رسته‌ها

تحلیل و تفصیل ولایت مطلقه فقیه

تحلیل و تفصیل ولایت مطلقه فقیه
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 47 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 47 رای
متن حاضر جزوه ی مفصلی است که مرحوم مهندس بازرگان در سال 67 و پس از اینکه آیت الله خمینی رهبر جمهوری اسلامی ایران، حکم بر مطلق بودن ولایت فقیه بر همه ی امور داد، به رشته ی تحریر درآورد. در این جزوه مهندس بازرگان ابتدا با بررسی سیر رویدادهای سیاسی چند سال گذشته و دعوای جناح راست و چپ که منجر به صدور چنین حکمی از سوی ایت الله خمینی شد، مسئله ی ولایت فقیه را با رجوع به قرآن و سنت پیامبر و سیره ی معصومین و نیز نظر فقهای پیشین مورد کنکاش دقیق و موشکافانه ای قرار می دهد. این جزوه البته به عنوان سند نهضت آزادی ایران در همان سال منتشر شد و در حال حاضر در اسناد نهضت آزادی ایران نیز قابل دسترسی می باشد.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
y-alef
آپلود شده توسط: y-alef
۱۳۹۲/۱۲/۲۴
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
102
فرمت:
PDF
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی تحلیل و تفصیل ولایت مطلقه فقیه

تعداد دیدگاه‌ها:
14
اگر بازرگان چند سال دیگه زنده بود احتمالا باید با اینی که تو کتاباش از خودش به نمایش گذاشته بود کلی فرق میکرد تو دههی 60 صدها بارایدئولوژی ها و سیاست ها و موضع گیری متفاوت میشودچه برسه به بعد از دهه ی شصت که علنن مردم شناخت سیسای کاملا متفاوتی پیدا میکنن، البته اصلاح کنم که منظورم از این مردم آن دسته از مردم اهل مطالعه، تفکر و ررشنگری بودند و هستند
قبول دارم . . . عیب من این است که بیش از حد ایدئولوژیک هستم ولی باور کنید یکی از اعتقادات راسخ در ایدئولوژی من : آزادی بیان برای همه ، حتی برای مخالفین خودم می باشد : ولتر : من با تو کاملا مخالفم ولی حاضرم جانم را بدهم تا تو بتوانی نظرت را بیان کنی . . . . [quote='محمد بیگ']چیزی که در متن کتاب موج می زنه(بخصوص قسمت اول) وجود لحن رمانتیک بورژوایی که حتی اگر اسم نهضت آزادی را هم روی آن نی گذاشتید ،می شد حدس زد برای نهضت آزادیه! نکته دیگه تاسف خوردن نهضت آزادی برای اسلام فقاهتی (اصیل؟؟؟) است که واقعا درکش سخته. مثلا این آقایون تجددگرا هستند که این طوری برخورد می کنند، انگا که در قرون وسطی زندگی کرده اند.[/quote] هر جند در این متن توهین مستقیمی وجود ندارد ولی قبول کنید اگر مستقیما ناسزا گفته بودید آدم کمتر دردش می آمد تا شنیدن این سخنان ! آن هم در خصوص مرد نازنینی چون بازرگان و نهضت آزادی که در همه دروانها ( قبل و بعد از انقلاب ) مهدورالدم و مرتد بود ! به هر حال شما حق دارید صدها برابر این هم حتی توهین بکنید و کسی حق ندارد مزاحم آزادی بیان شما شود. . . ولی از این طرف : آیا من نیز حق سخن گفتن ندارم ؟
[quote='siawash110']!پس متوجه می شویم بازرگان دارای استقلال رای و فکر بوده و اتفاقا خیلی آزاداندیش بوده و ذره ای تعصب روی موضوع خاصی نداشته و به هر حال در جامعه کم تحمل و مذهبی ما این چنین تفکراتی و این چنین جواهراتی به ندرت پیدا می شوند . . . . سایر ملل از خونخواران خودشان : قدیس می سازند ما قدیسان خود را لجن مال می کنیم ( مانند مصدق و فاطمی و بازرگان و کسروی و شریعتی و محمد خاتمی و . . . ) و این واقعا در در آینده و در پیشگاه تاریخ مایه ننگ و شرمساری این ملت خواهد شد . . .[/quote] من متوجه هستم که بازرگان دارای استقلال رای بوده است(بر منکرش لعنت) مساله مهم این است که روش این کتاب ژورنالیستی است و ایدولوژیک. البته شما به نظرم کمی بشاز حدایدولوژیک هستید. ارسط گت من افلاطون را دوست دارم وی حقیقت را بیشتر دوست دارم. اگر قرار است هر نقد 4 خطی بشود لجن مالی که کلاهمان پس معرکه است!
شاید در خصوص برخی تفاسیر علمی از قرآن دکتر بازرگان کمی زیاده روی کرده باشند ( و چه کسی است که ادعا کند بی عیب و نقص است ؟ ) من نیز عقیده ندارم بازرگان معصوم و خالی از خطا و اشتباه بود و قصد ندارم از او یک بت مقدس بسازم و خود او نیز چنین آدمی نبود و چنین روحیه ای نداشت باز هم می گویم بازرگان دارد این موضوع را در بستر تاریخی خود نقد می کند و می خواهد بگوید این پدیده نوظهور بوده و میوه طبیعی اسلام فقاهتی و سنتی نیست ضمنا بازرگان آنقدر آزاد اندیش بود که (‌با اینکه شیعه بود و در خانواده ای شیعه و ریس دولت شیعه و . . . )‌در کتاب بعثت و ایدئولوژی در خصوص بیعت غدیر خم نوشته : بعید است موضوع غدیر خم خلافت بوده باشد ! زیرا بعید است صدهزار نفر ناگهان بدون دلیل 2 ماه بعد بیعت خود را شکسته باشند ! من کاری به صحت و سقم این ادعا ندارم ولی شما که عقیده دارید او پایبند بی چون و چرای سنتها بوده است آیا قبول دارید گفتن این حرف در جامعه شیعه دست کمی از حکم ارتداد ندارد ! پس متوجه می شویم بازرگان دارای استقلال رای و فکر بوده و اتفاقا خیلی آزاداندیش بوده و ذره ای تعصب روی موضوع خاصی نداشته و به هر حال در جامعه کم تحمل و مذهبی ما این چنین تفكراتي و اين چنين جواهراتی به ندرت پیدا می شوند . . . . ساير ملل از خونخواران خودشان : قدیس می سازند ما قدیسان خود را لجن مال می کنیم ( مانند مصدق و فاطمی و بازرگان و کسروی و شریعتی و محمد خاتمی و . . . ) و این واقعا در در آینده و در پیشگاه تاریخ مایه ننگ و شرمساری این ملت خواهد شد . . .
[quote='siawash110']شما ظاهرا متوجه نیستید دوست عزیز . . . آقای بازرگان دارد در اینجا چنین تحلیل می کند که حتی طبق اصول فقه خود شما ( یعنی اگر شما عقیده دارید ما ادامه دهنده راه چند قرن اسلام فقاهتی در حوزه روحانیت هستیم ) این چنین نیست و مسیری که فقه و مراجع فقهی در قرن های گذشته طی کرده اند کاملا خلاف عقیده شماست و خیلی مودبانه دارد می گوید که شما دروغ می گویید و این چیزها اختراع خود شماست ! هر چند بازرگان کاملا به قران و سنت اصیل پیامبر و حضرت علی عقیده داشته است ولی : میان ماه من تا ماه گردون تفاوت از زمین تا آسمان است . . . .[/quote] عزیزم این متدلوژی اشتباه است... این یعنی سوء استفاده...البته هیچ مدرکی برای اینکه نشان دهد بازرگان از اسلام سنتی و بدش میامد نداریم احتمالا بازرگان به سبب همان محافظه کاری ذاتیش از اسلام غیرکا آمد و سنتی که صدها سال توجیه کننده قدرت (احتمالا به ازای مبالغ زکات!) بود،بیشتر از اسلامی که می تواند توده ها را بسیج کند ،خوشش می آمد. مشکل این جاست که این روش ایدولوژیک است ...شما می خواهید در هر صورتی یک چیز را بکوبید به همین دلیل به رقیبش وزن بیشتر از اعتبارش می دهید. اینکه اسلام فقاهتی و سنتی بسیار بدتر از اسلام نوین است. موضوع بعد اینکه نهضت آزادی طرفدار قرائتهای جدید از اسلامه و معتقده که اسلام راه نجاتبخشه و باید با دید عقلانی بهش نگاه کرد ،حال این گروه در مقابل ایده ی جدید یک گروه دیگر(خمینی) بیاید و بگوید اینها بدعت است و وااسفا به اسلام سنتی ...کمی در مود نیت این گروه آدم را نگران می کند. علاوه براینکه نگاه ایدولوژیک را در نقدشان نمایان می کند نسبت به نو اندیشی دینی شان هم ! دچار شک می شویم اگر بارگان اینقدر سینه چاک اسلام سنتی است پس دید جدید به اسلام یعی چه؟ یعنی توجیه خطاهای علمی قران با تفسیر های من در آوردی!!!
مردم در سال57 آنچه را که می خواستند بدست آوردند؛ استقلال آزادی جمهوری اسلامی، به سبب خیزش و همت نیک خواهان از راه تغییر طبق وعده خداوند که فرموده است: ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم یعنی سرنوشت هیچ قومی تغییر نمی کند مگر اینکه راه خودرا تغییر دهند و به راستی خواستار تغییر باشند و همچنین به سبب بدخواهان و دشمنان که هدف دیگری از برافتادن حکومت شاه داشتند اما نتوانستند به مقصود خود برسند که می گویند عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد، واقعا وجود هردو مؤثر بود بهر حال مهندس بازرگان و نهضت اسلامی هم فکر میکردند راه کشور داری آن است که آنها می گویند و طبیعت انقلاب چنین بود که هر کسی برای اداره کشور ساز خود را کوک کند بالاخره هرچه بود خوش گذشت و افراط و تفریط جای خود را به اعتدال داده و الحمدلله رب العالمین کشور رو به ثبات کامل پیش میرود.
شما ظاهرا متوجه نیستید دوست عزیز . . . آقای بازرگان دارد در اینجا چنین تحلیل می کند که حتی طبق اصول فقه خود شما ( یعنی اگر شما عقیده دارید ما ادامه دهنده راه چند قرن اسلام فقاهتی در حوزه روحانیت هستیم ) این چنین نیست و مسیری که فقه و مراجع فقهی در قرن های گذشته طی کرده اند کاملا خلاف عقیده شماست و خیلی مودبانه دارد می گوید که شما دروغ می گویید و این چیزها اختراع خود شماست ! هر چند بازرگان کاملا به قران و سنت اصیل پیامبر و حضرت علی عقیده داشته است ولی : میان ماه من تا ماه گردون تفاوت از زمین تا آسمان است . . . .
[quote='mhdi saleh'][نقل قول : چیزی که در متن کتاب موج می زنه(بخصوص قسمت اول) وجود لحن رمانتیک بورژوایی که حتی اگر اسم نهضت آزادی را هم روی آن نی گذاشتید ،می شد حدس زد برای نهضت آزادیه! نکته دیگه تاسف خوردن نهضت آزادی برای اسلام فقاهتی (اصیل؟؟؟) است که واقعا درکش سخته. مثلا این آقایون تجددگرا هستند که این طوری برخورد می کنند، انگا که در قرون وسطی زندگی کرده اند.] : دوست گرامی نهضت آزادی در این بیانیه برای اسلام فقهاهتی تاسف نخورده بلکه هماهنگونه که در ابتدای متن توضیح داده این تاریخچه و تحلیل وقایعی است که منجر به فرمان ولایت مطلقه فقیه شده[/quote] آره بابا ! شما راست می گید. من حالیم نبود فکر کردم در مورد سینمای نوین مغولستان داره صحبت می کنه. پس جدی داره در مورد ولایت فقیه حرف می زنه!!! تو را خدا راست می گی؟؟؟
فرشته گان در بارگاه کبریای الهی و در برابر خداوند با آنهمه عظمتش ، به راحتی سر به اعتراض و انتقاد بر می آورند که چرا آدم را آفریدی ؟ و خدا نیز به ملایمت و بدون عصبانیت پاسخ اعتراض آنها را می دهد . . . . این خدای واقعی است . . . شیطان هم که رانده شد برای تکبر و لجاجت و قبول نکردن حرف حق بود و نه اینکه خدا او را از روی قلدری رانده باشد !‌ خدای واقعی عاشق آزادی و شادی و آبادیست . . . و اینهمه حاصل نمی شود جز در سایه ی آگاهی اگر در مصر و اوکراین و لیبی و . . . هر کجای دیگر وجود آزادی منجر به ناامنی و آشوب گردیده مطمئن باشید آن آزادی نتیجه آگاهی نبوده بلکه نتیجه احساسات متراکم شده عده ای جاهل بوده است . . . البته آزادی در ذات خود به مرور منجر به آگاهی نیز خواهد شد . . . .
[نقل قول : چیزی که در متن کتاب موج می زنه(بخصوص قسمت اول) وجود لحن رمانتیک بورژوایی که حتی اگر اسم نهضت آزادی را هم روی آن نی گذاشتید ،می شد حدس زد برای نهضت آزادیه! نکته دیگه تاسف خوردن نهضت آزادی برای اسلام فقاهتی (اصیل؟؟؟) است که واقعا درکش سخته. مثلا این آقایون تجددگرا هستند که این طوری برخورد می کنند، انگا که در قرون وسطی زندگی کرده اند.][/quote] : دوست گرامی نهضت آزادی در این بیانیه برای اسلام فقهاهتی تاسف نخورده بلکه هماهنگونه که در ابتدای متن توضیح داده این تاریخچه و تحلیل وقایعی است که منجر به فرمان ولایت مطلقه فقیه شده
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file