
rafigeshab
Member
نوام چامسکی در فیلادلفیا متولد شد در جوانی جذب آنارشیسم شد،به شوروی مهاجرت نمود و پس از تجزیه شوروی به آمریکا بازگشت.
نقل قول  
rafigeshab
Member
جناب امید چرا اینقدر سوال و بحث تکراری می کنید،هزار بار میگید استالین اجازه می داد فلان کار بشه،من هم جواب شما را دادم،شما نوشته های قبلی رو بخونید متوجه می شوید که من گفتم استالین از سوسیالیسم منحرف شده بود و نخیر اجازه نمی داد.حالا شما دوباره بیا بپرس چامسکی تو شوروی بود چی کار می کردند،شما اگر چامسکی رو غیر از شناخت نام،خودش رو هم بشناسی متوجه می شوی چامسکی قبل از تجزیه شوروی در شوروی زندگی می کرد و بعد از فروپاشی شوروی به آمریکا باز میگرده
لطفا وقت کاربران رو با این نوشته های پوچ و تکراری برای اثبات حرف خود نگیرید
و در ضمن چرا مانند آقای هیرکان نمی گوید که شما از کدام مرام بهشتی هستید که ما بهشت را با آن بسازیم، اگر قرار بر مغلطه باشد من بهتر از شما مغلطه بلدم ولی اینجا محیطی است که بسیاری با سواد و درک کافی از نحوه بحث منطقی و اصول مطالعه کتاب که اولینش بی طرفی است آمده اند تا چیزی یاد بگیرند و در اینجا اکثریت سواد کافی برای شناخت استدلال از مغلطه را دارند. نقد شخص ربطی به مرام ندارد،من استالیسنیسم نیستم که پاسخگوی کارهای استالین باشم و توجیه کنم که چرا پیرو استالین هستم،بحث ما بر سر سوسیالیسم است نه استالین این بحث را با استالینیسم ها بکنید
نقل قول  
آقای امنمار ، سعدی گفته است :
"کسی مژده پیش انوشیروان عادل آورد ،شنیدم خدای عزوجل فلان دشمن ترا برداشت گفت هیچ شنیدی که مرا بگذاشت؟"
پیرو همین جکایت در طول تاریخ ایران چندین بار خط و دین دگرگون شده است و شاید خواهد شد ،
من برای عربها احترام قائلم، اما دلیلی نمیبینم که ما نیازمند زبان و خط عربی باشیم ، به هر حال این بحث جای دیگری دارد ،
اما درباره انقلابها ی ایرانی ، هر جنبشی در کشورمان باید سازنده و برای آینده بهتر باشد، باید توانست تا با همه گفتگویی منطقی داشت ، و بر علیه یکدیگر جبهه گیری نکرد .
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You