رسته‌ها

سقوط اصفهان: گزارشهای گیلاننتز درباره حمله افغانان و سقوط اصفهان

سقوط اصفهان: گزارشهای گیلاننتز درباره حمله افغانان و سقوط اصفهان
امتیاز دهید
5 / 4.8
با 59 رای
امتیاز دهید
5 / 4.8
با 59 رای
سقوط اصفهان، اثر پطرس دی سرکیس گیلانتز است که ترجمه آن توسط محمد مهریار صورت گرفته است. در قرن ۱۲ هجری این کتاب توسط مولف به ز بان ارمنی نوشته شده است. گزارش‌های وی را به دو قسمت عمده می‌توان تقسیم نمود. قسمت نخستین عبارت از وقایعی است که بیشتر در اصفهان، پایتخت دولت صفوی، اتفاق افتاده است. و قسمت دوم شامل حوادثی است که در شمال؛ یعنی نواحی قفقاز و حدود سرحدی ایران و ترکیه روی داده است. در قسمت دوم گزارش‌های خود، گیلاننتز جزئیات ظلم و جوری که در قفقازیه و جبال قفقاز هم از ایرانیان و هم از ترکان بر ارمنیان می‌رفته است و رفتار آن هر دو را با خلیفه بزرگ ارمنی، قتل عام ارمنیان قاپان، رفتار و ختانگ، رهبر گرجیان، و از آن کنستانتین (محمد قلیخان) کاختییی و نایب او در ایروان، همه را بشرح و تفصیل آورده است. وی حمله ترکان را نیز همچنان توصیف نموده است. مانند این‌ها جالب‌تر و پر ارزش، اطلاعاتی است که وی از طهماسب میرزا، ولیعهد ظاهری و جانشین واقعی شاه سلطان حسین بدست می‌دهد. از این گذشته، به نحو غیر مستقیم حالت اختلاف و دشمنانگی میان شیعه و سنی و سیاست روسیان و ترکان را نسبت به ایران روشن می‌سازد.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
180
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
hanieh
hanieh
1401/10/14
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی سقوط اصفهان: گزارشهای گیلاننتز درباره حمله افغانان و سقوط اصفهان

تعداد دیدگاه‌ها:
7
خوانش این کتاب تأمل‌برانگیز را پیشنهاد می‌کنم
کتاب را مطالعه نمودم.اسقف ارامنه به نام میناس در پی سقوط صفویه تصمیم می گیرد ارمنستان را از ایران جدا و مستقل سازد.لشگری فراهم و گوبینتز را به عنوان جاسوس به شمال ایران فرستاده تا از اوضاع وی را مطلع نماید.
وی به کمک سه نفر دیگر و فراریان اخبار را به طور دقیق جمع آوری نموده و برای وی ارسال و نسخه ای به سرتیپ قشون روس که در شمال ایران مسقر است می دهد.
محمود افغان بعد از عبور از صحرا و تصرف کرمان به کمک زرتشتیان که از ظلم حاکمان صفوی به تنگ امده بودند راه اصفهان را در پیش می گیرد.
شاه سلطان حسین که خود را ملا حسین می خواند لشگری را تجهیز و با 12000 نیروی بسیج شده از اطراف در سه میلی اصفهان به مصاف می رود.
رستم خان با گارد شاهی در قلب سپاه و در مقابل نصرا... خان کور سلطان از افغان ها...مصاف در گرفته میمنه و میسره سپاه ایران شکست و فرار نموده و قلب سپاه با 400 نفر به محاصره در میاید.سلطان حسین به حصار اصفهان پناه می برد افغانها احتیاطا سه روز بعد حرکت کرده و جلفای ارامنه نزدیک اصفهان را تصرف می نمایند
من جمله رفتار محمود اخذ مالیات سنگین و جریمه از ارامنه.کمپانی هند شرقی انگلیس و کمپانی هلندیها و فرانسوی ها بود
قیام هایی برای مقابله با افغانها پس از تسلیم اصفهان بواسطه قحط و گرسنگی محاصره من جمله از ناحیت همدان.لرستان و شیراز صورت می پذیرد.
محمود اعتماد الدوله.قوللر اقاسی و قویلر اغاسی را در جای خود منصوب و به سمت شمال غرب ایران و قزوین مقر طهماسب دوم صفوی اعزام قشون می نماید که مردم به تنگ امده از ظلم افاغنه که باج فراوان و دختران باکره طلب می نمدند انان را به قتل می رسانند.
قسمت دوم به حوادث داخل سرزمین ارامنه در این زمان و جنگ میان ایرانیان.روسها و ارامنه. و ترکان بر سر این منطقه است
سلطان حسین صفوی شاه واقعا بی تدبیری بود.او در عین عیاشی ٬ یک قشری دو آتشه هم بود و در دوران خود به زور خواست تا ارامنه و یهودیان و زرتشتیان اصفهان را مسلمان و شیعه نماید و برای همین قوانین سخت گیرانه ای برای محلات آنها نوشت.محله گبر آباد را تبدیل به حسین آباد نمود.و همین امر موجب نارضایتی شدید مذاهب غیر شیعی از او شد و حتی موجب شد این محلات با افغانها متحد شده و علیه شهر و شاه خود بجنگند یا دست کم موضع بی طرف بگیرند.این کتاب که از سوی یکی از ارامنه در همان زمان نوشته شده است احتمالا حرفهایی درباره این ماجرا داشته باشد.
[quote='mpm7030']کسی خبر داره که این نسخه ی اصلی کتابه یا نسخه ی دستکاری شده است.
چون من سالها پیش یه نسخه از این کتاب رو( البته چاپ پیش از انقلاب) رو دیدم و تعداد صفحات فکر کنم یه 100 صفحه ای بیشتر باشه.فکر کنم قسمت مربوط به داد و ستدش با روحانیون صفوی حذف شده[/quote]
کتاب چاپ 1371 در حالی که نسخه اول سال 1344 چاپ شده است . کلاً کتابی به کتاب های دهه های چهل و پنجاه نمی رسه .
کسی خبر داره که این نسخه ی اصلی کتابه یا نسخه ی دستکاری شده است.
چون من سالها پیش یه نسخه از این کتاب رو( البته چاپ پیش از انقلاب) رو دیدم و تعداد صفحات فکر کنم یه 100 صفحه ای بیشتر باشه.فکر کنم قسمت مربوط به داد و ستدش با روحانیون صفوی حذف شده
سقوط اصفهان: گزارشهای گیلاننتز درباره حمله افغانان و سقوط اصفهان
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک