رسته‌ها

آرامگاه عقیله‌ بنی هاشم‌

آرامگاه عقیله‌ بنی هاشم‌
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 5 رای
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 5 رای
✔️ از آنجا که برخی از پژوهشگران در صدد نفی انتساب یکی از این دو زیارتگاه به حضرت زینب سلام الله علیها و اثبات زیارتگاه دیگر برآمده‌اند، تحقیق آقای محمد حسنین سابقی به زبان عربی، که نخستین بار به عنوان مرقد العقیله زینب در سال 1399 هجری قمری منتشر شده است، گسترده‌ترین پژوهش در این زمینه به شمار می‌آید.
مؤلف این کتاب با دقت و تحقیق بسیار، یافته‌های مهمی را درباره مدفن حضرت زینب علیها السلام ارائه کرده است که با توجه به اهمیت و ارزش پژوهشی این اثر، گروه تاریخ و سیره پژوهشکده حج و زیارت، ترجمه فارسی آن را به قلم حسین طه نیا در قالب کتاب حاضر تدوین و به پژوهشگران ارائه کرده است.

نویسنده این اثر گرانبها در مقدمه آن آورده است:
از چند سال پیش که مدتش کمتر از پنج سال نیست، اندیشه تحقیق درباره مزار عقیله خاندان وحی و نبوت و دنباله‌رو پاره تن نبی اعظم صلی الله علیه و آله، فاطمه زهرا سلام الله علیها و تربیت یافته خاندان رسالت و ولایت، زینب کبری علیها السلام، دختر امیرمؤمنان علی بن ابی طالب علیه‌السلام به ذهنم رسید.
هنگامی که در تألیف کتابم درباره زندگینامه آن حضرت به موضوع مزار ایشان رسیدم، خود را در مقابل دامی هولناک از نظریات پراکنده و آرای ضد و نقیض یافتم؛ به گونه‌ای که پژوهشگر به سختی می‌توانست به یک نتیجه‌گیری مثبت، مفید و حاصل از یک بررسی دقیق در این باره برسد. از این مسأله تأسف خوردم که دیدگاه‌های مربوط به مزار آن حضرت بسیار متفاوت و گوناگون است...
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
amin7760
آپلود شده توسط: amin7760
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
320
فرمت:
PDF

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی آرامگاه عقیله‌ بنی هاشم‌

تعداد دیدگاه‌ها:
1
قسمتی از کتاب: تحقیقى بر کتاب «الزیارات»، اثر شیخ الاسلام عدوى نوشته است که وى در این کتاب، محل دفن زینب کبرى را در شام و روستاى راویه دانسته است. وى در تحقیق خود، هیچ توضیحى درباره این مطلب بیان نکرده است و این امر، نشان‌دهنده این مطلب است که وى این موضوع را قبول داشته است. ١ ٢٩. استاد عبدالقادر ریحاوى، از این مزار در تاریخش یاد کرده و گفته است: زینب صغرى، دختر على بن ابى‌طالب، ملقب به ام‌کلثوم است و قبرى باعظمت در ناحیه جنوبى دمشق دارد که معروف به «قریة الست»، است و امروزه تابوتى گران‌بها از چوب موزاییک، بر روى قبر قرار دارد که به‌تازگى در ایران ساخته شده و اطراف آن ضریحى از نقره وجود دارد. ٢ ٣٠. احمد فهمى مصرى، از این مزار به نام بانو زینب(علیها السلام)، با کنیه ام‌کلثوم، دختر على بن ابى‌طالب(ع) یاد کرده، و گفته است: «ایشان بعد از مصیبت برادرش حسین(ع)، درگذشت و در غوطه دمشق که به «قریة الست» معروف است، به خاک سپرده شد». ٣ ٣١. استاد توفیق ابوعلم، رئیس شوراى مدیریت مزار بانو نفیسه در مصر، از مزار بانو زینب در دمشق، با همان عباراتى که احمد فهمى گفته است، یاد کرده است. ۴ ٣٢. دکتر عائشه عبدالرحمن مصرى، که از معاصران است، از این مزار به اسم ام‌کلثوم، دختر امیرمؤمنان، همسر عبدالله بن جعفر، یاد کرده و مى‌گوید که ایشان در غوطه دمشق، بعد از مصیبت برادرش حسین(ع) درگذشت.
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file