رسته‌ها
مکتب های ادبی - جلد 1
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 48 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 48 رای
به طور کلی مکاتب ادبی به جمع ویژگی ها و نظریاتی که در نتیجه ی فرهنگ، اجتماع و سیاست یک بازه ی تاریخی در ادبیات کشور یا منطقه ای ایجاد شده، اطلاق می شود. این ویژگی های مشترک در آثار اهل قلم نمود یافته و سپس به طور جداگانه با ضوابط و آیین های تعریف می شود و پیروان خاص خودش را پیدا می کند و آثاری که مربوط به یک سبک یا مکتب اند از آثار دیگر نویسندگان مجزا می شوند. این ویژگی ها یا به اصطلاح معروف ایسم ها از جمله موارد مهمی است که در زمینه ی نقد و بررسی آثار ادبی مورد توجه قرار می گیرد و جز استانداردهای ارزیابی و نقد مجسوب می شود.

در کتاب مکتب های ادبی شامل بررسی تعدادی از مهم ترین این مکاتب هستیم که در جلد نخست آن باروک، کلاسیسم (اصول ادب و هنر و فلسفه ی روم و یونان)، رمانتیسم که اساس آن تخیل و احساس با تاکید بر فردگراییست، رئالیسم یا واقع گرایی، ناتورالیسم یا طبیعیت گرایی و هنر برای هنر و مکتب پارناس به چشم می خورد.

تولد ادبیات جدید، سمبولیسم یا نماد گرایی، مکتب هایی از سمبلیسم، تحول مکاتب در روسیه، اکسپرسیونیسم یا تعبیرگرایی که ابتدا در نقاشی ایجاد شد و سپس به ادبیات ورود کرد، کوبیسم، دادائیسم که هرگونه اصول و قاعده را مضحک می دانستند، سورئالیسم که آنچه ماورای واقعیت است را بر مبنای خیال و سر ضمیر ارائه می کند، اگزیستانسیالیسم ، تئاتر نو و در نهایت دگردیسی رمان در جلد دوم این کتاب مورد بررسی قرار گرفته است.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
497
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
HeadBook
HeadBook
1392/06/10
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی مکتب های ادبی - جلد 1

تعداد دیدگاه‌ها:
5
هنوز کاملترین کتاب در شناخت مکتب های ادبی جهان تالیف و ترجمه رضا سیدحسینی است که چند بار ویرایش شده و ویرایش دو جلدی نشر نگاه آخرین ویرایش آن است.روان مترجم و مولف شاد باد که کتاب ارزشمندی در دسترس اهل ادب قرار داده است.
متاسفانه بعد از تالیف مکتبهای ادبی توسط مرحوم سید حسینی
که چند دهه از تالیف آن می گذرد
کسی به طور بایسته به این کار همت نگماشت
و این کتاب علیرغم برخی کاستی هایش همچنان بهترین کتاب در نوع خود شناخته می شود.
برای شادی روح استاد سید حسینی فاتحه ای قرائت بفرمایید.
کتابی خواندنی و ماندگار در قلمرو ادبیات
دکتر سیروس شمیسا پس از فوت رضا سید حسینی و با اعتراف به کامل بودن مکتبهای ادبی ایشان در یک متن فشرده ترو فابل استفاده برای افرادی که در رشته ادبیات تخصص ندارند یک دوره مکتبهای ادبی را منتشر کرده است.
تعریفشو شنیدم
استاد ادبیاتم‌
هر وقت بحث مکاتب ادبی پیش می اومد
می گفت مکاتب ادبی سید حسینی رو بخونید
کتاب کاملی هست.
مکتب های ادبی - جلد 1
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک