رسته‌ها
تاریخ بیداری ایرانیان
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 8 رای
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 8 رای
تاریخ بیداری ایرانیان کتابی است در مورد تاریخ نهضت مشروطیت ایران که توسط ناظم‌الاسلام کرمانی نوشته شده و بیشتر آن شامل خاطرات روزانه‌ وی از ذیحجه ۱۳۲۲ تا رجب ۱۳۲۷ قمری می‌باشد. در این کتاب وقایع و جریانات تاریخی معطوف به افراد، مورد بررسی قرار گرفته است.
از دیگر ویژگی‌های این اثر ارزشمند می‌توان اشاره کرد به اخبار و اطلاعات دست اولی که از مذاکرات و گفتگوهای سیاسی رهبران مشروطه‌ی تهران (به ویژه سید محمد طباطبایی) به دست آمده است.
ناظم‌الاسلام سال‌ها نظامت مدرسه اسلام را که طباطبایی مؤسس آن بود، بر عهده داشت و در جریان نهضت نیز یکی از نزدیکان و محارم طباطبایی بود. می‌گویند اطلاعاتی که ناظم‌الاسلام از نحوه‌ی تفکر سیاسی رهبران مشروطه ذکر می‌کند در واقع جهت حرکت جریان مشروطه را مشخص می‌سازد.
بخش اعظم کتاب به حالات و موضع‌گیری‌های میرزا تقی‌خان امیرنظام اتابک اول، سیدجمال‌الدین اسدآبادی، ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه، میرزا ملکم خان، امیراعظم پرداخته و نیز واقعه‌ی رژی، تلگراف اول و ثانی میرزای شیرازی به ناصرالدین شاه، واقعه‌ی مسجد شاه یا هجرت صغری، واقعه‌ی مشهد رضوی، عریضه‌ی آقای طباطبایی به مظفرالدین شاه، واقعه‌ی تحصن در سفارتخانه و عریضه‌ی ملت به مظفرالدین شاه با اسناد و تصاویری چند از شخصیت‌های موجود در کتاب همراه شده است.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
638
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
Mahsaa
Mahsaa
۱۴۰۱/۰۱/۰۲

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی تاریخ بیداری ایرانیان

تعداد دیدگاه‌ها:
2
بیداری ایرانیان : این واژه ، بزرگترین دروغ تاریخ است . هیچ بیداری وجود ندارد . مشکل ما به هیچ وجه سیاسی یا فرهنگی یا اقتصادی نیست . مشکل ما درون تک تک خود ما مردم ایران است . در این رابطه می توان لیستی بلند بالا تهیه کرد : 1- علاقه به واسطه گری به جای تولید 2- دروغ گویی 3- شرم و حیای نا به جا در بیان حق و انتقاد 4- ترس از گفتن حق یا دفاع از مظلوم به خاطر از دست دادن منافع 5- عدم توان در شنیدن و یا سوء برداشت در زمان شنیدن 6- خرافات 7- خود برتربینی 8- همیشه دیگران را مقصر بدبختی خود دانستن به جای نگاه به درون 9- عدم توان در تغییر 10- تاریخ پرستی و گذشته پرستی و خاک پرستی و فرد پرستی 11- اینکه یک نفر ( آدم قوی و مقتدر ) باید بیاید و مشکلات ما را حل کند . . . . از دل این نوع شخصیت و روحیه و جهان نگری هاست که اقتصاد فاسد ، ورزش فاسد و حاکم فاسد ، خارج می شود . اول خودتان را درست کنید بعد به فکر سایر تغییرات باشید . . . .
سلام جناب سیاوش، ما در ایران بیش از آن که تاریخ پرستی و گذشته پرستی داشته باشیم عدم توجه به تاریخ و عدم بررسی و شناخت علمی تاریخ داریم، نه تنها در جغرافیای ایران فعلی بلکه در تمام جغرافیایی که هویت تاریخیش ایرانی است.
تاریخ بیداری ایرانیان
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک