رسته‌ها
گلستان سعدی
امتیاز دهید
5 / 4.8
با 1099 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.8
با 1099 رای
گلستان در یک دیباچه و هشت باب به نثر مُسَّجَع (آهنگین) نوشته شده‌است. غالب نوشته‌های آن کوتاه و به شیوهٔ داستان‌ها و نصایح اخلاقی است.

دیباچه
باب اول - در سیرت پادشاهان
باب دوّم - در اخلاق درویشان
باب سوّم - در فضیلت قناعت
باب چهارم - در فواید خاموشی
باب پنجم - در عشق و جوانی
باب ششم - در ضعف و پیری
باب هفتم - در تأثیر تربیت
باب هشتم - در آداب صحبت
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
722
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
elia65
elia65
۱۳۸۶/۰۸/۰۱

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی گلستان سعدی

تعداد دیدگاه‌ها:
90
[quote='behdad1970']نقل قول:سعدی فقط ارزش ادبی داره
اما از جهت اخلاق مروج اخلاق سستی،درویشی، بردگی و قناعته.
با این اخلاقیات توسعه و پیشرفت محاله
البته از بچه بازی های حافظ و سعدی هم نباید غافل شد خصوصا حافظ که دیگه پرچم بچه بازیش بیش از 700 سال در اهتزار هست
منکه جرات نمی کردم نردیک حافظ بشم[/quote]
شعر حافظ پر از کج تابی زبانی و معانی است.
شعر سعدی اما این خاصیت شعر حافظ را به این شدت ندارد.
انگار ؛شعر حافظ یه اینه است؛ هرکسی می تونه توی این اینه خودش را ببیند. خواه زنده یاد شاملو؛ خاه میرفطروس، خرمشاهی یا مطهری و ختمی لاهوری و...
اگه کنه ذهن کسی عرفان بازی باشه معنویت و عرفان می بینه، اگه تمایلات جنسی باشه، بچه بازی و شاخه نبات و... می بینه، اگه زبان باز باشه، زبان اوری می بینه و....
صحبت از قدردانی شد. موقعیت مناسبی میبینم از همه خانواده کتابناک از مدیران و ناظران و آپلود کننده ها تا کاربران فعال که همه در تداوم این کتابناک سهم داشته و دارند تشکر و قدر دانی کنیم. اگر اشتباه نکنم کتابناک یک بار فیلتر شد یا تا نزدیک فیلتر شدن رفت دقیق یادم نیست. ولی بهر جهت گردانندگان وبسایت با هر سیاست و درایتی که ممکن بود سایت رو برقرار نگه داشتند. تا باد چنین بادا..
سعدی فقط ارزش ادبی داره
اما از جهت اخلاق مروج اخلاق سستی،درویشی، بردگی و قناعته.
با این اخلاقیات توسعه و پیشرفت محاله

البته از بچه بازی های حافظ و سعدی هم نباید غافل شد خصوصا حافظ که دیگه پرچم بچه بازیش بیش از 700 سال در اهتزار هست
منکه جرات نمی کردم نردیک حافظ بشم
به قول خودتون واقن؟ "هر که نامخت از گذشت روزگار/نیز ناموزد ز هیچ آموزگار" یا "بنی آدم اعضای یکدیگرند/که در آفرینش ز یک گوهرند" یا "چنان فحط‌سالی شد اندر دمشق/که یاران فراموش کردند عشق" یا "زمین شوره سُنبُل بر نیارد/در او تخم و عمل ضایع مگردان" فقط ارزش ادبی و پای-منقلی داره؟
سعدی فقط ارزش ادبی داره
اما از جهت اخلاق مروج اخلاق سستی،درویشی، بردگی و قناعته.
با این اخلاقیات توسعه و پیشرفت محاله
ضمناً، برای اطّلاع دوستانی که فیلشون یاد هندِستون کرده، عرض می‌کنم از اون سایت‌های خدا بیامرز و ذغالی فکر کنم هنوز سایتِ فرتوت یا کهنسالِ تربت جام مونده، و سایت کتابخونۀ ایرانیان.
دورۀ ساسانیان همۀ آثار فرهنگی و علمی و فنّی مهمِّ دنیا، از جمله یونان و روم و مصر و هند و چین، به دو زبون رسمی ایران، یعنی پهلوی و سُریانی، ترجمه و تو کتابخونۀ مُعظَمِ گندی‌شاپور اهواز نگهداری می‌شد تا زمان ظهور اسلام که اون کتابخونه به آتیش کشیده شد ولی باز هم چیزهائی ازش موند.
دوران ظُلمانیِ قرون وسطای اروپا و زمان حکومت کلیسا و فقط یک کتاب بر مردم— یعنی کتاب مقدّس یا عَهدِین عتیق و جدید— که بقیّۀ کتابها رو می‌سوزوندن و دانشمندها رو محاکمه و اعدام می‌کردن، غربیها برای تحصیل علوم و فنون عمدتاً به سوریه می‌رفتن و همون کتابهای دنیای قبل رو که به همّت ساسانیان مونده بود، در زمینه‌های ریاضی و شیمی و فیزیک و پزشکی و امثالهم، می‌خوندن و بعد از بازگشتشون دانشگاههای قدیمی و مهم اروپا رو تأسیس کردن.
اون زمان سعدی استاد دانشگاههای اون روزِ سوریه بوده و همۀ دانشگاههای اونجام، از جمله شام و حلب و حمص، تدریس می کرده. اگه بعضی رمان ناقوسهای همینگوی رو دیده باشن یه تیکّه‌ای از جان دان، شاعر و نویسندۀ انگلیسی، ابتدای رمان نقل شده که از تأمّل 17 جان دان گرفته شده و میگه هیچ انسانی جزیره نیس تا مستقل و قائم به ذات باشه. جان دان 14 سالگی دکتر و رئیس دانشکدۀ الهیّات دانشگاه آکسفورد بوده و این تأمّلش تحت تأثیر همون "بنی آدم اعضای یکدیگرندِ" سعدیه که از طریق استادهائیش که سوریه تحصیل کرده‌ن بهش منتقل شده.
گلستان دریای ژرف و بی‌کرانه‌ای از حکمته ولی ما آنچه خود داریم از بیگانه تمنّا می‌کنیم و چه چیزها تو کانالها و سایتهای فارسی نمی‌بینیم که از شخصیّتهای علمی دنیا نقل میشه و اصلشون تو همین آثاره!
نه اسم و نشانی از بانی تک وجود داشت و نه تایپ کننده.

آره سعید حان راستش منم هرچی بر روی نت جستجو کردم نام و نشانی از سایت ( بانی تک ) ندیدم!
در ادامه دلایلی که شما نام بردید یکی دیگه از دلایل بسته شدن این سایت این بود که اون زمان هنوز بر روی کتابهای صادق هدایت و کتابهای صمد بهرنگی حساسیت بود و از آنجایی که خانم لیلا اکبری اکثر کتابهای این دو نویسنده رو تایپ و به اشتراک گذاشته بود شاید اینم یکی از دلایل بسته شدن سایت بود و نکته مهمتر اینکه ما باید نکته مالی هم در نظر داشته باشیم براستی که آنها بدون هیج چشمداشتی کتاب به اشتراک میگذاشتن و فقط هدفشون اشاعه فرهنگ کتابخوانی بود شاید دیگه به جایی رسیده بودن که توان مالی نداشتن خب برای سرپا نگهداشتن سایت پول هم لازم بوده
یادمه همان زمانها حتی کتاب قلغه حیوانات هم حساسیت برانگیز بود چه برسه به کتابهای صادق هدایت و سایر کتابهای قدیمی !
بهرحال فیلتر کردن سایت و وبلاگ کمترین هدیه ای بود که به اونها داده شده
یادشون گرامی
به چه کار آیدت ز گل طبقی از گلستان من ببر ورقی
گل همین پنج روز و شش باشد وین گلستان همیشه خوش باشد
من به عنوان یک ایرانی، تا زنده ام، مرهون سعدی، این ابرمرد عرصه ی ادب و فرهنگ فارسی ام.
بهداد گرامی
جای تاسف بسیار است که ببینیم شخصی اینهمه از خودش مایه بگذاره و هیچ نام و نشونی ازش هیچ کجا وجود نداشته باشه. من خودم توی همون دوران اینترنت دیال آپ که کتابهای تایپ شده به دست ایشون رو تک و توک پیدا کردم با همون اینترنت زغالی دنبال تایپیست و همینطور کتابخانه بانی تک گشتم تا هم از ایشون قدردانی کنم (یادم نمیره که انگشت به دهان مانده بودم از این همه همت و از خود گذشتی چون خودم بیشتر از پنچ کلمه در دقیقه نمیتونم تایپ کنم) و هم به منبع و سرچشمه اینطور کتابهای تایپ شده دسترسی پیدا کنم ولی نه اسم و نشانی از بانی تک وجود داشت و نه تایپ کننده. البته حدس زدن دلیلش خیلی سخت نیست. سایت احتمالا بخاطر غیر اخلاقی بودن تخته شده و ایشون هم به خاطر نگرشی که فرهنگ غنی شده و کهن ما به جنسیت ها داره چاره ای ندیده جز گرفتن طریق بی نام و نشانی. :(
PDF
گلستان سعدی
12 مگابایت
comment_comments_for_the_file
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک