Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

عقاید یک دلقک

عقاید یک دلقک

نویسنده:
اگر بخواهیم یکی از تاثیرگذارترین رمان های قرن بیستم را نام ببریم باید به " عقاید یک دلقک " اشاره کنیم. این کتاب که در ایران توسط محمد اسماعیل زاده ترجمه شده است، درباره دلقکی به نام هانس شینر است که از پنج سال قبل تا کنون در مجامع مذهبی ظاهر می شود و با سخنان طنز آمیز خود، تماشاگران را سرگرم می کند. او فرزند کارخانه دار معروفی است که به ثروت پدر، پشت پا زده و زندگی ساده ای را در پیش گرفته است.
این داستان در زمان انتشارش با انتقاد های بسیاری مواجه شد اما با گذشت زمان اهمیتی تاریخی پیدا کرد. هاینریش بُل <متفکر و نویسنده آلمانی> یکی از کسانی است که آثارش را می توان انعکاسی از تنهایی و پوچی انسان مدرن نامید . " عقاید یک دلقک " اثری است که در آن، این بازتاب در اوج خویش با فرم به تعامل رسیده و روانکاوی مشکلات روشنفکر و هنرمند جهان مدرن را به صورت کاملازیرپوستی مورد توجه قرار داده است. بل در این رمان با لحن خطابی خویش، دنیا را هدف می گیرد و در واقع بدین بهانه مخاطب را مورد نقد و خطاب قرار می دهد. کاری که در بسیاری از آثار محتواگرای قرن بیستم شاهد آن هستیم.
اما ارجاعات درون متنی داستان به همراه شخصیت پردازی های بسیار قوی باعث می شود این خرده روایت ها در یک فرم کلی جای گرفته و به رشته هایی تارعنکبوت وار تبدیل شوند که جدایی حتی یک سطر بدون آسیب به کلیت اثر غیرممکن باشد.
کتاب عقاید یک دلقک نوشتهٔ هاینریش بل نویسندهٔ آلمانی و برنده جایزه نوبل ادبی است که در ۱۹۶۳ نوشته شده‌است.
این کتاب از دو دیدگاه مهم قابل بررسی است :
یکی اثرات روانی پس از جنگ و دیگری اهمیت انسان و مقابله با هر چیزی که مانع انسان بودنش است. هاینریش بل به انسان با همه ی اشتباهاتش و سادگی هایش معتقد است و به هر چه که مانع انسانی بودن باشد می تازد.
خلاصه داستان:
این کتاب دربارهٔ دلقکی به نام شنیر است که همسرش ماری او را ترک کرده و به همین دلیل دچار افسردگی شده و مرض‌های همیشگی‌اش، مالیخولیا و سردرد تشدید یافته. از این رو برای تسکین آلام خود به مشروب رو آورده‌است. به قول خودش «دلقکی که به مشروب روی بیاورد، زودتر از یک شیروانی ساز مست سقوط می‌کند». فقط دو چیز این دردها را تسکین می‌دهند. مشروب و ماری. مشروب یک تسکین موقتیست ولی ماری نه. ولی او رفته... شنیر، انسانی است بسیار انسان. او با رنگ روغنی بر چهره صادقانه مقابل ریا کاری های جامعه ایستاده است...

حق تکثیر:ت‍ه‍ران‌: چشمه‏‫، 1397

» کتابناکهای مرتبط:
تقویت تمرکز حواس

نسخه ها

نسخه صوتی کتاب از نوار
کلمات کلیدی
4.8 / 5
با 278 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 68
۱۳۸۹/۱۲/۱۳


پاسخنگارش دیدگاه
issamm
Member
کتاب جالبی بود
نقل قول  
دلم برای دخترک میسوخت. وقتی به قصد خریدنان، یا یک بطرشراب، از پله ها پایین می رفت؛
صاحب خانه ی ترشرو در راباز می کرد و او دیگر حتی نمی توانست بگوید:
شوهر من یک هنرمنداست، بله یک هنرمند.
نقل قول  
mina _tht
Member
یک چیز بسیار زیبا وجود دارد
هیچ!
به هیچ فکر کن
نقل قول  
mohsentk
Member
عالی بود مخصوصا این جمله: دلقکی که به مشروب روی بیاورد، زودتر از یک شیروانی ساز مست سقوط می‌کند...
نقل قول  
naser biniaz
Member
کتاب خوب و مفیدی بود ازش لذت بردم
نقل قول  
مری بلا
Member
و در آخر:
من مطمئنم ک ماری حتی اگر تمام دنیا را داشته باشد باز هم یک جایی خالی را حس میکند...جای خالی یک دلقک را.
نقل قول  
مری بلا
Member
و اینها بخشی از عقاید هانس...عقاید یک دلقک:
*مردم یا متوجه منظور من می شوند یا نمی شوند. من یک مفسر نیستم.
*هرگز نباید سعی در تکرار لحظات داشت ، باید آن ها را همان گونه که یک بار اتفاق افتاده اند، فقط تنها به خاطر آورد.
* دلقکی که به مشروب روی بیاورد، زودتر از یک شیروانی ساز مست سقوط می‌کند
آیا جداً ماری می خواست که تسوپفنر را در مراسم رسمی و جشن ها همراهی کند و با دستانش لک لباس رسمی تسوپفنر را بشوید ؟ مطمئنا این مسئله ای است که به نظر و عقیده هر آدمی مربوط می شود ، ماری اما این کار شایسته تو نیست . بهتر است که به یک دلقک بی اعتقاد اعتماد کنی که تو را صبح های زود از خواب بیدار می کرد تا به موقع به مراسم دعا در کلیسا برسی .
نقل قول  
مری بلا
Member
هانس دلقک بی دینی ک از تمام مذهبی های دو آتیشه ای ک میبینیم خداشناس تر است.از جامعه طرد میشود چون مثل دیگران فکر نمیکند و ظاهر و باطنش یکی است.
مستقیما ب کاتولیک ها حمله میکند و برای این کارش دلایل خوبی دارد.
هانس اینگونه می خواهد که دین همچون سایر فکر ها ٬ مساله ای شخصی باشد و اجازه دخالت و ورود به حریم افراد را نداشته باشد.
عقاید یک دلقک تصویری از زندگی دلقکی است ک بدون رودربایستی عقایدش را بر زبان میراند و بر تمام دورویی ها و دو رو ها میتازد.
در قسمتهایی از کتاب ماری_معشوقه اش_ را مستقیما مورد خطاب قرار میدهد و ب عقیده ی من این قسمت ها یکی از ناب ترین عاشقانه های عصر بی عاطفگی هاست.
این اثری یک شاهکار است...هم ب دلیل نمایش اثرات روانی پس از جنگ و اهمیت انسان و مقابله با هر چیزی که مانع انسان بودنش است و هم ب دلیل عاشقانه های ناب و معصومانه اش.

نقل قول  
Philosophy M
Member
همیشه به ظاهر دلقک ها وحرکاتشون آدم جلب میکنه...ولی این بار زندگی یک دلقک برام بازگوشد...اصلاباعث شد که به زندگی اون ها فکرکنم...

راستش یک ویژگی هایی داشت که مثل خودم بود ... مثلاخاطره ایی که بابرادرش داشت ووقتی تعریف میکرد کسی یادش نبود... انگار که اصلا اتفق نیفتاده...

به حق که لایق گرفتن نوبل بود...
نقل قول  
zizio
Member
دلقک طفلی دوست داشتنی ...............
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You