رسته‌ها

حزب توده: از شکل گیری تا فروپاشی ۱۳۶۸ - ۱۳۲۰

حزب توده: از شکل گیری تا فروپاشی ۱۳۶۸ - ۱۳۲۰
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 49 رای
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 49 رای
به کوشش: جمعی از پژوهشگران

در طول تاریخ مارکسیسم ایرانی، حزب توده ایران مهم ترین، متشکل ترین و معتبرترین سخنگو و نماینده این جریان سیاسی فرهنگی محسوب می‌شده است. حزب توده که به عنوان وارث سوسیال دموکراسی عهد مشروطه و سپس حزب کمونیست ایران در مهرماه ۱۳۲۰ پایه گذاری شد، در سال های پس از جنگ جهانی دوم، که اتحاد شوروی در صحنه بین المللی حضور خود را به عنوان یک ابرقدرت اعلام داشت، توانست به سرعت به عنوان یک حزب منسجم در صحنه سیاست و فرهنگ ایران حضور یابد و در کشمکش با جریان های وابسته به بریتانیا و آمریکا، تصویرهای پرآشوب از این دوران تاریخی را رقم زند.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
1234
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
شازده
شازده
1395/11/15
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی حزب توده: از شکل گیری تا فروپاشی ۱۳۶۸ - ۱۳۲۰

تعداد دیدگاه‌ها:
7
حزب توده فاسدترین حزب تاریخ ایران بوده. تا زمانیکه از آخوندها اجازه فعالیت داشتند، مجیزگوی آخوندها بودند و حتی در مورد امام حسین به عنوان اولین مبارز شیعی کتاب می‌نوشتند!!!!! به محض اینکه آخوندها بساطشونو برچیدند، یهو ضد آخوند شدند. جای بسی تاسف است که چرا قسمت اعظم نویسندگان، شاعران و حتی متفکرین ایرانی طرفدار یا حتی عضو این حزب خائن بوده‌اند؟ در ایران طوری نفوذ کرده بود که روشنفکری به معنای توده‌ای بودن بود و غیرتوده‌ای به معنای شاه‌پرست و خائن قلمداد می‌شد. شاید بیشتر نویسنده‌ها از ترس وابسته خواندنشان به دربار به این خانه خیانت می‌پیوستند.
در ارتباط با علت پیدایش، چگونگی و عملکرد و تاریخ حزب توده و نقش آن در جاسوسی برای روسیه نظرات متفاوتی وجود دارد که می‌توان مدت‌ها روی آن زمان صرف کرد و گفتگو کرد.
اما، این کتاب از طرف شبکه‌ی امنیتی و اطلاعاتی دولتی فراهم آمده و حتی اگر شامل اسناد و فاکت‌های معتبری هم بود هنوز نمی‌توان به کل کتاب اعتماد داشت.
خلاصه بگویم، اعترافات و مصاحبه‌ها در مدت حبس و شکنجه قابل اتکاء و قابل ارجاع نیستند و «پژوهش‌ها»ی اینچنینی از طرف دول حاکمه که کارنامه‌ی منفی در درو مخالفین دارد به همان نوع پژوهش‌های شاهنشاهی می‌ماند که در مورد احزاب مخالف می‌نوشتند.
فرهنگ کتابخوانی روز به روز در حال افول و خاموشی است که دلایل متعدد دارد از جمله گرانی کتاب و تاخت و تاز رسانه های جمعی مانند تلویزیون و شبکه های اجتماعی و غیره از شما تشکر و قدردانی میشود
[quote='mahan bahram khan']شاه هرچه بود بسیار بهتر از اون نظامی بود که توده ای ها نوکر و سرسپرده شون بودن و میخواستن کشور دو دستی تقدیمشون کنن و البته بالاخره با کمک ملاها به هدفشون رسیدن البته بعدش خودشون رو هم نابود کردن. خلخالی نماینده منتخب حزب توده [/quote]
دمت گرم!;-)
شاه هرچه بود بسیار بهتر از اون نظامی بود که توده ای ها نوکر و سرسپرده شون بودن و میخواستن کشور دو دستی تقدیمشون کنن و البته بالاخره با کمک ملاها به هدفشون رسیدن البته بعدش خودشون رو هم نابود کردن. خلخالی نماینده منتخب حزب توده :D:D:D:D:D:D:D
چه خیانتی؟
خیانت را شاه کرد که بلد نبود حکومت کند
فقط یک کلمه در مورد حزب توده کفایت می کنه (( خیانت )).
حزب توده: از شکل گیری تا فروپاشی ۱۳۶۸ - ۱۳۲۰
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک