رسته‌ها
پیام امید به روشنفکر مسئول
امتیاز دهید
5 / 4
با 290 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4
با 290 رای
متن این سخنرانی پس از پیاده شدن از نوار، توسط شخص استاد صحیح و تکمیل شده است.

دکتر شریعتی در این کتاب سوره روم قرآن کریم را تفسیر و تحلیل میکند؛ او درمقدمه میگوید:
«موضوعی که امروز برای سخن گفتن انتخاب کرده‏ام، بر اساس یک هدف و یک شعار کلی است که باید هدف و شعار همه‏ی ما بشود. این تنها سندی که داریم و تنها ریسمان استواری که هنوز از آسمان آویخته است و نیز تنها پایگاهی که همه‏ی رشته‏ها، شعبه‏ها و فرقه‏های پراکنده‏ی ما می‏توانند به آن برگردند و در کنار آن بایستند تا برادری پیشین را تجدید کنند، «قرآن» است. تنها سندی که نتوانسته‏اند کوچکترین خدشه‏ای در آن وارد کنند و یا کوچکترین تحریفی، چه کم و چه. امّا به هر حال، آن‏چه که هست، و آن‏چه که برای همه‏ مسلمان‏های جهان وجود دارد، پیر و جوان، تحصیل‏کرده و عامی، شیعی و غیرشیعی، شرقی و غربی، هر کس، از هر فرقه‏ای و از هر نسلی و با هر بینش و فرهنگی که باشد، معتقد است که: سنگ زیرین اسلام، قرآن است.
قرآن، علی‏رغم تمام توطئه‏هایی که در طول تاریخ شده تا مطرح نشود، محفوظ مانده و مطرح شده و تمام کوشش ما باید این باشد که قرآن را در جامعه مطرح کنیم.»

ایشان درتفسیر سوره روم میگوید:
الم (۱) رومیان مغلوب شدند! (۲) (و این شکست) در سرزمین نزدیکی رخ داد؛ اما آنان پس از (این) مغلوبیت بزودی غلبه خواهند کرد.. (۳) در چند سال همه کارها از آن خداست؛ چه قبل و چه بعد (از این شکست و پیروزی)؛ و در آن روز، مؤمنان (بخاطر پیروزی دیگری) خوشحال خواهند شد..

آنچه دراین سوره آمده داستان لشگرکشی ها و جنگ های ایران و روم است. و میگوید که رومی ها در این جنگ شکست خوردند. اما به زودی درجنگ دیگری ( درکمتراز ۹ سال) پیروز میشوند و بدین ترتیب مومنین خوشنود خواهند شد. درتفسیر چرایی خوشنود شدن مومنین از شکست ایرانی ها و پیروزی رومی ها، دکتر شریعتی میگوید که داستان روم و ایران مشابه دوران جنگ سرد بین شوروی و آمریکا است (یعنی دو ابر قدرت درحال درگیر ی و کشمکش هستند) و خداوند پیش بینی میکند که به زودی یک قدرت بر دیگری برتری می یابد و آن دیگری را شکست میدهد و به این ترتیب با این جنگ ها ابرقدرت ها از درون می پوسند و مشکلات داخلی آنها باعث نابودیشان میشود و کشورهای جهان سوم از وابستگی به انها و تحت استیلا بودن نجات می یابند. مثلا درجنگ آمریکا و شوروی هردوقدرت بتدریج فرسوده میگردند و این فرسودگی و خلاء قدرت با عث فضای آزاد تری برای کشورهایی مثل ایران که وابسته به آمریکا بودند میشود و به این خاطر مومنین باید خوشحال باشند.
او می گوید که این سوره ها و آیات قرآن و چنین پیش بینی هایی فقط برای عربستان زمان پیامبر و مسلمین آن زمان نیست بلکه حتی درزمان حاضر هم این نمونه پیش بینی ها میتواند درست باشد و باید به آنها ایمان داشت و روی این سوره ها و کلمات و آیه ها کار کرد و رازها و پیچیدگی های آنها را گشود و از آنها استفاده کرد.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
62
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
Mahsaa
Mahsaa
1398/09/30

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی پیام امید به روشنفکر مسئول

تعداد دیدگاه‌ها:
0
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.
پیام امید به روشنفکر مسئول
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک