Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

همزاد

مترجم: ناصر مؤذن
فیودور میخاییلوویچ داستایوفسکی( 1821- 1881) نویسنده‌ی مشهور و تاثیرگذار اهل روسیه بود. ویژگی منحصر به فرد آثار وی روانکاوی و بررسی زوایای روانی شخصیتهای داستان است.
داستایفسکی را نمی توان تنها یک داستان نویس به شمار آورد، او اولین کسی است که روانشناسی جدید را در داستان وارد و دو جنبه از وجود بشری را که وجدان آگاه و ناخودآگاه است، ترسیم کرده است و با چنان قدرتی روح و اندیشه بشر را در قالب داستان پیش چشم گذارده که همه اشخاص داستان به طور شگفت انگیزی در نظر آشنا و مأنوس می‌آیند. حوادث داستانهای داستایفسکی همه در شهرها، در خانه های محقر و در اتاقهای کثیف می‌گذرد، جایی که به زندگی مردم دردمند و ستمدیده اختصاص دارد، داستایفسکی معرفت ما را از عالم انسانی وسعت بخشیده است.
آموزه‌ی فردریش نیچه- که خود را وامدارِ روان‌شناسی داستایفسکی می‌شمرد- درباره‌ی اینکه آفریننده‌ی نیکی و بدی نخست می‌باید همه‌ی ارزش‌ها را نابود کند، شباهت زیادی به آموزه‌ی شیگالف در جن‌زدگان دارد و بعدها آندره مالرو گواهی داد که داستایفسکی در تمام تاریخ فکری نسل او عمیقاً اثر بخشیده است. ژان پل ساتر داستایفسکی را ستوده است زیرا با محکوم کردن جباری عقل، الهام بخش این اعتقاد اگزیستانسیالیستی است که عمل آدمی صرفاً به بیان یک کشش زیستی(بیولوژیک) به عرض وجود مبدل می‌گردد. و آلبر کامو نیز از مسائل جانگداز طرح شده در برادران کارامازوف برای ساختن و پروردن این رأی بهره جست که اعتقاد ناروا به فرمانروایی بر آدمیان در قبض تصرف خودکامگان نامردمی خو بیفتد.
در پرورش یافته‌ترین مرحله‌ی آفرینشگری داستایفسکی، احساسی از بیکرانی هست که در ورای شهوات و انفعالات خاکیِ داستان، نویسنده به قلمرویی می‌رسد که در آن دلایل فرجامین و کلیّت یافته بر همه گونه رفتار آدمی وجود دارند. همچو می‌نماید که آن احساس به نحوی این باور داستایفسکی را موجه می‌نماید که واقع‌گراییِ فراتری که او برای حوزه‌ی کارش اختیار کرد، به واقع‌گرایی شکسپیر می‌مانست- یعنی به تقلیدهای صرف از زندگی محدود نبود، بلکه با راز بشر و روح آدمی سر و کار داشت.

همزاد (The Double-1846) بعد از مردم فقیر دومین رمان داستایفسکی محسوب می‌شود. رمان کوتاه همزاد نسبت به زمانش، بررسی شگفت انگیزی در باب روان‌شناسی آدم‌های نابهنجار است. قهرمان آن، گولیادکین، کارمند دولت، مبتلا به جنون افزاینده‌ی تعقیب و آزار، به مردی برمی‌خورد که عیناً به او می‌ماند و همنانم اوست. ابتدا گولیادکین با او دوستی می‌جوید و شغلی در اداره‌ی خود برایش دست و پا می‌کند. باقی داستان ماجرای قهرمان را با همزادش مو به مو نقل می‌کند. گولیادکین با غیظی رو به فزونی مشاهده می‌کند که او تحسین و عنایتِ بالادست ها و همکارانش را به دست می‌آورد، حال آنکه کوشش خودش در کسب این مزایا عبث بوده است. در ذهن پریشان او، همزاد رهبر دسیسه‌ای علیه او می‌گردد و او بارها بیهوده می‌کوشد آن آدم گستاخ را لو بدهد. اما اتفاقات آنگونه که او انتظار دارد پیش نمی‌رود.
واقع‌گرایی روانشناختی داستایفسکی در این کتاب به جلوه‌های نیرومند ترس و ترحم دست می‌یابد. تجزیه و تحلیل حالتهای روحی و افکار شخصیت اصلی این کتاب بی‌رحمانه و وسواس برانگیز است. قدرتی که بدان داستایفسکی هستی وهم آمیزِ همزاد را نگاه می‌دارد و ظرافت ژرفکاویِ روان‌شناختی‌اش در ذهن منحرف گولیادکین، مهارت هنریِ موثر نویسنده‌ی جوان را آشکار می‌کنند نابسامانی روانی قهرمان بی‌ارتباط به او نیست. همچو می‌نماید که این نخستین سعی در تحلیل شخصیت‌ِ شکافته، به اشتغال خاطر بعدی داستایفسکی در باب رُویه‌های گوناگون دوگانگی در آفریدن برخی از به‌یادماندنی‌ترین قهرمانانش پیوسته است. با آنکه هرگز دوباره رُویه‌های آسیب‌شناختی[پاتولوژیک] را کاملاً تا مورد گولیادکین فرا نمی‌برد، باری در صحنه‌ی معروفی از برادران کارامازوف نزدیکش می‌رود. در این صحنه ایوان با همزادش رو به رو می‌شود که به‌طور بسیار مؤثری دوسوگرایی وی را برملا می‌کند.
منابع: نویسندگان روس- به سرپرستی خشایار دیهیمی
فرهنگ ادبیات جهان- زهرا خنلری

حق تکثیر: تهران: نگاه ‏‫، ‏‫۱۳۹۷.‬‬

» کتابناکهای مرتبط:
کشتی سفید
آلیو کیتریج
Boyhood

نسخه ها
4.5 / 5
با 106 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 13
۱۳۸۹/۱۱/۳۰


پاسخنگارش دیدگاه
ALIBABAX
Member
این گولیادکین خودش که هیچ دیوونست خواننده رو هم دیوونه میکنه
نقل قول  
rain_rainy71
Pro Member


درود
با تشکر

من شخصا" شاهد بیماری بودم که بیماری همزاد پنداری داشت.


نقل قول  
vakil ahmad
Member
با تشکر از بازگشایی مسیر دانلود این کتاب بزرگ. همزاد اثر شناخته ای شده ای در دنیا هست اما در ایران این اثر بزرگ چندان مورد توجه واقع نشده است. هر کسی که بطور جدی ادبیات را دنبال می کند باید همزاد را بار ها بخواند.
نقل قول  
sheida360
Member
لینکشو کسی نداره"؟
نقل قول  
1_TA
Member


داستایوفسکی نویسنده ای ست که دوستداران کتاب با اثاری مثل ((ابله))،(( برادران کارامازوف))،(( جنایات و مکافات)) اون رو میشناسند ..نویسنده ای که قهرمانان آثارش ادم های واخورده و غمگین جامعه هستن و فضای داستان هاش بازخوردی از روسیه قرن نوزدهمی ست..

کتاب ((همزاد)) یکی دیگه از اثار این سخنگوی خرده بورژواهای شهرنشین تا حالا چند تا اقتباس سینمایی داشته و از اون کتاب هایی هست که ترجمه های مختلفی ازش شده و لی ترجمه سروش حبیبی اش یه مزه دیگه ست و ادم با خیال راحت میشینه و میخونه تا بفهمه بالاخره حرف حساب فئودورو چی چی هست..

...............

مطب دکتر فئودور

مردی رو داریم که دچار یه بیماری عجیبه و هرجا میره خیال میکنه سایه یه نفر دنبالشه هشت و داره تعقیبش میکنه...اما این سایه کیست؟؟؟
سایه سایه خود مرد است اما طرف نمیفهمه.. خب چرا؟؟ چون طرف با خودش درگیری داره و با خودش بیگانه ست!!! (خب چیه..اینا تو کتاب نوشته) خلاصه یه وضعی هست بیا و ببین..

........

نکته کتابناکی :خوندن این کتاب در نصفه شب شدیدا توصیه میشود اونم تنها


نقل قول  
saeidborji
Member
ایندکتاب از اثار ضعیف داستایوسکی هس
که بعد از عقد قرارداد با روزنامه های کثیرالانتشار نوشت
من خوندم ....در مقایسه با بقیه اثارش افتضاحه
نقل قول  
emi68
Member
داستایفسکی به گردن ادبیا حق داره
نقل قول  
judass
Member
اولین کتابی که از داستایوسکی بزرگ خوندم. مطلع بسیار جاذبی برای ادامه ی خوندن آثار خداوندگار رمانهای روانشناسانه!
نقل قول  
bahare20
Member
از تعریفی که توی ابتدا نوشته شده میخوره خیلی جالب باشه
نقل قول  
noqre fam
Member
عالی بود
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You