رسته‌ها
کیمیای سعادت - جلد ۱ و ۲
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 69 رای
نویسنده:
مصحح:
احمد آرام
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 69 رای
کیمیای سعادت، خلاصه فارسی مهمترین اثر غزالی «احیاء علوم العلوم» است. کتاب حاضر در دو مجلد و از روی نسخه متعلق به ناشر، آقای سبوحی تصحیح شده و کلمات ناخوانا و ناقص از روی نسخه های دیگر مقابله و از نسخه صحیحتر انتخاب شده است. عنوان مسلمانی شامل: شناختن نفس خویش، شناختن حق تعالی، معرفت دنیا و معرفت آخرت است. کتاب ارکان مسلمانی نیز شامل رکن اول: در عبادات: شامل اصول: اعتقاد اهل سنت، طلب علم، طهارت، نماز، زکات، روزه،‌ حج،‌ قرائت قرآن، ذکر حق تعالی و ترتیب وردهاست. رکن دوم در معاملات شامل: آداب غذا خوردن، آداب نکاح، آداب کسب، شناخت حلال و حرام،‌ حق صحبت خلق، آداب عزلت،‌ سفر، سماع و وجد، امر به معروف و نهی از منکر، ولایت راندن و رکن سوم مهلکات در ده اصل و‌ رکن چهارم اندر منجیات در ده اصل تبویب شده است. وی برای فهم مطالبش از روایات و حکایات بهره برده است. تصحیح این کتاب مهم و باارزش را احمد آرام انجام داده است.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
904
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
hanieh
hanieh
۱۳۹۵/۰۲/۰۳

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی کیمیای سعادت - جلد ۱ و ۲

تعداد دیدگاه‌ها:
5
کتاب بسیار خوبی در زمینه اخلاق می باشد مخصوصاً در زمانه ما
من متاسفانه کتاب را نخواندم اما شرح تفصیلی کتاب را توسط دکتر عبدالکریم سروش در کانال تلگرامی ایشان ارایه شده بود ، گوش کردم واقعا بعضی از دیدگاه های متحجر غزالی بویژه در مورد زنان اصلا برای جامعه امروز مفید نیست که هیچ سم مهلک است . اما در بسیاری موارد هم نکات اخلاقی خوبی را مطرح کرده است به نظر می رسد نیاز است امروز اگر قرار است تفکرات غزالی به جامعه ارایه شود آنها را متناسب با نیاز روز پالایش یا شاید هم به روز رسانی کنند
این که غزالی در چهار کلمه بگوید "دختران را از خواندن و نوشتن منع کنید" به معنای متحجر دانستن غزالی در کیمیای سعادت نیست. به عکس در این کتاب هم موسیقی را برخلاف تمامی سلف خود جواز داده، هم رقص سماع را مجاز دانسته و هم غیر رقص سماع را. البته دستوراتش در باب زهد و روزه و ترک زخارف دنیوی، یک مقدار سخت است ولی چیز چندان غریبی که به تحجر مختوم گردد (جز همان جمله ای که عرض کردم) در این کتاب که سه ماه از مطالعه آن برای من می گذرد ندیدم. بخصوص دستوراتش در خصوص مباحیان و مسلمانانی که به دستورات الله عمل نمی کنند، بسیار پیشرو، قابل تامل و آموزنده است.
در کنار این کتاب باید شرح حال خود نگاشته غزالی را در کتاب "المنقذ من الضلال " خواند. زندگانی پر برکت ایشان برای همه آدمیان نمونه والایی عرضه می کند.
جناب بهشتی‌پور، غزالی (که همه جا امام محمد غزالی نامیده شده) حدود هزار سال پیش زندگی می‌کرده. وقتی عقایدش رو با عقاید بزرگان اروپایی اون موقع مقایسه کنید از کمال و درایت این انسان شگفت‌زده می‌شین. شما عقاید و کتابهاش رو با کارهای همه دوازده امام شیعیان مقایسه کنید و ببینید که در برابر شخصیت و مقام غزالی، اون امامها حتیمورچه‌گانی بیش نبوده‌اند. تازه‌، آدمی والاتر از کریم سروش پیدا نکردین که ازش یاد بگیرین؟
کیمیای سعادت - جلد ۱ و ۲
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک