Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

سلجوقیان و غز درکرمان

به کوشش باستانی پاریزی
این کتاب، تصحیحی است از "تاریخ سلجوقیان" اثر "افضل کرمانی" که محرری کرمانی با نام "میرزا محمدابراهیم خبیصی" آن را تحریر کرده است. کتاب وقایع کرمان در سال‌های میان 467 تا 619 هـ یعنی صد و پنجاه سال را دربرمی‌گیرد. زمان حیات محرر مقارن با دوران حکومت طولانی گنجعلی‌خان زیک در کرمان است که از طرف شاه‌عباس صفوی به آن‌جا گماشته شده بود. مصحح معتقد است که میرزا محمدابراهیم قسمت‌هایی را نیز بر کتاب افضل کرمانی افزوده است. افضل کرمانی، از نویسندگان سده‌ی ششم و اوایل سده‌ی هفتم هجری، مدتی دبیر "اتابک محمد بن اتابک بوزقمش" بوده است. در تاریخ کرمان، حضور دویست‌ساله‌ی شاخه‌ای از سلجوقیان بسیار اهمیت دارد. پایان کار سلجوقیان کرمان با هجوم غزها صورت گرفت. در این کتاب در دو بخش به حکومت سلجوقیان و غزها درکرمان اشاره می‌شود. مطالب کتاب بر اساس سال‌های حکومت هر حکمران تقسیم‌بندی شده است. از جمله این حکام می‌توان به ملک تورانشاه، ارسلان بن ملکشاه، بهرام‌شاه، محمدشاه، مبارکشاه، ملک دینار، فرخشاه و... اشاره کرد. نسخه‌ی اصلی این کتاب در کتابخانه‌ی برلین بوده که امروزه سرنوشت آن معلوم نیست. پیش از این بر اساس نسخه‌ی لیدن تصحیحی ناتمام به وسیله‌ی دکتر بیاتی صورت گرفته بود که این کتاب نیز از روی همان نسخه تصحیح شده است.

حق تکثیر: تهران: علمی‏‫، ۱۳۸۶.‮‬

» کتابناکهای مرتبط:
نقض
تاریخ ارسباران
مجالس المومنین (جلد دوم)

نسخه ها
4.7 / 5
با 29 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 3
۱۳۹۲/۰۸/۰۹


پاسخنگارش دیدگاه
trita
Member VIP
نقل قول از fuzuli:
اروپائیان برای انتقام ار ترکان سلجوقی جنگ های صلیبی را به راه انداختند و فجایع زیادی را به راه انداختند.

اروپاییان برای تصرف بیت المقدس جنگ‌های صلیبی را به راه انداختند نه برای انتقام‌گیری! اروپاییان انتقام چه چیزی را می‌خواستند از سلجوقیان بگیرند؟!
موضوع کتاب حاضر قتل و غارت مردم مظلوم کرمان به دست اغوزهای درنده و ایرانی‌کش است. خوب است نظر خود را در این باره مرقوم کنی و نه درباره‌ی موضوع بی ربطی چون جنگ‌های صلیبی.
-------------------------------------------------------------------
«چون سنه‌ی 569 به آخر رسید و سنه‌ی 570 خراجی درآمد، «غز» از جیرفت به‌جانب بم و نرماشیر شد و ارتفاع برگرفت و در مهرماه سنه‌ی 570، به در بردسیر آمد و جانب مهادنت (مصالحه) را اهمال نمودند و رعایت حقوق برّ و اکرام، فروگذاشت. و هنوز تا این غایت، ربض بردسیر مسکون و منازل معمور و سقف‌ها مرفوع و بازارها برجای و کاروان‌سرای‌ها برپای بود تا هجوم «غز» روی نمود، به‌کلی عمارت ربض برافتاد و رعایا بعضی مردند و بعضی جلای وطن کردند تا کار به آنجا رسید که کرمان - که در عموم عدل و شمول امن و دوام خَصب (خرمابُن) و فرط راحت و کثرت نعمت فردوس اعلی را دوزخ می‌نهاد و با سغد سمرقند و غوطه‌ی دمشق لاف زیادی می‌زد - امروز در خرابی، دیار لوط و زمین سبا را سه ضربه نهاد.» (افضل‌الدین ابوحامد کرمانی؛ تاریخ افضل یا بدایع الزمان فی وقایع کرمان؛ به کوشش مهدی بیاتی؛ تهران: چاپخانه‌ی دانشگاه، 1326، ص 94)
نقل قول  
fuzuli
Member
سلجوقیان از قبایل ترکمن هستند و در گسترش اسلام در سرزمین بیزانس (روم شرقی و ترکیه ی امروزی) نقش عمده ای داستند. اروپائیان برای انتقام ار ترکان سلجوقی جنگ های صلیبی را به راه انداختند و فجایع زیادی را به راه انداختند.
اوغوز ها (غُز ها) نیز از قبایل معروف ترک هستند که نامشان به شکل دوققوز اوغوز در کتیبه بیلگه خاقان (وفات 734 میلادی) از امپراتوران گوک تورک آمده است.
نقل قول  
aria1
Member
غالبآ بیشترکتابهایی که سایت قائمیه ارائه میکند، تایپ شده است واسکن شده ی اصل کتاب را قرار نمیدهند.حالا علت چیست؟ خدامیداند...سلجوقیان که ازقبایل آسیای میانه بودند وتوانستند بزرگترین امپراتوری را درایران ایجادکنند و قلمروی فرماندهی خودرا تاسرزمینهای روم نیز پیش ببرند، اولین جنگهای جهادی وصلیبی را راه انداختند...
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You