رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.
تاریخ بی‌خردی از تروا تا ویتنام
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 80 رای
نویسنده:
مترجم:
حسن کامشاد
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 80 رای
.
نویسنده در این کتاب با دستمایه قرار دادن برخی رخدادهای معروف تاریخ جهان از عهد باستان تا امروز سعی کرده است،‌به نقد رفتار حاکمان در مواجهه با این رخدادها بپردازد.
وی در مقدمه خود نوشته است آدمی، اگر در همه زمینه ها پیشرفت کرده در سیاست به مانند سابق مانده است. سیاستمداران افرادی عقب مانده هستند که مدام اشتباه می‌کنند و سیاست‌هایی را که مخالف منافع ملی آن است در پیش می‌گیرند به رغم آن که در گذشته بارها و بارها آن موارد تجربه شده است.
تاکمن سوء‌ تدبیر در حکومت را در نتیجه چهار عامل ، استبداد یا ظلم و فشار، جاه‌طلبی بیش از حد، بی‌کفایتی یا انحطاط، بی‌خردی یا اصرار در کژاندیشی می‌داند و در کتاب خود به برخی مواجهات اهل سیاست از منظر چهارم که همان بی‌خردی است پر داخته است.
تاکمن ابتدا مبانی بی‌خردی را برشمرده و اقدامی را که می‌توان عنوان بی‌خردی به آن داد را تعریف کرده است و نشان می‌دهد که این نوع بی‌خردی زمان و مکان نمی‌شناسد و در هر زمان و مکانی و توسط هر حاکمی می‌تواند رخ دهد و اسباب رخدادهای فاجعه باری شود.
نکته قابل اعتنا در نگاه نویسنده ذاتی بودن بی‌خردی در اهل سیاست است که کمتر کسی به آن توجه کرده است. به این معنا که این گونه بی‌خردی‌ها نتیجه نوعی اخلاق است که تنها در قدرت شکل می‌گیرد و وی بی خردی را بخشی از فطرت بشری می‌داند و بسیاری از کارهای بی‌خردانه سیاسی را ناشی از نوعی بی‌توجهی ذاتی می داند. برخی حدس‌ها زده نمی‌شود در حالی که اتفاق می‌افتد و همه چیز را خراب می‌کند.
مقدمه کتاب خواندنی و برای فهم محتوای اصلی کتاب مهم است و مؤلف در صدد آن است تا با بسط مقدمه و شمردن مبانی تحلیلی فضای ذهنی خواننده و مخاطب را برای اصل روایت‌ها و تحلیل‌ها آماده کند. وی شرح این مبانی را با زدن مثال‌های مختلف نشان می‌دهد و به خواننده نکته‌دان می‌رساند که با مورخی معمولی و باری‌به هرجهت طرف نیست.
عنوان کتاب از تروا تا ویتنام است و به نظر وی نخستین بی خردی شگفت سیاست مداران تروا این است که در کمال بی عقلی، اسب چوبین را داخل شهر خود بردند و حقه یونانیان را درنیافتند و شد آنچه شد.
کتاب در 5 فصل با عناوین زیر تدوین شده است:
فصل اول: پیگیری سیاست های مغایر با منافع خویش.
فصل دوم: نمونه های آغازین: اسب تروا
فصل سوم: پاپ های رنسانس و جدا شدن پروتستان ها
فصل چهارم: بریتانیا امریکا را از دست می دهد
فصل پنجم: امریکا در ویتنام به خود خیانت می کند.
این کتاب همانند دیگر آثار انتشارات کارنامه از هیئت و ترکیبی پاکیزه برخوردار است و ناشر چه در طرح جلد( طرحی از چارلی چاپلین در فیلم دیکتاتور بزرگ) و چه در پانوشت‌ها و تصاویر رنگی و کتاب‌آرایی سنگ تمام گذاشته است.
کتاب تاریخ بی‌خردی اوایل دهه هفتاد با عنوان«سیر نابخردی از تروا تا ویتنام» از سوی انتشارات فرزان روز به بازار کتاب عرضه شده بود اما در چاپ تازه ناشر و مترجم ضمن بازنگری کامل در برگردان فارسی برخی ویژگی‌های مثبت را به کتاب اضافه کرده‌اند.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
آپلود شده توسط:
khar tu khar
khar tu khar
۱۳۹۲/۰۸/۰۴

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی تاریخ بی‌خردی از تروا تا ویتنام

تعداد دیدگاه‌ها:
19
در حدود زمانی که کریستف کلمب امریکا را کشف کرد ، ایتالیا رنسانس _ یعنی دورانی که در آن ارزش های دنیوی جانشین ارزش های اُخروی شد_ در اوج شکوفایی بود .بر اثر نهضت رنسانس ، آدمی خود و نه خداوند را طراح و فرمانروای تقدیر خویش یافت. نیازها و آروزهایش ، بلند پروازی ها و خوشی هایش ، دار و ندارش ، ذهنش ، هنرش ، قدرتش و افتخاراتش منزلگه حیات شمرده شد. برخلاف پنداشت قرونِ وسطایی ، عمر خاکی بشر دیگر تبعیدی پر مرارت در سر راه رسیدن به سر منزل معنویِ نفس نبود.
مظهر این روحیه ی دنیوی عصر در دوره ای شصت ساله ، تقریبا از سا 1470 تا 1530 میلادی، شش پاپ ، پنج ایتالیایی و یک اسپانیایی بودند که یکی پس از دیگری بر آن مسند تکیه زدند و رشوه خواری و فساد و پشت پا به اصول اخلاق و آزمندی و سیاست بازی فاجعه آمیز را به غایت رساندند . پیشوایی آن ها مومنان را مائوس کرد، آبروی دربار مقدس را برد ، فریاد اصلاح طلبی را بی پاسخ گذاشت ، همه ی اعتراض ها و هشدارها و نشانه های طغیان را نادیده گرفت ، و سرانجام وحدت مسیحیت را درهم شکست و سبب جدایی پروتستان ها و نیمی از قلمرو پاپ شد. بی خردی اینان پافشاری در کژ روی بود اگر خصومت و عناد و برادر کشی های بر آمده از آن را در قرن های بعد معیار سنجش قرار دهیم ، شاید موجب دامنه دارترین عواقب در تاریخ مغرب زمین شد .
تبه کاری های این شش پاپ همه یک سره ثمره رنسانس نبود ، بلکه دیهیمی بود از بی خردی بر تارک عادات و رسوم حکومت پاپ ها ، که ریشه ی آن به صد و پنجاه سال پیش ، یعنی به زمان جلای وطن در بار پاپ به آوینیون در بیشتر قرن چهاردهم می رسد ....
متن از کتاب تاریخ بی خردی ؛ از تروا تا ویتنام
نوشته ی : باربارا تاکمن
یعنی این دوستانی که سال 92 پیام گذاشتن ، اون موقع میتونستن کتاب رو دانلود کنن؟ چون من نمیتونم الان بگیرمش
این کتاب رو دوست دارم هرچه سریع تر بخونم. خیلی وقته که می شناسمش! امیدوارم راحت دانلود بشه.
ممنون کتابناک
ابلهی رفت وابلهی آمد درروندهمیشه ی تاریخ
کاش میشدکه عاقلی بکند ریشه ی این درخت راازبیخ
باتشکر از دوست نادیده ....تو....عزیر که این کتاب گرانبها و خواندنی و عبرت آموز را جهت مطالعه در سایت برای دانلود گذاشتند.
دوبیتی از شیخ اجل سعدی که متناسب با جلد کتاب و احوال حکام مستبد است
یکی بر سر شاخ، بن می‌برید
خداوند بستان گذر کرد و دید
بگفتا گر این مرد بد می‌کند
نه با من که با نفس خود می‌کند.
ساختار تاریخ و فرهنگ غنی ایران بر سه اصل گفتار نیک ، کردار نیک و پندار نیک ، بنیان نهاده شده است ، بنابراین خرد و خردورزی نه تنها در متون ادبی بعد از اسلام بلکه در ایران قبل از اسلام شالوده رفتار و منطق ایرانیان بوده است.
از دیدگاه فردوسی، ارزش خرد تا آنجاست که شاهنامه را به نام خداوند و جان و خرد آغاز می‌کند و این بیانگر آن است که خردگرایی زیربنای اندیشه اوست.
او بهترین هدیه یزدان را خرد می‌داند.
در دیدگاه او راز گرایش آدمیان به کژی و ناراستی در بی‌خردی است:
خرد رهنمای و خرد رهگشای
خرد دست گیرد به هر دو سرای
ازویی به هر دو سرای ارجمند
گسسته خرد پای دارد به بند
خرد را وجان را که یارد ستود
وگر می‌ستایم که یارد شنود
خرد چشم جان است چون بنگری
تو با چشم شادان جهان نسپری

از دیر باز آنچه، چون آواری بر سر انسان فرود آمده از جهل و بی خردی او نشاُت گرفته.
اگراقلیتی از حاکمان زور گو توانستند سایه ی شوم خود را بر سر اکثریتی بگسترداند فقط و فقط مقصر حاکمان نبودند بلکه توده مردم بودند که دست به انتخاب درست نزدند!!!
از زمانی که رومیان در میادین مسابقات دو انسان را برای خوشایند خود به جان هم می انداختند،حضار و مشوقین مردم عادی بودند.
اسقف ها و پاپ ها در قرون وسطی هزاران زن را به جرم ساحره بودن در تلی از آتش قرار داده وسوزاندند باز هم چون همیشه تعداد کثیری از مردم نظاره گر این صحنه ها بودند.
تاریخ مملو از حوادث اینچنینی بوده و هست.
زمان بسیاری گذشته، شکل و شمایل مردم تغییر کرده،علوم پیشرفت غول آسایی داشته ولی در بسیاری نقاط هنوز توحش و سوزاندن عقاید مخالف......هنوز که هنوز است ادامه.... دارد.
مدتها بود دنبال پیدا کردن این کتاب بودم.
از دیدن آن در سایت واقعا ذوق زده شدم. ممنونم khar tu khar عزیز
والا من که میخواستم درسمو ادامه بدم، منتهی این ارور 503 رو از در مینداختی بیرون از پنجره میومد، بابام دار و ندارمونو فروخت و خرج پاشنه در کرد، دیدیم همین طوری بخواد پیش بره کل زندگیمون رفته.. خلاصه بعله رو گفتم بهش دیگه!
شماهایی که خوندین بعدا برا مام تعریف کنید )`:
comment_comments_for_the_file
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک