با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

فربه تر از ایدئولوژی

.
سروش در کتاب «فربه­ تر از ایدئولوژی»، استدلالی را برای ابطال ایده­ ی «علوم انسانی اسلامی» اقامه می­کند که پیش از او، برخی متفکران غربی از آن سخن گفته­ اند. او معتقد است که علم- از جمله علوم انسانی- از واقعیت‌های خارجی حکایت می­کند که تابع اراده و تمایل ما نیستند و وجود مستقلی از ما به عنوان فاعل شناسا- دارند، در حالی که کسانی که به دنبال ایدئولوژیک کردن علم هستند، در واقع، می­خواهند «عقاید ذهنی» خود را بر «حقایق عینی» تحمیل کنند و نوعی «علم انشایی» - و نه «علم اخباری» - وضع کنند.
«علم انشایی»، در حقیقت، «علم» نیست؛ زیرا آرمان­ها و توقع‌های ما، الزاماً واقعیت­های جهان خارج را بازگو و حکایت نمی­کند. سروش می‌نویسد:
«[در جوامع ایدئولوژیک] صورت ایدئولوژیک دادن به همه‌ی امور، دامنه­ اش تا علوم(و بالاخص علوم انسانی) هم می­کشد. کسانی گمان می­برند که قوانین جهان و جامعه هم می‌تواند صورت ایدئولوژیک پیدا کند و دنبال فلسفه‌ی حزبی (یا ایدئولوژیک) و جامعه­ شناسی ایدئولوژیک می­گردند. لنین آشکارا چنین می­گفت و پاره ­ای از هم­وطنان ما نیز چنین می­اندیشند. غافل از این که قوانین جهان و جامعه، قبل از آن که ایدئولوژی در جهان باشد، بوده­ اند و از پیش خود، صورت و ماهیتی دارند و جزو امور اختیاری و مصنوع نیستند که هر کس آن‌ها را مطابق میل خود بسازد.»
به بیان دیگر، داستان «علم» با داستان «ایدئولوژی» تفاوت دارد. «ایدئولوژی» محصول اندیشه‌های آرمانی و مطلوب ما است که بسیاری از اوقات، «واقعیت خارجی» را در آغوش نگرفته­ اند؛ یعنی صورت «مطلوب» را روایت می­کنند نه صورت «موجود» را، اما از آن سو، «علم» در پی شناخت «واقعیات خارجی» به گونه­ ای مستقل و مجزا از خواسته­ ها و گرایش­های ما است.

حق تکثیر:
ت‍ه‍ران‌: م‍وس‍س‍ه‌ ف‍ره‍ن‍گ‍ی‌ ص‍راط‏‫، چاپ دهم: ۱۳۸۸

» کتابناکهای مرتبط:
آمیزش افق ها
روشنفکران رذل و مفتش بزرگ
انسان و علوم انسانی در صحیفه سجادیه - جلد اول

نسخه ها
4.1 / 5
با 22 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 5
۱۳۹۱/۱۱/۱۶


پاسخنگارش دیدگاه
[b]باسلام و احترام دکتر سروش هرکه هم باشند باز از بعضی از این آقایون بزرگوار دلش بیشتر به من وشما میسوزه. کاش قدری از معرفت و شناخت ایشون رو اونها هم داشتن. و به قول مولانا: چونکه زاغان خیمه بر گلشن زدند/ بلبلان خامش شدندو تن زدند...............!!!
نقل قول  
faketab
Member
برای آزاد ماندن و خالص ماندن عقل باید محیطی آزاد برای آن فراهم کردتا با پیوستن به عقول دیگر صیقلی تر و خالص تر شود و انزوای فردی بیرون آید و غبار فردیت و عزلت از آن زدوده شود.

دکتر سروش
نقل قول  
kind_vampire
Member
دکتر سروش ظاهرا از دوره ای که مشغول انقلاب فرهنگی بود استغفار کرده است.
اگه دارید کتاب قبزض و بسطت شریعت اِشرو آپلود کنید ممنون
نقل قول  
shayan123456
Member
با تشکر از poorfar عزیز
دکتر سروش، تغییر 180 درجه ای نسبت به گذشته نه چندان دورش داشته و مشخص نیست که هنوز مطالب کتابهای قدیمش را، خودش قبول داشته باشه یا نه.
نقل قول  
سلام سپاسگزارم به خاطر این کتاب ، با توجه به اینکه کتابهای این اندیشمند گرامی دیگر در ایران چاپ نمیشوند خواهش میکنم بقیه آثار ایشان را نیز در سایت قرار دهید.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You