رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.
عقاید یک دلقک
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 285 رای
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 285 رای
✔️ اگر بخواهیم یکی از تاثیرگذارترین رمان های قرن بیستم را نام ببریم باید به " عقاید یک دلقک " اشاره کنیم. این کتاب درباره دلقکی ست که مدت 5 سال است در مجامع مذهبی ظاهر می شود و با سخنان طنز آمیز خود، تماشاگران را سرگرم می کند. او فرزند کارخانه دار معروفی است که به ثروت پدر، پشت پا زده و زندگی ساده ای را در پیش گرفته است.

این داستان در زمان انتشارش با انتقاد های بسیاری مواجه شد اما با گذشت زمان اهمیتی تاریخی پیدا کرد. هاینریش بُل متفکر و نویسنده آلمانی، یکی از کسانی است که آثارش را می توان انعکاسی از تنهایی و پوچی انسان مدرن نامید . " عقاید یک دلقک " اثری است که در آن، این بازتاب در اوج خویش با فرم به تعامل رسیده و روانکاوی مشکلات روشنفکر و هنرمند جهان مدرن را به صورت کاملازیرپوستی مورد توجه قرار داده است. بل در این رمان با لحن خطابی خویش، دنیا را هدف می گیرد و در واقع بدین بهانه مخاطب را مورد نقد و خطاب قرار می دهد. کاری که در بسیاری از آثار محتواگرای قرن بیستم شاهد آن هستیم.
اما ارجاعات درون متنی داستان به همراه شخصیت پردازی های بسیار قوی باعث می شود این خرده روایت ها در یک فرم کلی جای گرفته و به رشته هایی تارعنکبوت وار تبدیل شوند که جدایی حتی یک سطر بدون آسیب به کلیت اثر غیرممکن باشد.
این کتاب از دو دیدگاه مهم قابل بررسی است :
یکی اثرات روانی پس از جنگ و دیگری اهمیت انسان و مقابله با هر چیزی که مانع انسان بودنش است. هاینریش بل به انسان با همه ی اشتباهاتش و سادگی هایش معتقد است و به هر چه که مانع انسانی بودن باشد می تازد.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
آپلود شده توسط:
libraziti
libraziti
۱۳۸۹/۱۲/۱۳

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی عقاید یک دلقک

تعداد دیدگاه‌ها:
69
"امروزه شکل های عجیب و غریب و ناشناخته ای از فحشا وجود دارد که در قیاس با آن، فحشای واقعی، حرفه ای شرافتمندانه به حساب می‌آید: چون در فاحشه خانه ها حداقل در مقابل پول چیزی هم عرضه میشود."
از متن کتاب
دلم برای دخترک میسوخت. وقتی به قصد خریدنان، یا یک بطرشراب، از پله ها پایین می رفت؛
صاحب خانه ی ترشرو در راباز می کرد و او دیگر حتی نمی توانست بگوید:
شوهر من یک هنرمنداست، بله یک هنرمند.
یک چیز بسیار زیبا وجود دارد
هیچ!
به هیچ فکر کن
عالی بود مخصوصا این جمله: دلقکی که به مشروب روی بیاورد، زودتر از یک شیروانی ساز مست سقوط می‌کند...
و در آخر:
من مطمئنم ک ماری حتی اگر تمام دنیا را داشته باشد باز هم یک جایی خالی را حس میکند...جای خالی یک دلقک را.
و اینها بخشی از عقاید هانس...عقاید یک دلقک:
*مردم یا متوجه منظور من می شوند یا نمی شوند. من یک مفسر نیستم.
*هرگز نباید سعی در تکرار لحظات داشت ، باید آن ها را همان گونه که یک بار اتفاق افتاده اند، فقط تنها به خاطر آورد.
* دلقکی که به مشروب روی بیاورد، زودتر از یک شیروانی ساز مست سقوط می‌کند
آیا جداً ماری می خواست که تسوپفنر را در مراسم رسمی و جشن ها همراهی کند و با دستانش لک لباس رسمی تسوپفنر را بشوید ؟ مطمئنا این مسئله ای است که به نظر و عقیده هر آدمی مربوط می شود ، ماری اما این کار شایسته تو نیست . بهتر است که به یک دلقک بی اعتقاد اعتماد کنی که تو را صبح های زود از خواب بیدار می کرد تا به موقع به مراسم دعا در کلیسا برسی .
هانس دلقک بی دینی ک از تمام مذهبی های دو آتیشه ای ک میبینیم خداشناس تر است.از جامعه طرد میشود چون مثل دیگران فکر نمیکند و ظاهر و باطنش یکی است.
مستقیما ب کاتولیک ها حمله میکند و برای این کارش دلایل خوبی دارد.
هانس اینگونه می خواهد که دین همچون سایر فکر ها ٬ مساله ای شخصی باشد و اجازه دخالت و ورود به حریم افراد را نداشته باشد.
عقاید یک دلقک تصویری از زندگی دلقکی است ک بدون رودربایستی عقایدش را بر زبان میراند و بر تمام دورویی ها و دو رو ها میتازد.
در قسمتهایی از کتاب ماری_معشوقه اش_ را مستقیما مورد خطاب قرار میدهد و ب عقیده ی من این قسمت ها یکی از ناب ترین عاشقانه های عصر بی عاطفگی هاست.
این اثری یک شاهکار است...هم ب دلیل نمایش اثرات روانی پس از جنگ و اهمیت انسان و مقابله با هر چیزی که مانع انسان بودنش است و هم ب دلیل عاشقانه های ناب و معصومانه اش.
همیشه به ظاهر دلقک ها وحرکاتشون آدم جلب میکنه...ولی این بار زندگی یک دلقک برام بازگوشد...اصلاباعث شد که به زندگی اون ها فکرکنم...
راستش یک ویژگی هایی داشت که مثل خودم بود;-) ... مثلاخاطره ایی که بابرادرش داشت ووقتی تعریف میکرد کسی یادش نبود... انگار که اصلا اتفق نیفتاده...
به حق که لایق گرفتن نوبل بود...:-)
عقاید یک دلقک
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک