رسته‌ها
شرح حال برتراند راسل به قلم خودش
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 74 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 74 رای
برتراند راسل، پیشگام تحلیل منطقی و مدافع سرسخت تجربه‌گرایی بود. او در مسائل پُر اهمیتی نظیر چگونگی کارکرد ذهن، شیوۀ تجربه کردن جهان پیرامون، ذات واقعی معنای کلمات و جملات بحث و فحص کرد، و از این طریق ابزارهای علمی و فلسفی ارزشمندی برای ما به ارمغان آورد؛ اما تلاش وی برای جستجوی حقیقت فقط به فرمول‌های خشک منطق محدود نماند، فعالیت‌های اجتماعی او در دفاع از حق رأی زنان، صلح، حقوق مردم جهان سوم و انتقاد شدید از حکومت‌های تمامیت‌خواه بخش جدایی‌ناپذیر فعالیت علمی و فلسفی وی به شمار می‌آید.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
196
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
f@rh@d
f@rh@d
1391/01/09

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی شرح حال برتراند راسل به قلم خودش

تعداد دیدگاه‌ها:
29
مورد مهمتری که باعث انزجار من از منجی شما ( یعنی برتراند راسل ) شده است اینست که راسل کتابی در مورد بلشوئیسم مینویسد
( عمل و تئوری بلشوئیسم ) و آنرا محکوم به نابودی میداند ( نظرش هم کاملا درست است ) اما جای تعجب بسیاری دارد که این آقا هیچ جایی
ندیدم در مورد صهیونیسم حرفی بزند ( باید بگویم که راسل در زمانی میزیسته که افکار صهیونیسم در حال شکل گیری بوده - یعنی قبل از جنگ جهانی دوم ) .
راسل حتی بعد از تشکیل دولت غاصب صهیونیسم هیچ حرفی از این کشور جهان فریب به میان نمیاره و دنیا و جهانیان را از یک خطر بزرگ
( نشکیل یک غده سرطانی تندرو در منطقه) آگاه نمیکنه و در برابر همه اینها سکوت میکنه .

جناب «khar tu khar »مطالعه این چند صفحه در مورد مطلبی که فرمودید بد نیست:
آخرین پیام برتراند راسل
راسل معتقد بود که آدمی نباید درباره هیچ موضوعی نظر قاطع و مطمئن ابراز کند چون هیچ چیز در خور یقین نیست و انسان در افکار خود همواره باید جایی برای شک داشته باشد. اگر خوب که به کشفیات بشر نگاه کنیم ،در میابیم که هرجا که شک و سوظن بوده درنهایت منجر به یافته جدید شده چه در علم چه در مسایل فلسفی
در دوران جهالت، مذهب بهترین راهنمای ملت ها بود، همانطور که در شب های تاریک و ظلمانی یک نفر نابینا بهترین راهنماست و راه را بهتر از بینایان از چاه تمیز می دهد. اما احمقانه خواهد بود که پس از طلوع خورشید از ان کور پیروی کنیم. (هانریش هانیه)
نه نیازی به خدای خودساخته داریم و نه خدا ساختن خود. انسان انسان است.
برتراند راسل یکی از فهمیم ترین انسان هایی بوده که به این کره خاکی پا نهاده. یادش گرامی8-)
شگ گرایی طبیعت من است. آزاد اندیشی روش من است. اگنوستیسیم تنیجه گیری من است. بی خدایی نظر من است. انسان گرایی انگیزه من است. (جری دویت) 8-)8-)8-)
شما که مارکس را بی کله خطاب می کنید تا حالا یکی از آثار او را خوانده اید؟ به نظر من نخوانده اید قضاوت شما در مورد مارکس صرفا از نوشته های دیگران است. به شما پیشنهاد می کنم کتاب \" ایدئولوژی آلمانی \" و \"سرمایه \" را مطالعه کنید حتما نظرتان عوض خواهد شد. ضمنا بکار بردن کلمات زشت در مورد فیلسوفان بزرگی مثل مارکس که تمام عمر خود را صرف تحقیق در مورد زندگی انسانها کرده اند کار جالبی نیست.
سلام اون دوستمون به راسل فحش میده به دلیل اینکه راسل به دولت اسرائیل اعتراض نکرده! راسل یک متفکر و فیلسوف بزرگه که اتفاقا هرجا که تونسته به ارزشهای انسانی بها داده و ختی بخاطر اعتراض به جنگ زندان هم رفته در همین حد بسه دیگه فیلسوف اتفاقا اصلا درست نیست که مصداق رو تعیین کنه اون کلیات رو میگه و تعیین مصداق بعهده خوانندگان آثارشه ... راستی گفتین علامه جعفری فیزیک و شیمی و.. رو میدونست؟!!! نکته بعدی اینکه گفتین بو اول قران و نهج البلاغه بخون بعد برو راسل بخون؟! راسل و کلا فلسفه در مورد موضوعاتی خرف میزنن که کلا از دایره دین خارجه و به قول معروف جزو معرفتهای ( پیشینی) هستن یعنی امکان وحود خدا و امکان صدق گفتار و تعقل و غیره رو بررسی میکنن اصلا کسی که وارد فلسفه میشه هنوز نمیتونه دین رو کامل بپذیره راه اینا خیلی از هم جداست...
همین که راسل در جاهایی کتاب نوشته و در جاهایی سکوت معنادار کرده نشانگر اینست که افکارش تماماً سفارشی بوده و خودش فقط نقش مترسک را بازی کرده است .
بقیه صحبتها یاسین خواندن است .
درضمن قرار دادن اسامی مارکس و سارتر در کنار راسل خیلی شوخی خنده داری است ، مارکس بی کله ی جامعه ستیز که با انگلس و لنین بنیانگذار کمونیست بودن با راسل که یه لیبرالیست تجربه گراست همخوانی ندارند. همینطور ژان پل سارتر از پیروان اندیشه های اگزیستانسیالیستی بوده است، شما که میدانید اگزیستانسیالیست چیست که میگویید نظرات خوبی دارد نمیدانید؟

چرا فکر میکنید راسل لیبرالیست بوده (!) و اینکه مارکس کله خر جامعه ستیز بوده است (?) آیا از روی حکومت شوروی درباره مارکس قضاوت میکنید (!)آیا نظرات مارکس را در کتاب سرمایه خوانده اید و مطمئن هستید که حاصل نظرات او همان حکومت شوروی است:-(
گویا برتراند راسل دو نوع زندگی نامه داره
اولی که همین باشه که بیشتر زندگی اجتماعی راسل هست
دومی کتابی به اسم تکامل فلسفی من که در اون از آغاز فلسفه و اهداف اش برای گرایش به فلسفه میگه تا انجام فلسفه اش
که فکر کنم اگر دوستان بتونن کتاب دوم رو در سایت قرار بدن نقاط تاریک روشن میشه و بحث میتونه هدف داشته باشه
نه فقط تخریب بدون دلیل
و جملات پوچ ((چرا راسل خودش رو به آتش نکشید))
رفیق پویا در ابتدا بگم که من اینهایی که میگم برای این نیست که نظر خداناباورانی چون تو را عوض کنم . من فقط هدفم خود برتراند راسل هست و اونو میخوام نقد کنم ...
...باز هم تکرار میکنم من هدفم روشن کردن تو نیست هدفم نقد افکار برتراند راسل است . به این موضوع توجه داشته باش...

خاخام khar tu khar :من هم دارم از برتراند راسل دفاع می کنم.من از عقاید دینی خودم سخن گفتم؟ممنون که من را "روشن" نمی کنید و می گذارید در همان "تاریکی" بمانم.
مگر علم غیب داری که انقدر مطمئن حرف میزنی ؟...
مورد مهمتری که باعث انزجار من از منجی شما ( یعنی برتراند راسل ) شده است اینست که راسل کتابی در مورد بلشوئیسم مینویسد ( عمل و تئوری بلشوئیسم ) و آنرا محکوم به نابودی میداند ( نظرش هم کاملا درست است ) اما جای تعجب بسیاری دارد که این آقا هیچ جایی ندیدم در مورد صهیونیسم حرفی بزند ( باید بگویم که راسل در زمانی میزیسته که افکار صهیونیسم در حال شکل گیری بوده - یعنی قبل از جنگ جهانی دوم ) . راسل حتی بعد از تشکیل دولت غاصب صهیونیسم هیچ حرفی از این کشور جهان فریب به میان نمیاره و دنیا و جهانیان را از یک خطر بزرگ ( نشکیل یک غده سرطانی تندرو در منطقه) آگاه نمیکنه و در برابر همه اینها سکوت میکنه .
لازم میدانم که بگویم در حال حاضر اسرائیل با داشتن 200 کلاهک هسته ای بزرگترین تهدید بالقوه در منطقه است و یقین بدانید که دیر یا زود منطقه را به آتش خواهد کشید .

نخست آنکه من هر وقت در این سایت آمدم درباره ی "به قول شما" دولت غاصب صهیونیست چیزی نوشتم کامنتم تکه پاره شد.فقط در این حد بگویم شما از سویی می فرمایید "مگر علم غیب داری"از سویی خودتان درباره ی چیزی که ابعادش را نمی دانید و امکانش هم نیست که بدانید اینگونه اظهار نظر دقیق می فرمایید و حکم صادر می کنید.دوم اینکه این چه منطقی هست می خواهیم درباره ی کسی قضاوت کنیم ببینیم اگر یک ایده ئولوژی خاصی را نقد کرده است باید حتما صهیونیسم مورد نظر شما را هم نقد کرده باشد وگرنه از او متنفرم و هر کسی از او به نیکی یاد کرد "احمق و حماقش هم ژنتیکی است" در ضمن "لای بشر دوپا تخم کرده".اینگونه دارید یک فیلسوف و ریاضی دان بزرگ و برنده ی جایزه ی نوبل را نقد می کنید؟پس از این به بعد ببینیم هر کس درباره ی یک ایده ئولوژی سخن گفت صهیونیسم موجود در ذهن شما را نقد کرده است یا نه.اگر آری که فبهلمراد اگر نه از او متنفریم.
من باز هم می گویم شما خودتان هم نمی دانید چرا از او متنفر هستید!ابتدا می فرمایید برای اینکه به انباشت کلاهک اتمی اعتراض نکرد.در حالی که اصلا یکی از زمینه های کاری او در واپسین سال های زندگی دراز و پربارش(بر خلاف زندگی دراز و بی حاصل برخی از...)همین بود.
اما این دلیل جدید هم که به فکرتان رسید مثل اینکه خیلی خوب نبود.پیشنهاد می کنم شب موقع خواب فکر کنید یک دلیل جدید برای تنفرتان از او بیابید!
شرح حال برتراند راسل به قلم خودش
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک