انقلاب کبیر فرانسه و امپراتوری ناپلئون

تالیف: آلبر ماله، ژول ایزاک
موضوع این کتاب همانطور که از نامش پیداست، انقلاب کبیر فرانسه می باشد.انقلاب فرانسه پس از اصلاح مذهبی لوتر، از مهمترین و موثرترین وقایع تاریخ اروپاست. زیرا چنانکه لوتر مذهب را اصلاح کرد انقلاب فرانسه نیز در اصول سیاسی و اجتماعی جهان تغییراتی پدید آورد.

تاریخ قرن هجدهم اروپا دریچه ای به تاریخ معاصر است. بسیار از کشورهایی که امروز به عنوان ملت-کشورهای مستقل شمرده می شوند، در این قرن تکامل یافتند و افول مقتدرترین کشور آن روزگار اروپا یعنی فرانسه و سر برآوردن انگلستان به عنوان ابرقدرت و تولد کشور پروس (آلمان فعلی) از جمله این اتفاقات مهم محسوب می شود. بهترین حسن این کتاب ایجاز و اختصار آن است که حوادث یک قرن را در چندصد صفحه فشرده کرده است.
نگاه آلبرماله تا حد امکان بی طرفانه است و بر روایات چندگانه تاریخ مسلط است.
از مهم ترین ویژگی های این کتاب، پرداختن به شخصیت پادشاهان آن روزگار است. از فردریک گیوم تا کاترین و پطر کبیر و از تالیران تا لویی شانزدهم، خواننده به خوبی با احوال و رفتار مردان و زنانی آشنا می شود که در دوران خود شگرف ترین تاثیرات را بر ملت خود و دیگران داشته اند.
انقلاب کبیر فرانسه، به راستی انقلابی بنیادین در تمامی شئون زندگی مردمان فرانسه و سپس کل اروپا بود. رعایایی که تا دیروز توسط اشراف یا کلیسا خرید و فروش می شدند، به ناگاه دارای حقوق فراوان شدند و برای احقاق حق خود دست به مبارزه زده و برای همیشه تاریخ را تغییر دادند.
اصلی ترین شخصیت این اثر اما، ناپلئون بناپارت است. باید اعتراف کرد که تا قبل از خواندن این اثر، آن چنان که باید از این شخصیت آگاه نبوده ام. اما بخش مهمی از این کتاب به امپراتوری چندساله ناپلئون پرداخته است. ناپلئون سیاستمداری زیرک، فرماندهی نابغه و رهبری کاریزماتیک بود که حتی بر قلوب سربازان غیرفرانسوی سپاهش نیز حکومت می کرد. صعود و سقوط این مرد بزرگ، از عبرت آموز ترین وقایع قرن هجدهم و نوزدهم است.
مردی که سازنده اروپایی است که کا امروز می شناسیم.
با این حال کتاب بعضی کاستی هایی دارد که آن هم ناشی از تلاش برای اختصار و ایجاز است. برای مثال ،توقع داشتم که به نقش لژهای فراماسونری در اعدام لویی شانزدهم بیشتر پرداخته شود که مورد اشاره نبوده است. همچنین بعضی توافقات و جهت گیری های پشت پرده که می توانست ماهیت جریان های ان روزگار را روشن تر نماید.

حق تکثیر: بیش از 30 سال از مرگ مترجم میگذرد

» کتابناکهای مرتبط:
انقلاب فرانسه
تاریخ ارمنستان (جلد 1 و 2)
اروپا از دوران ناپلئون (1970 - 1789) - جلد دوم

نسخه ها
PDF
حجم: 26 مگابایت
تعداد صفحات: 769
4.6 / 5
با 167 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 17
۱۳۹۲/۰۵/۲۹


پاسخنگارش دیدگاه
darioushkabir
Member
با سلام و احترام خدمت همه دوستان. می خواستم ببینم کسی از همراهان مجموعه کامل هفت جلدی تاریخ جهان ماله رو داره. خیلی متشکر می شم اگه بتونین در این مورد کمکم کنید.
نقل قول  
Sara sep
Member
نویسنده اعتقادات ملی گرایانه اش را در کتاب دخالت داده. تا جایی که بوربون ها را از بسیاری از خطاهایشان منزه دانسته. کتاب تاریخ قرن ١٨ اروپاست (نه انطور که از عنوان کتاب استنباط می شود فقط فرانسه) و متاسفانه تحلیل علمی پشت تفاسیرش وجود ندارد. اگر کسی به دنبال تحلیل جدی (و نا مغرضانه) از انقلاب فرانسه است باید به کتاب های دیگر (مانند کتاب دوتوکویل) مراجعه کند.
نقل قول  
tahers
Member
کتابی فوق العاده.
نوشته مولفی دانشمند و وطن پرست (که در جنگ جهانی اول داوطلبانه عازم جبهه های نبرد شد و جان را فدای وطن کرد).
ترجمه متخصصی دانشمند (که دکتر در تاریخ و نیز استاد ادبیات بود).
ترجمه ای سلیس که میتونم بگم از اصل کتاب هم شیواتر و شیرین تره.
نقل قول  
maero
Member
میخواهم بخوانم
نقل قول  
daeig
Member
عالیییییییییییییییییییییییییییییى
ممنوننننننننننننننننننننننننننننننننن ن
اطلاعات خوبى دارههههههههههههههههههههههههههه
نقل قول  
mjdavoodi
Member
راضیم ازتون

خیلی ممنون
نقل قول  
shbz
Member
متشکر از تمامی مجموعه زحمت کش کتابناک خیلی خوبه در کشوری که زمان مطالعه خیلی کمه این افراد زحمت کش واقعا برای تبلیغ کتاب خوانی زحمت میکشن
نقل قول  
shahbaz_f
Member
شادروان رشید یاسمی یکی از مترجمان بزرگ و از دانشمندان بزرگ ایران در دوران پهلوی اول بودند وی از متجددینی بودند که در عین اینکه عاشق دوران پر افتخار تاریخ هخامنشیان بودند سخت به دنبال مدرنیزاسیون ایران بودند . رشید یاسمی یکی از مشاوران بزرگ رضاشاه کبیر بودند که در بستر سازی ایران مدرن به همراه دوستان دیگرش مثل سعید نفیسی به رضاشاه کبیر مشاوره میدادند
نقل قول  
3076
Member
همیشه کتابی در این زمینه میخاستم بخونم مرسی
نقل قول  
areco21
Member
درود بر زحمتکشان سایت کتابناک
کتابهاتون حرف نداره دست همتون درد نکنه
اگر امکان داره کتابهایی در زمینه عصر فئودالیسم و همچنین انقلاب صنعتی به مجموعه اضافه کنید. با سپاس
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You