رسته‌ها

روزنامه سفر از طهران الی بلاد کربلا

روزنامه سفر از طهران الی بلاد کربلا
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 50 رای
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 50 رای
با بررسی اتفاقات و تحولات تاریخی نسل­های پیشین می­توان فهمید کدام موضوعات باعث پیشرفت یک ملت و چه عواملی موجب انحطاط آن می­گردد. غور در احوال گذشتگان طبعاً مایه آگاهی و کشف دلایل عقب­ ماندگی و ترقی فرهنگی کشور خواهد شد. علاوه بر محققان، مردم نیز علاقه ­مندند که از زندگی حاکمان نسل­های گذشته خبری به دست بیاورند؛ زیرا حقیقتاً گمان می­کنند میان وضع زندگی آنان و اوضاع مملکت­داری در گذشته رابطه­ای تنگاتنگ وجود دارد. برای پی بردن به واقعیت زندگی گذشتگان، چه منبعی موثق­تر از اسناد آن زمان می­باشد؛ به ویژه اسنادی که با دست­خط خود حاکمان نوشته شده باشد.
ناصرالدین ­شاه قاجار که پادشاهی شکارچی، عاشق سیروسفر و گشت­وگذار بود و بیش از نیم­قرن بر مقدرات ایران حکمروایی کرده است، شخصاً به نگارش خاطرات خویش دست یازیده است. وی سه­ بار در سال­های 1290، 1295 و 1306 ه­.ق. به فرنگستان رفت و سفرنامه­ های خود را از لحظه­ ی حرکت از تهران و گاهی چند روز قبل از حرکت تا زمان برگشت به تهران به رشته­ ی تحریر درآورد. خاطرات وی در سفر اول و دوم به خط خودش و در سفر سوم به تقریر وی و خط همراهانش از قبیل دختر خوش­خط او فخرالدوله، البته تا مرز ارس، غلامحسین­خان امی­خلوت، ابوالقاسم­خان ناصرالملک، ابوالحسن­خان فخرالملک و غیره نوشته شده است. او همچنین پیش از سفر به فرنگ در سال 1287 به عتبات عالیات سفر نمود و سفرنامه ­ی آن را از خود به یادگار گذاشت. وی افزون بر سفرهای خارج از کشور، در داخل نیز هیچ­گاه آرام و قرار نداشت و با اردویی به نام اردوی همایونی به سفرهای دور و نزدیک می­رفت و خاطرات سفر را با نثری ساده و روان به رشته­ ی تحریر درمی­آورد.
سفرهای مهم ناصرالدین ­شاه در داخل کشور عبارتند از: دو سفر به خراسان در سال­های 1283 (در یادداشت اول کتاب سفرنامه خراسان، انتشارات فرهنگ ایران­زمین، 1354، سفر اول به خراسان 1286 ذکر گردیده است. روزنامه­ ی اخبار این سفر، به تحریر علی­نقی­خان حکیم­ الم مالک انشاء و به ­خط علی­ اصغر در کارخانه ­ی آقا میرباقر طهرانی در 485 صفحه و چند تصویر کار میرزابزرگ غفاری به چاپ سنگی رسیده است.) و 1300 ه.ق. (در این سفر میرزا ابراهیم­ آقا آبدار امین­ السلطان در راه وفات می­کند؛ شرح این سفر که به تحریر خود شاه است، توسط محمد­حسن­ خان اعتماد­السلطنه به سال 1306 به­صورت چاپ­ سنگی و خط خوش در دارالطباعه ­ی خاصه­ ی دولتی انتشار یافته و تجدید طبع آن به صورت لوحی (افست) در سال 1354 توسط انتشارات فرهنگ ایران­ زمین زیر نظر استاد ایرج افشار در اختیار علاقه ­مندان قرار گرفته است. تصاویر این سفرنامه اثر ابوتراب نقاش مشهور عصر ناصری است و یادگاری است ارجمند از شیوه­ای که در عده­ای از کارهای چاپی آن روزگار مرسوم و مطلوب بوده است.
این سفرنامه هم از حیث اطلاعات تاریخی مربوط به دربار ناصری و آداب عصر او و هم از جهت جغرافیایی واجد فوائد است و به همین ملاحظه در سلسله کتاب­های عکسی و لوحی چاپ گردیده است)؛ دو سفر به گیلان در سال­های 1286 و 1304 ه.ق. که سفر دومی را تا قزوین ادامه داده و به علت برف و کولاک شدید ناتمام گذاشته و به تهران بازگشت؛ سفر به مازندران در سال 1292 ه.ق. و سفر به عراق عجم (ولایات مرکزی ایران) در سال 1309 ه.ق. علاوه بر سفرهای بلندمدت، پیوسته به­ خصوص در فصل تابستان به مناطق خوش­آب و هوای نزدیک تهران مانند فیروزکوه، شهرستانک، دوشان­تپه، جاجرود، کن و سولقان، آهار، شکراب و امثالهم به گشت­وگذار می­پرداخت و شب و روز را در کوه و صحرا به­سر می­برد و در این مورد نیز متناوباً به درج خاطرات خود می­پرداخت.
افزون برموارد مذکور در فوق که مربوط به سفرنامه ­های منتشرشده ­ی وی می­باشد، سفرهای دیگری به اقصی نقاط کشور داشته است که یا در اوایل پادشاهی او بوده و خاطرات خود را ننوشته و یا منتشر نشده است. ایشان علی ­الظاهر 7 سفر نیز به قم داشته است که 4 بار آن در خلال سفرهای دیگر و 3 بار فقط برای سفر به قم بوده است.
نهایتاً لیست سفرنامه ­های نوشته­ شده توسط ناصرالدین ­شاه به ­ترتیب تاریخی ارائه می­گردد:
سال 1283 ه.ق: سفر اول خراسان که شش ماه به ­طول انجامید؛
سال 1286 ه.ق: سفر گیلان که دو ماه به ­طول انجامید؛
سال 1287 ه.ق: سفر عتبات که پنج ماه و اندی طول کشید؛
سال 1290 ه.ق: سفر اول اروپا به اصرار میرزاحسین­ خان سپهسالار اعظم و صدراعظم وقت که پنج ماه و نه روز طول کشید؛
سال 1295 ه.ق: سفر دوم اروپا که چهار ماه و نه روز به ­طول انجامید و از سوغات این سفر از تشکیل قزاق­خانه، آوردن چراغ ­برق و گاز می­توان نام برد؛
سال 1300 ه.ق: سفر دوم خراسان که چهار ماه و چند روز به ­طول انجامید؛
سال 1304 ه.ق: چمن سلطانیه ­ی سفر نیمه ­تمام گیلان که تا قزوین رفته به­ خاطر سرما و برف زیاد ناچار به مراجعت شد؛
سال 1306 ه.ق: سفر سوم به اروپا به­ خاطر عزیزالسلطان (ملیجک سوم) که شش ماه و دوازده روز به ­طول انجامید.

سفرنامه ­های منتشر شده­ ی ناصرالدین ­شاه به صور گونه­ گون چه خطی و چه چاپی توسط ناشرین مختلف و در زمان­های متفاوت منتشر شده ­اند.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
295
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
mohammad abedi
mohammad abedi
1391/02/26

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی روزنامه سفر از طهران الی بلاد کربلا

تعداد دیدگاه‌ها:
7
با سلام
زمانی که در وقت اضافه نیاز به یک کتاب برای تکمیل مقاله داری اونوقت می فهمی که سایت کتابناک چقدر به کار میاد.
پیروز باشید
زمانی بخشی از این کتاب راخواندم و توجه گسترده ناصر الدین شاه به بسیاری از جزئیات در مسیر و اوضاع دهات و مردم برایم جالب بود. حتما میخوانمش.
باسلام ودرودبرتمامی دست اندرکاران سایت معظم کتابناک.انتشارعلم وادب ودانش ازبزرگترین کارهای بشری می باشد.شمابااین کاربذرمهرومحبت ودوستی رادربین اعضای این سایت می افشانید.امیدوارم روزبه روز درکارتان پیشرفت داشته باشید.مانیزاگرکاری ازدستمان برآیددراین راه دریغ نخواهیم کرد.پیروزوسربلندباشید.:-*
روزنامه سفر از طهران الی بلاد کربلا
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک