رسته‌ها

ایران در زمان ساسانیان

ایران در زمان ساسانیان
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 90 رای
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 90 رای
ظهور ساسانیان در ایران، علاوه بر ایجاد تحول سیاسی، دگرگون مذهبی را نیز به همراه داشت؛ به گفته کریستین سن،«اگر تمرکز گرایی بازگشت به سنتهای زمان داریوش کبیر به شمار آید، ایجاد دین رسمی حتما از ابتکارات ساسانیان بوده است». در واقع تلاش ساسانیان در برقراری وحدت مذهبی، مکمل کوششهای آنان در برقراری وحدت سیاسی و در جهت نیل به تمرکز قدرت محسوب می شد؛ به همین منظور ساسانیان در نخستین دوران فرمانروایی خود؛ بی درنگ مبارزه با کیش زرتشتی را، که با هلنیسم و انواع ناشی از ادغام هلنیسم و فرهنگ شرقی آمیخته شده بود، آغاز کردند و کوشیدند تا رسالت زرتشت و دین او را به دور از هر نوع آمیختگی و به شکل حقیقی آن بازگردانند.

این کتاب پیشتر با کیفیت نه چندان مطلوب در سایت قرار گرفته بود.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
mtabrizi
آپلود شده توسط: mtabrizi
۱۳۹۵/۰۳/۰۷
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
464
فرمت:
PDF
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی ایران در زمان ساسانیان

تعداد دیدگاه‌ها:
8
حمله ژولیان به ایران حمله ژولیان به ایران یا جنگ ایران و روم سال ۳۶۳ یکی از جنگ‌های دوران باستان بود که به شکست سنگین امپراتوری روم از شاهنشاهی ایران انجامید. شاپور دوم که در زمان روی دادن این جنگ شاهنشاه ایران بود، انتظار داشت تا نیروهای رومی از سمت دجله به ایران حمله کنند، با این حال، امپراتور ژولیان بخش کوچکی از نیروهایش را به سمت ارمنستان فرستاد تا با کمک سپاه آرشاک دوم دره دجله را تسخیر کنند و خود با سپاه اصلی‌اش به سمت فرات پیشروی کرد و نیروهای رومی را به پشت دیوارهای تیسفون رساند؛ جایی که او و سپاهش به طرز قاطعانه‌ای شکست خوردند. ژولیان که در تسخیر شهر شکست خورد، پیش از شروع جنگ همه ناوگان خود را به آتش کشیده بود تا بدین طریق به نیروهایش نشان دهد که هیچ راه بازگشتی نیست. در جریان یکی از درگیری‌های نبرد سامرا، ژولیان زخمی شد و اندکی بعد درگذشت. بدین ترتیب جانشینش یعنی ژوویان و نیروهای باقی مانده رومی در خاک ایران گرفتار شدند. امپراتور جدید با توجه به اینکه نیروهای رومی با تلفات بسیار در میدان نبرد شکست خورده بودند، هیچ چاره‌ای جز قبول شرایط تحقیرآمیز صلح نداشت و برای نجات جان نیروهای باقی‌مانده، مجبور به تن دادن به خواسته‌های شاپور شد. بر اساس معاهده ۳۶۳، شهرهای نصیبین و سینگارا با همه دژهایشان به ایران سپرده شدند و روم متعهد شد که هیچ دخالتی در امور ارمنستان نداشته باشد که عملاً دست شاپور را برای ضمیمه کردن این منطقه باز گذاشت. آرشاک دوم که بدون حامی مانده بود، توسط شاهنشاه ایران زندانی شد و یک سال بعد در ۳۶۹ میلادی خودکشی کرد. تاریخ : مارس–ژولای ۳۶۳ میلادی مکان : میانرودان، غرب ایران و ارمنستان نتیجه : پیروزی قاطعانه ایران (معاهده صلح ایران-روم در سال ۳۶۳) طول معاهده چهار روز طول کشید سورنا سپهبد رشید ایران زمین قراداد خفت بار با رومیان بست و مکان های یاد شده به ایران واگذار شد و به عمد سورنا انقدر بستن قرارداد طول داد تا دشمنان ایران دچار کمبود آذوغه و قحطی شوند و حمله کنندگان به ایران به چنان خفتی دچار شدند که خواستار آذوغه از شاهنشاه ایران میشدند و شاه ایران هم در جواب گفت زندگی شما هم بخاطره عطوفت من هست و متجاوزان به خاک ایران باید بلای بدتری برسرشان بیاورم لازم به ذکر هست قدری این شکست سنگین بود برای رومیان که شاپور بزرگ تا فتح روم هم می توانست پیش برود که از این کار سر باز زد این شکست به قدری در تاریخ روم فلج کننده بود که از مهمترین رکن های زوال و در نهایت سقوط روم نامیده شد. شاپور دوم بزرگ هفتاد سال شاه ایرانشهر بود.
شاهنشاهی ساسانی (که مردم به آن ایرانشهر می‌گفتند) آخرین شاهنشاهی ایران پیش از حمله اعراب به ایران بود که از سال ۲۲۴ تا ۶۵۱ میلادی به مدت (۴۲۷ سال) بر ایران فرمان راند؛ شاهنشاهان این امپراتوری از دودمان ساسانیان بودند.[۸] این شاهنشاهی یکپارچه را اردشیر بابکان با شکست اردوان پنجم، واپسین شاهنشاه اشکانی، پایه‌گذاری کرد. شاهنشاهان ساسانی که ریشه‌شان از پارس بود،[۹] بر پهنهٔ بزرگی از آسیای باختری چیرگی یافته و در کنار امپراتوری روم-بیزانس، در گذر بازه زمانی افزون بر ۴۰۰ سال، ابرقدرت جهان باستان شمرده می‌شدند.[۱۰] پایتخت ایران در این دوره، شهر تیسفون در نزدیکی بغداد در عراق امروزی بود. پرچم ایران در این دوره، درفش کاویانی بود که پس از سرنگونی ساسانیان از میان رفت. البته اشکانیان با ۴۷۱ سال طولانی ترین سلسله ایرانی به شمار می آیند.
آغاز و انجام شاهنشاهی ساسانی ( از 224 تا 632 میلادی ) حدود 208 سال طول کشید و در این مدت 40 تن به پادشاهی رسیدند . میانگین پادشاهی حدوداً 5 سال و سه ماه بوده است که با توجه به سیکل زندگی کشاورزانه چندان هم طولانی به نظر نمی رسد .
یزدگرد یکم مشهور به یزدگرد رام‌گر و یزدگرد بزه‌گر (شاهنشاهی از ۳۹۹ تا ۴۲۰ میلادی)، چهاردهمین شاهنشاه ساسانی بود. وی به جای بهرام چهارم یا بهرام کرمانشاه، به سلطنت رسید. منابعی که به وی پرداخته‌اند را می‌توان به سه دسته تقسیم نمود. یک گونه آن، منابع اولیهٔ یهودی، مسیحی و زرتشتی است. دسته دیگر تاریخ شفاهی می‌باشد و دسته سوم، تاریخ‌نگاری مدرن است. منابع زرتشتی (و تاریخ‌نگاران اسلامی که از آن‌ها وام گرفته‌اند) که از او به پلیدی یاد می‌کنند، اما در منابع مسیحی و یهودی، از او با احترام یاد می‌کنند. از سوی دیگر، کمبود منابع در مورد زندگانی و پادشاهی او در روایات شفاهی-ملی، نمایانگر میزان نفرت درباریان است که سعی کرده‌اند هویت تاریخی او را مخدوش کرده، و فقط به صورت گذرا از او نام میبرند. در دوران حکومت او، اقلیت‌های دینی با آرامش و خاطری آسوده به مناسک دینی خود پرداختند و یزدگرد یکم به دلیل تسامح دینی نسبت به غیر زرتشتیان، در میان تاریخ‌دانان یهودی–مسیحی محبوب و در منابع فارسی–عربی منفور است. یزدگرد، به مسیحیان آزادی مذهبی داد تا بتوانند با این امتیاز، با امپراتوری روم صلح کند. منع آزار مسیحیان، سبب خشم و کینهٔ موبدان و اشراف‌زادگان ساسانی گشت. چرا که مذهب مسیحیت، رقیب جدی برای مذهب آن‌ها بود و عقاید مذهبی این دو، با یکدیگر تضادهای آشکارا داشتند. در منابع زرتشتی، او با یک یهودی ازدواج کرده است. حال آنکه در منبع یهودی (یعنی تلمود)، سخنی از این ازدواج به میان نیامده است. خاورشناسان در مورد این ازدواج، تردید دارند. یزدگرد یکم صلحی پایدار با امپراتوری روم شرقی برقرار کرد و توانست نگاه خود را از مرز غربی به مرز شرقی امپراتوری ساسانی معطوف کند. قدرت شاهنشاه در دربار به قدری ضعیف گشته بود، که سه شاهنشاه پیش از یزدگرد، بر اثر توطئه و دسیسه کشته شدند؛ بنابراین، یزدگرد پیش‌دستی کرد و دست اشراف‌زادگان و موبدان را از قدرت کوتاه کرد و آن‌ها را از سر راه خود برداشت. او به‌طور مشکوکی در هیرکانیا (نزدیک گرگان امروزی) کشته شد. به باور تاریخ‌نگاران (نظیر تئودور نلدکه، علیرضا شاپور شهبازی، روزبه زرین‌کوب و عبدالحسین زرین‌کوب)، اشراف‌زادگان و موبدان، انتقام خود را در محیطی به دور از پایتخت، از او گرفتند و شایع نمودند که او توسط فرشته خدایی کشته شد. اما شهرام جلیلیان معتقد است که یزدگرد به علت بیماری مرده است و موبدان و اشرافزادگان، وانمود کرده‌اند که مرگ او، خواست الهی بوده است.
با سلام و تشکر فراوان از سایت بسیار خوبتون
کتاب ساسانیان تورج دریایی رو برای آپلود بزارید
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.