Hiweb

میل جنسی و فرونشانی آن در جوامع نامتمدن

.

حق تکثیر:
تهران، امیر‌کبیر، کتاب‌های سیمرغ‏‫٬ ۱۳۵۵

درباره کتاب میل جنسی و فرونشانی آن در جوامع نامتمدن :
کتاب میل جنسی و فرونشانی آن در جوامع نامتمدن نوشته ی برانیسلاو مالینوفسکی با تر جمه ی محسن ثلاثی می باشد این کتاب ۲۶۳ صفحه ای شامل چهار بخش می باشد که در زیر به فهرست مطالب اشاره خواهیم کرد .

فهرست مطالب :

بخش اول : تشکیل یک عقده

بخش دوم : آینه ی سنت

بخش سوم : روانکاوی و مردم شناسی

بخش چهارم : غریزه و فرهنگ

» کتابناکهای مرتبط:
تمرین مدارا‏‫: ب‍ی‍س‍ت‌ م‍ق‍ال‍ه‌ در ب‍ازخ‍وان‍ی‌ ف‍ره‍ن‍گ‌ و...‏‫
فروپاشی نظام سنتی
مقدمه‌ای بر شناخت: ایل‌ها، چادرنشینان و طوایف عشایری ایران (جلد دوم)

نسخه ها
PDF
حجم: 8 مگابایت
تعداد صفحات: 263
4.5 / 5
با 109 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 7
۱۳۹۲/۱۱/۰۲


پاسخنگارش دیدگاه
mahqom
Member
در مورد فرهنگ و طبیعت( فطرت ) مطالبی در این کتاب است
نقل قول  
kohnekarbaas
Member
کتاب به راحتی می توانست در یک رساله جمع گردد. در کل نقدی بر نظریه های فروید در باب شکل گیری عقده ادیپ در جنس مذکر نیست، بلکه بیشتر تذکری است در این باب تا بدانیم در جوامع مختلف، نقش افراد حاضر در این نظریه قابل تغییر است. به طور مثال در اینجا نقش پدر فیزیولوژیک را دایی خانواده برعهده می گیرد و نقش مادر با تاکید بر عدم دسترسی مطلق به خواهر خانواده به وی (خواهر) واگذار شده است.
نقل قول  
کتاب مالینوفسکی با رویکردی روانشناسانه مراحل رشد و اقناع جنسی را منطقه ای موسوم به ملانری مورد کنکاش قرار داده است و حاوی اطلاعات جالبی می باشد ،معذالک نویسنده بارها و بارها به تکرار مکررات پرداخته است تا آنجاکه به عنوان مثال مساله مذموم بودن رابطه بین خواهر و برادر بیش از بیست بار تکرار شده است .
از طرفی مقایسه رفتار های جنسی در این جامعه عمدتا با کشور های اروپائی مقایسه شده و نویسنده زحمت تحقیق و تفحس اقناع جنسی در دیگر جوامع مثل کشور های آسیائی و شبه جزیره هند و غیره ...را مورد ارزیابی و مقایسه قرار نداده است ،لذا به عنوان کتابی جامع قابل ارزشیابی نمی باشدو تحلیلی در رابطه با گوناگونی ارضای جنسی که انعکاسی از گذار از جامعه کشاورزی تا جوامع صنعتی است ارائه نمی دهد .
از طرفی نزدیک به نیم قرن از ارائه ی نظرات فروید می گذرد و بسیاری از دیدگاه های وی مورد تردید و نقد جدی قرار گرفته اند و تلاش نویسنده برای زیر سوال بردن این نظرات مطلب تازه ای را به خواننده منتقل نمی کند و با حشو مطالب تکراری و اضافی آن می توانست حداکثر در هفتاد صفحه ، رساله خلاصه و مفید تری باشد.
نقل قول  
behrouzr18
Member
در حقیقت از جمله مهمترین اهداف مالینوفسکی در این کتاب رویارویی با نظریه عقده ادیپ فروید می باشد. مالینوفسکی ضمن طرح یک سیستم مادرتبار و جامعه دایی سالار قصد اثبات این نکته را دارد که نمی توان این گزاره را که پسر در جهت تصاحب مادر در نبردی درونی با پدرش مشغول است قبول کرده و گزاره ایی جهان شمول دانست!

گذشته از کار مالینوفسکی، این آرمانی اساسی برای انسان شناسی و انسان شناسان بوده که بگویند عصر گزاره ها و نظریه های جهانی به اتمام رسیده است و باید قبول کرد که جوامع گوناگون اند و فرهنگ ها متنوع، فلـذا نبایـد برای تبیین امورشان از نظریات و راهبردهای یکسان استفاده کرد!

در پایان اینکه: مالینوفسکی شاید اگر مجبور به اقامت در این منطقه نبود هیچ گاه خودخواسته و با اختیار خود بدانجا نمی رفت.
نقل قول  
saeed-sh
Member
کتابی است بس باازش و البته جای چنین کتابهایی در جامعه کنونی ما بسیار خالی است. با تشکر فراوان از آپلود کننده مجترم.
نقل قول  
soheiliakbar
Member
بسی جای امتنان از استاد گرانمایه جناب محسن ثلاثی است که این کتاب را شیوا و رسا و با الفاظ موزون ترجمه کرده اند. کیفیت مطالب این کتاب آگاه کننده وعبرت آموز و درجهت آشنایی با بعضی سنتهای نامنزه وغیر اخلاقی مکانها و قصبات دورافتاده مانند ملانزی نا آشنا با فرهنگ و تمدن است که نویسنده به آ ن دیار سفر کرده و ازنزدیک با زندگانی و روابط قبیله ای به ویژه شیوه ی روابط جنسی آنان در سنین مختلف آشنا شده و به لحاظ روانشناختی و انسانشناختی آنها را به ذقت مورد مطالعه قراداده و سرانجام به ضرورت فرونشانی میل جنسی در جوامع نامتمدن پی برده است. کتابی است مناسب برای مطالعه علاقمندان بازشناسی انواع جوامع و مجققین و بخصوص روانشنلسان ودانشجویان گرامی ابن رشته ها است.
کتابناک عزیز دست مریزاد
نقل قول  
عثمانی
Member
این کتاب مالینوفسکی ازامهات کتب انسانشناختیست..دستتون دردنکنه..
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You