رسته‌ها

تاریخ سانسور در مطبوعات ایران - جلد ۱: ۱۲۵۳ هـ.ق تا صدور فرمان مشروطیت

تاریخ سانسور در مطبوعات ایران - جلد ۱: ۱۲۵۳ هـ.ق تا صدور فرمان مشروطیت
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 28 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 28 رای
برای بررسی سیر تحول سانسور و ممیزی در مطبوعات ایران از ابتدا تاکنون، نیازمند تقسیم‌بندی تاریخ تحولات ۱۵۰ ساله اخیر ایران با توجه به تحولات ژورنالیزم کشور طی این دوران هستیم. نتیجه بررسی نخستین دوره از تاریخ سانسور در مطبوعات ایران که از تولد روزنامه در ایران تا صدور فرمان مشروطیت را دربر می‌گیرد، جلد اول این کتاب را شامل می‌شود و جلد دوم از صدور فرمان مشروطیت تا کودتای ۱۲۹۹ خورشیدی را شامل می‌شود.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
266
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
mohammad abedi
mohammad abedi
۱۳۹۱/۱۲/۲۸
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی تاریخ سانسور در مطبوعات ایران - جلد ۱: ۱۲۵۳ هـ.ق تا صدور فرمان مشروطیت

تعداد دیدگاه‌ها:
8
کسانی که به تاریخ روشنفکری یا تاریخ ایران قاجاریه علاقه دارند، این کتاب می‌تواند کمک‌کارشان باشد.
کسانی که به تاریخ روشنفکری یا تاریخ ایران قاجاریه علاقه دارند، این کتاب می‌تواند کمک‌کارشان باشد.
اگر به من بگویند ریشه تمامی بدبختی های بشری و مشکلات و معضلات فرهنگی و اقتصادی و تمام جنگ ها و خونریزی ها و فریب ها و . . . را در یک کلمه بگو ، می گویم : سانسور
سانسور: همراه همیشگی همه.
زنده‌یاد غلامحسین یوسفی، استاد درگذشتهٔ ادبیات فارسی، در متنی که در سوگ و ستایش مرحوم حبیب یغمایی، موسس و مدیر مجلهٔ یغما، نوشته به ماجرای جالبی اشاره می‌کند که مقاله‌ای از او باعث توقیف مجله یغما در اوایل دههٔ چهل می‌شود. حیرت‌انگیز است که مجلهٔ یغما توقیف شود. مجلهٔ یغما جایی بود برای انتشار مقالات ادبای عصا‌قورت‌داده دربارهٔ ادبیات کلاسیک. گشتم و مقاله را پیدا کردم و حیرت کردم که در این سرمقالهٔ خنثی با پندهای اخلاقی عمومی مبتنی بر عقل سلیم چه چیزی بوده است که شاخک‌های ساواک یا دستگاه سانسور را نسبت به این گعده‌گاه پیرمردان حساس کرده بود؟ شاید ذکر اینکه برخی مدیران بیشتر در فکر تغییر دکوراسیون اتاق هستند تا رفع مشکلات مردم.
واقعیت این است که سانسور در دوران پهلوی، به گواهی اسناد ادارهٔ سانسور و خاطراتی از این دست تمرکزی شدید داشت بر منع هر نوع نقدی از حکومت. در عوض اما چندان به داستان‌ها و توصیفات بدنی و قصه‌های عاشقانه و توصیفات جنسی کاری نداشت. رویهٔ سانسور آن دوران تقریباً تمام نخبگان را از فضا عاصی کرده بود و هیچکس احساس آزادی نمی‌کرد چون کوچکترین نقدی در عرصهٔ علنی تحمل نمیشد.
در مقابل اما در دوران جمهوری اسلامی ممکن است متن‌هایی چاپ شود در نقد فضا اما کماکان نمی‌شود درباره موضوعات اساسی علنی و رسمی سخن گفت. تمام مردم و جهان درباره فایل لو‌رفتهٔ وزیرخارجه سخن میگویند اما در ایران هیچ رسانه‌ای نه تلویزیون نه روزنامه و مجله، حق ندارد این گفتگو را عیناً یا مکتوب منتشر کند و حتی اگر در کنار انتشار متن نقد آن را هم بیاورد باز هم این موضوع تحمل نمی‌شود.
چند وقت پیش کتابی منتشر شد که حاصل مناظرهٔ اکبر ثبوت و حمید پارسانیا و گفت‌وگویی با رفسنجانی بود درباره کتابی که هیچگاه مجوز نشر نگرفته بود یعنی کتاب اکبر ثبوت درباره آخوند خراسانی.
به عبارت دیگر خود کتاب چاپ نشد اما کتابی درباره آن کتاب چاپ شد. در خصوص خاطرات منتظری هم اتفاقی مشابه رخ داد و اصل خاطرات چاپ نشد اما نقد اسدالله بادامچیان بر آن منتشر شد. بسیاری از نوشته‌های عبدالکریم سروش و محسن کدیور هم چنین سرنوشتی داشته‌اند که خودشان منتشر نشده‌اند اما نقدشان منتشر شده است. همه در حال رعایت یک ریای رسمی هستند. اسمش را نیاورید اما درباره اش حرف بزنید. متن را بگذارید کنار اما شرح متن را بخوانید.
حالا در کنار اینها بگذارید این را که خیال جنسی برخی کارشناسان کتاب حوصلهٔ چه بحری از لذت را دارد که عبارتی چون «روی‌هم‌رفته» باید حذف شود یا برخی اشعار نظامی یا حافظ اگر سرایندگانشان مربوط به ششصد هفتصد سال پیش نبودند، حتما توقیف میشد یا می‌گفتند چاپ دیوان منوط است به درآوردن این ابیات.
حالا که اساساً فضای حاصل از این نوع سانسور حکومتی پرورش نسلی است که فقط فحاشی بلد است، گفتگو و نقد را یاد نگرفته چون قاعدهٔ بازی را دو‌گانه دیده، یا مجوز دارد یا ندارد، یا سیاه است یا سفید یا لایق فحش است یا شایسته ستایش. دیگر زمان رسانه‌های چاپی گذشته است و غر زدن درباب سانسور مثل روایتی تاریخی می‌ماند. حاصل انباشت این حجم از سانسورهای مختلف و متنوع در طول صد سال گذشته فضایی ایجاد کرده است که همه مدعی هستند حرفی دارند برای گفتن در شبکه‌های اجتماعی اما عمدتاً فقط فحشی دارند یا تسخری یا حمله‌ای گله‌ای.
سلام کتاب تاریخ سانسور در مطبوعات ایران را چگونه دانلود کنم
PDF
تاریخ سانسور در مطبوعات ایران - جلد ۱: ۱۲۵۳ هـ.ق تا صدور فرمان مشروطیت
8 مگابایت
comment_comments_for_the_file
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک