رسته‌ها

محمدتقی فرامرزی
(1325)

اطلاعات:
نام واقعی:
محمد تقی فرامرزی
تاریخ تولد:
1325/01/01
محل تولد:‌
دندی زنجان
جنسیت:‌
مرد
ژانر:‌
مترجم حوزه فلسفه و هنر
تاریخ درگذشت:‌
0000/00/00
زندگی‌نامه
محمد تقی فرامرزی متولد یکم فروردین ماه ۱۳۲۵در دندى، زنجان است. او تحصیلات ابتدایى و متوسطه را در تهران (دبیرستان دارالفنون) به پایان رساند، وارد دانشگاه تهران شد و تحصیل در رشته زبان انگلیسى را در سال ۱۳۴۹ به پایان رساند.

فرامرزی در سال 1356 وارد تحصیلات فوق لیسانس (رشته کتابدارى) دانشگاه تهران شد. به علت تعطیلى چند سالۀ دانشگاه‌هاى ایران در جریان انقلاب فرهنگى، در سال 1362 از این رشته فارغ‌التحصیل شد.

از سال 1352 کار ترجمه را با انتشار کتاب مسایل زیبایى‌شناسى و هنر آغاز کرد. دو سال از عمرش را به کارمندى (سرپرستى مترجمان و انتشارات فارسى) در سازمان بین‌­المللى کار، سازمان ملل، در ایتالیا و چند کشور دیگر گذراند (1354 1356).

در این سال­‌ها، فرصتی برای سفر به دیگر کشورهای اروپایی و بازدید از موزه‌­ها و مراکز فرهنگی و دانشگاهی را در کنار تماس مستقیم با محیط­‌های انگلیسی‌­زبان و آشنایی عمیق­‌تر با این زبان نیز به‌­دست آورد و با کوله­‌باری پرتر برای ترجمۀ کتاب­‌های بعدی گام برداشت.

در سال 1356 به ایران بازگشت. تا سال 1359 در شرکت انتشاراتى دانش نو (به­‌درخواست دکتر حمید عنایت) سرویراستار بخش کتاب‌هاى مصور شد. در آن سا‌‌‌ل­‌ها براى آشنایى با اصول و رو‌ش­‌هاى پیشرفتۀ تالیف، پژوهش، ویرایش، سازماندهى و انتشار کتاب‌هاى مصور به آمریکا اعزام شد.

در سال­‌هاى 13631364، سرپرست بخش ویرایش شرکت ایران‌یاد بود، و تدوین دایره‌­المعارف تاریخ جهان از جمله کارهایى بود که در آنجا زیر نظر وى و با همکارى تعدادى از مترجمان و ویراستاران کشور آغازشد.

در سال­‌هاى 13651375 با شرکت خدمات مهندسى برق(مشانیر)، وابسته به وزارت نیرو، در ترجمۀ گزارش‌­های فنی مربوط به پروژه‌­های نیروگاهی (به‌­ویژه آبی) همکارى کرد.

کارهاى تالیف و ترجمه را نیز در خلال فرصت‌­هایى، از 1352 تاکنون دنبال کرده است. از سال 1376 تا پایان 1377 مراحل تکمیل یک دایره‌­المعارف عمومى(الکترونیک) را در شرکت خدمات کامپیوترى بهین سیستم بر عهده داشت.
بیشتر
ویرایش

کتاب‌های محمدتقی فرامرزی
(13 عنوان)

آخرین دیدگاه‌ها

تعداد دیدگاه‌ها:
0
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک