رسته‌ها
داستان راستان - جلد 1
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 228 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 228 رای
از آنجایی که این کتاب داستان سرگذشت کسانی است که می‌خواهند در راه راست گام بردارند، نویسنده آن را به نام «داستان راستان» نام‌گذاری کرده است. نویسنده کتاب را به‌گونه‌ای نوشته است که برای عموم قابل درک باشد.نثری که به قول نویسنده باید زحمت فکر کردن در عبارات و جملات را از دوش خواننده بردارد و خواننده به‌واسطه پیچیدگی‌های لفظی جملات در معنا دچار مشکل نشود. با این همه نویسنده عقیده دارد داستانی خوب است که خواننده را به تفکر وا دارد و به اصطلاح لقمه آماده در دهان مخاطب نگذارد؛ چون اگر مطلبی با روح خواننده عجین نشود و خواننده چیزی از تفکر خود بر آن نیفزاید، تأثیری بر روحش نخواهد داشت. در نتیجه، بازتابی از آن در عملش دیده نمی‌شود.به همین دلیل استاد مطهری کوشیده است داستان‌ها را به صورت کلیت واحد بیان کند و از نصیحت‌گویی مستقیم و بیان نتیجه اخلاقی بپرهیزد تا هم به تفکر خواننده احترام بگذارد و هم او را به تفکر وا دارد. به همین دلیل عنوان داستان‌ها را طوری انتخاب کرده که پایان و نتیجه داستان در آن مشخص نباشد. نویسنده چون خواسته این حکایت‌های کوتاه دینی کشش بیشتری برای مخاطب داشته باشد و به صورت یک بیانیه اخلاقی نباشد، با استفاده از قالب داستان، ضمن تلاش برای بر هم نزدن اصل و روح داستان آن را به‌گونه‌ای پرورده که جذابیت بیشتری نسبت به حکایت برای مخاطب داشته باشد؛ چیزی که به بازنویسی امروز نزدیک است. البته بازنویسی‌ای که خیلی به متن وفادار است. نویسنده در ارائه داستان‌ها متعصبانه برخورد نکرده و علاوه بر شخصیت‌های مسلمان و شیعه، داستان و سرگذشت شخصیت‌های بزرگ غیر شیعه و حتی غیر مسلمان را هم در داستان‌ها آورده است.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
155
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
bahooneh
bahooneh
1388/04/30

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی داستان راستان - جلد 1

تعداد دیدگاه‌ها:
26

دیدگاه شما به علت نگارش فینگلیش حذف گردید.
[edit=گیلدخت]1393/01/11[/edit]
جزوه کتاب‌های خاطرات کودکی من محسوب می‌شه . جلد اولش رو دایی من بهم هدیه داد . و جلد دومش رو خودم خریدم . کتابی‌ که من رو از کیهان بچه‌ها جدا کرد سوق داد به کتاب خواندن .
داستان های آموزنده و خیلی جالبی داره.
صدبار هم بخونین بازم براتون جدیده.:x
اگر رسوم یک ملت اشتباه باشد و غیر عقلانی، و آن ملت دینی عقلانی را پذیرفته باشند، حتما باید آن رسوم از بین بروند. آیا ما به عنوان مسلمان، رسوم اسلامی را اجرا کرده ایم و باز هم نیازی به زنده نگه داشتن رسوم ایرانی های قبل از اسلام داشته باشیم؟
تشخیص صحت و سقم این داستانها و روایات به عهده مجتهد است. چطور اگر یک محقق آمریکایی راجع به هر مطلبی اظهار نظر کند شما بی چون و چرا میپذیرید. شهید مطهری در این علم، مجتهد است و صاحب نظر!
دوصدگفته چون نیم کردارنیست
یا
شنیدن کی بود مانند دیدن
اندکی تامل شاید...
من از کتاب نقل کردم . اگر دروغ باشد گناهش به گردن راوی است .
من فکر میکنم این داستان ها که تقریبا هیچگونه سندی بر واقغیت انها وجود ندارد بیشتر دین اسلام رو به سمت خرافه گرایی و بازی با احساسات خواننده و کسی که هیچ شناختی از اسلام نداره میبره...در حالی که خود اسلام به تنهایی واقعیات بسار زیبایی داره که نیاز به دروغ و خرافه پرستی نیست...تصور کنید تازه مسلمان شده ای رو که پی به جعلی و دروغ بودن اینگونه روایات میبره....
من از کتاب نقل کردم . اگر دروغ باشد گناهش به گردن راوی است .
داستان راستان - جلد 1
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک