Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

جام نو و می کهن: مقالاتی از اصحاب حکمت جاودان

جام نو و می کهن: مقالاتی از اصحاب حکمت جاودان

نویسنده:
از مقدمه کتاب:
عمر بالنسبه كوتاه اما آكنده از فعاليت حكيمان سنتي عصر ما چنان وسعت و نفوذي داشته است كه تقريباً هيچ خطه ي شايان توجه را، در سراسر آفاق، ناگشوده باقي نگذاشته است. مراودات و مفاوضات با حكيمان و عالمان اسلامي و مسيحي و يهودي و بودايي و چيني و هندي در شرق و غرب، و تأليف و تصنيف در وحدت متعالي اديان و آشنايي با فلسفه ي اولي و مباحثه و مناظره با فيلسوفان معاصر و مبارزه بر ضد دعوت تجددگرايي و تقرير مقالات در دفع و ردّ تاليان آن و سعي در كشف رموز سنتي و بذل همت در جرح شبهات بعضي هنرمندان عصر در باب هنر و سياحت در بلاد سرخ پوستان و برهمنان و صحبت با مشايخ معاصر صوفيه در آفريقا، همه احاطه و وسعت آگاهي ايشان را از فرهنگ امروز و ديروز نشان مي دهد و از مساعي ايشان در عين حال مكتبي صاحب نظر، دعوتگر، منتقد، عارف و خوش تقرير و لطيف مي سازد كه تعليم عموم اهل اديان را با عرفان و در قالب «حكمت خالده» تلفيق كرده است. مسئله عرفان را اساس اديان تلقي كرده اند و همين مسئله است كه آنها را از تعصب خاص ارباب شريعت دور ساخته است و بدون آنكه بي برهان و از روي حب و بغض در تخطئه ي اهل مقال بكوشند از هر فرقه و نحله ي راست ديني آنچه را موجب تزكيه ي نفوس انساني مي پندارند، ستوده اند. بدين گونه تعليم آنها ناچار نمي تواند از جنبه ي عرفاني خالي باشد و خود آنها نيز به لزوم اين مطلب كه موجب معرفت حقيقت اديان و در عين حال استفاده از مواريث حكمت انبيا و حكماست تصريح دارند.
پس شكي نيست كه چنين تعليمي را با سابقه و ابعادي به وسعت تاريخ بشر نمي توان با مقياسهاي ناخوشي كه في المثل انديشه ي «پست مدرن» را با آنها مي سنجند در معرض داوري و شناخت آورد. خاصه كه در تمام اين ابعاد آنچه بيشتر مايه ي امتياز آنهاست اصالت كم نظيري است كه در آن كمتر نشان تصرف و بدعت پيداست و در كلام و بيان حكماي سنتي اين اصالت جلوه دارد. في الواقع ممكن نيست درباره ي جريان سنتي سخن در ميان افتد و ابعادي چون سازگاري جميع اديان و نقد تجددگرايي و الهي بودن عالم و دقايق رموز و سادگي باستاني – و نه آن سادگي حقيري كه زبان معاندان را در حق قدما دراز كند- به مثابه ي يك خط قاطع در تاريخ سير آن توجه محقق را جلب نكند. البته وراي اين اصول كه خود نوعي شورش بر ضد «علم پرومته اي» و نوعي گرايش به معارف نياكان شريف بوده است جريان سنتي از اشتغال به پاره اي جزويات هم باز نايستاده است. نه فقط تعاليم قرآن كريم و مزامير داودي تا انجيل و اوپانيشادها را سرلوحه ي كار خود ساخته بلكه آنچه را از آثار و اقوال افلاطون و بودا تا كنفوسيوس و مولانا باقي است هم در كار داشته است. حتي خود نيز از خلق آثار جديد در جهت نشر آن معارف بازنمانده و كتب ارجمندي چون مقدمه اي بر مطالعه ي آموزه هاي هندو، انسان و صيرورت او مطابق با ودانته، بحران دنياي متجدد، وحدت متعالي اديان، تبديل و دگرگوني طبيعت در هنر، رقص شيوا، مقامات حكمت، منطق و تعالي، اسلام و حكمت خالده، آينه ي عقل، انسان و طبيعت، باورهاي قديم و خرافه هاي جديد، ساعت يازدهم و جز اينها را در همين عصر حاضر عرضه كرده است.

فهرست برخی از مقالات:
متافيزيك
آتما-مايا
فريتهيوف شوئون/ محمود بيناي مطلق
روح و عقل
رنه گنون/ بابك عاليخاني
مُثُل جاويد
رنه گنون/ سعيد بيناي مطلق
كلمه و سمبول
رنه گنون/ سعيد بيناي مطلق
فهم و اعتقاد
فريتهيوف شوئون/ حسين خندق آبادي
آيا مسئله شر وجود دارد؟
و...

» کتابناکهای مرتبط:
من و تو
فلسفه اخلاق در قرن بیستم
اصول فلسفه و روش رئالیسم - جلد 4

نسخه ها
4 / 5
با 6 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 0
۱۳۹۸/۰۲/۱۷


پاسخنگارش دیدگاه
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You