رسته‌ها
بحر طویل های هدهد میرزا
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 59 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 59 رای
مجموعه داستان

این کتاب حاوی قسمتی از بحر طویل هایی است که نگارنده در طی مدتی متجاوز از سی سال همکاری با هیئت تحریریه هفته نامه فکاهی توفیق سروده و در آن نامه به امضاء «هدهد میرزا» منتشر کرده است.

آن شنیدم که یکی مرد دهاتی، هوس دیدن تهران سرش افتاد و پس از مدت بسیار مدیدی و تقلای شدیدی به کف آورد زر و سیمی و رو کرد به تهران، خوش و خندان و غزلخوان ز سر شوق و شعف گرم تماشای عمارات شد و کرد به هر کوی گذرها و به هر سوی نظرها و به تحسین و تعجب نگران گشت به هر کوچه و بازار و خیابان و دکانی. در خیابان به بنایی که بسی مرتفع و عالی و زیبا و نکو بود و مجلل، نظر افکند و شد از دیدن آن خرم و خرسند و بزد یک دو سه لبخند و جلو آمد و مشغول تماشا شد و یک مرتبه افتاد دو چشمش به آسانسور، ولی البته نبود آدم دل ساده خبردار که آن چیست؟ برای چه شده ساخته، یا بهر چه کار است؟ فقط کرد به سویش نظر و چشم بدان دوخت زمانی. ناگهان دید زنی پیر جلو آمد و آورد بر آن دگمه ی پهلوی آسانسور به سرانگشت فشاری و به یک باره چراغی بدرخشید و دری وا شد از آن پشت اتاقی و زن پیر و زبون داخل آن گشت و درش نیز فرو بست. دهاتی که همان طور بدان صحنه ی جالب نگران بود، زنو دید دگر باره همان در به همان جای زهم وا شد و این مرتبه یک خانم زیبا و پری چهر برون آمد از آن، مردک بیچاره به یک باره گرفتار تعجب شد و حیرت چو به رخسار زن تازه جوان خیره شد و دید که در چهره اش از پیری و زشتی ابدا ً نیست نشانی. پیش خود گفت که:« ما در توی ده این همه افسانه ی جادوگری و سحر شنیدیم، ولی هیچ ندیدیم به چشم خودمان همچه فسون کاری و جادو که در این شهر نمایند و بدین سان به سهولت سر یک ربع زنی پیر مبدل به زن تازه جوانی شود. افسوس کزین پیش، نبودم من درویش، از این کار، خبردار، که آرم زن فرتوت و سیه چرده ی خود نیز به همراه درین جا، که شود باز جوان، آن زن بیچاره و من سر پیری برم از دیدن وی لذت و، با او به ده خویش چو برگردم و زین واقعه یابند خبر اهل ده ما، همه ده بگذارند، که در شهر بیارند زن خویش چو دانند به شهر است اتاقی که درونش چو رود پیرزنی زشت، برون آید از آن خانم زیبای جوانی »!!

بحر طویل در دنیای امروز:
این قالب ایرانی در دنیای امروز دستخوش تغییرات شده است و میتوان رگه های امروزی آن را در ترانه های پاپ ایرانی دید. در واقع برخی معتقدند که بحر طویل همان رپ فارسی است. در حال حاضر بسیاری از رپ خوانان موسیقی ایران در تلاش برای نزدیک کردن آهنگ های خود به این سبک موسیقی هستند. متن ترانه های رپ فارسی از جهت شعری شباهت زیادی به بحر طویل دارد گرچه از نظر محتوایی و استفاده از وزنهای عروضی چنین شباهتی ندارد.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
390
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
khar tu khar
khar tu khar
1392/03/01

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی بحر طویل های هدهد میرزا

تعداد دیدگاه‌ها:
18
"بحر طویل یا همان رپ فارسی" !!! بحر طویل البته چندان فاخرانه و فرهیختگانه نیست، ولی برای قصه گویی و داستان سرایی علی الخصوص برای کودکان و نوجوانان امر چندان مذمومی نیست. مقایسه آن با سخیف ترین، مهمل ترین، مبتذل ترین و بی مایه ترین حوزه در "موسیخی" لیکن در حکم فحش ناموس است.
ابوالقاسم حالت از مهم ترین بحر طویل سازان شعر فارسی است و محتوای بیش تر این بحر طویل ها مسال روز و اجتماعی با بیان طنز است.
[quote='kabok kabok']کجاست دانلودش؟[/quote]
حتمالا قبلا امکان دانلودش بوده اما بعدا با مشخص شدن حق نشر یا اعتراض صاحب امتیاز از سایت برداشته شده.
من که هر چی تلاش می کنم متوجه نمیشم چطور و از کدوم قسمت باید فایل رو دانلود کنم. لطفا اگر کسی هست راهنمایی کنید.
سلام خسته نباشید خیلی عالی بود همه ی کتاباتون خوبه ممنون
به جز زیبایی و جذاب بودن داستان ها خود آهنگ شعر هم آدم رو سر ذوق میاره شاید از معدود شعر هایی که هم سن و سالای من در قالب بحر طویل خوندن شعر دوست داشتنی "باز باران با ترانه " باشه از گلچین گیلانی 4 ابتدایی یادش بخیر! ... خدایش بیامرزاد ابوالقاسم حالت را:x
ممنون مدتها بود بدنبال این کتاب بودم مرسی که دوباره امکان خوندن اونرو دادید
سلام
خیلی دنبال این کتاب بودم
لطفا اگر دیوان خروس لاری ابولقاسم حالت رو هم داری آپ کن کبیر عزیز
بحر طویل های هدهد میرزا
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک