Hiweb

صاحب حقوق مادی این اثر، نسخه الکترونیکی آن‌ را برای فروش عرضه کرده است.
شما هم می‌توانید کتاب‌های خود را در کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

قهقراء

نویسنده:
کتاب قهقراء که نگارش و پژوهش آن بیش از نوزده سال زمان برد نه تنها یک کتاب تاریخی بلکه علمی است که در خود پاسخ بسیاری از پرسشها در زمینه های گوناگون دینی و علمی را در چهارچوب تاریخ گنجانده است و برای نیل به این هدف و حرکت در جاده راستی و درستی اصول و اساسی مدّنظر قرارگرفته اند. این ویژگی ها عبارتند از:
اولاً بیان اسناد و مدارک تا جای ممکن و صرف نظر از مواردیکه فاقد سند کافی است.
ثانیاً رعایت اصل کرونولوژی (ترتیب زمانی رویدادها) تا جای ممکن.
ثالثاً خودداری از دخالت باورهای خود در متن اصلی تا هرخواننده ،خود را در فضایی متعلق به خود احساس کند.

» کتابناکهای مرتبط:
هفت کشور: صور الأقالیم
The Eagle's Nest: Ismaili Castles in Iran and Syria
سده های گمشده (جلد چهارم) - سلجوقیان

نسخه ها
PDF
حجم: 301 کیلوبایت
تعداد صفحات: 1108
PDF
حجم: ۱۷,۸۶ مگابایت
قیمت: ۵۰۰۰ تومان
2.4 / 5
با 23 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 40
۱۳۹۸/۱۰/۲۳


پاسخنگارش دیدگاه
shahabshahabshahab
فروشنده
سلام و درود دوباره به دانش پویان راستین
آخرین پیام خود را امروز و دراینجا میگذارم و روی سخنم با دوستانیست که جویای کتابهای علمی - تاریخی شیوا و رسایی هستند که در زمینه تاریخ کشورمان و تاریخ جهان و آشنایی با سیر تاریخی و دانشی ایران و جهان بویژه پس از اسلام و همزمان با دگرگونیهای اروپا نگاشته شده است. خود من سالها برای یافتن چنین نمونه ایی کتابهای فراوانی را که بخشی از آنها در فهرست کتاب قهقراء است خواندم و همانگونه که پیشتر هم نوشتم بدبختانه امروز کتابی که دور از چهارچوبهای دانشگاهی و کلاسیک و فصل بندی شده و بویژه بدور از دیدگاههای نویسنده موشکافانه و پیوسته به سیر رویدادهای تاریخی پرداخته باشد نیافتم. کتابی که زوایای تاریک تاریخ را بازگو و همزمان با پاسخگویی به پرسشهای تاریخی و دانشی انچه یک مردم برای پیش برد فرهنگ خود از تاریخ نیاز دارند بروشنی شکافته باشد. بنابراین انگیزه پدیدآوری چنین کتابی باعث شد بیش از نوزده سال تلاش را برای گردآوری این کتاب برخود هموار کنم. مانند همین در زمینه ناآشنایی مردم به قرآن و دانشهای نهفته آن انگیزه من شد تا کتابی را از چهار سال پیش تاکنون دردست نگارش داشته باشم و بزودی کتاب تازه را به دوستاران راستین آن پیشکش خواهم کرد. جامعه امروز ما از فقر کم سوادی و کم دانشی بویژه در زمینه های تاریخی ؛ فرهنگی ؛ سیاسی ؛ دینی رنج میبرد و اینرا همه اندیشمندان راستین بخوبی در زمینه کارکردهای اجتماعی سیاسی مردم بویژه مردم کشور ما میبینند و بخش کوچکی از این قهقرای فرهنگی و اجتماعی را در دیدگاههای نگاشته شده در زیر کتاب قهقراء در همین بخش میتوان خواند و دید. گروهی که نخوانده دانشمندند و نامه نانوشته میخوانند. کتاب را با جلدش یا مدرک نگارنده اش مسنجند و تلاش میکنند با فحش دادن به نگارنده کتاب را کوچک نشان دهند بیخبر ازاینکه هرکتابی همیشه با دیدگاههای کم سوادان بزرگ شد. دراینجا به همه دوستانی که جای کتاب خواندن دراین سایت میگردند تا پای کتابهای مردم متلک و فحش بنویسند سلام میکنم و آرزوی سواد و دانش بیشتر دارم و پیشنهاد میکنم کتاب بخوانند تا هم بیشتر بفهمند و هم پس از خواندن اجازه انتقاد پیدا کنند که انتقاد پیش از خواندن کار عوام است نه دانشمندان...
درباره بخش دیدگاه گذاری پای کتابها به مدیریت گرامی این سایت پیشنهاد میکنم که اگر بدنبال تولید اتاقی برای چت بازی بودند به هدف رسیدند وگرنه قرارگرفتن کتاب در بخش کتابهای مورد بحث هیچ افتخار و امتیازی برای هیچ کتابی نیست و تنها جایی برای گزافه گویان باز میکند نه کتاب خوانان راستین و پیشنهاد میکنم جای اینکارها بخش پروفایل مولف را رسیدگی کنید که مدیریت سایت موظف است بخشهای غیرفعال ان مانند بخش آمار فروش را فعال کند و بنده در زیر پیشتر بیش از ده بار دراین باره پیام و یادآوری فرستادم (ادامه در زیر)
نقل قول  
shahabshahabshahab
فروشنده
باز به کتاب قهقراء برمیگردم و امیدوارم این آخرین نوشتار بنده در بخش دیدگاهها اندکی بیشتر برای خوانندگان راستین کتاب خوانی و کتاب قهقراء سودمند باشد. تاریخ هم مانند فیزیک و شیمی و زیست شناسی و ستاره شناسی یک دانش است بنابراین اگر قوانین فیزیک یا شیمی یا پزشکی و ... پاسخگوی پرسشها و مجهولات انسانی است تاریخ هم پاسخگوی پرسشهای انسانی در زمینه ویژه خود است. زمینه ایی که تاریخ با آن بیش از هرجای دیگر همخوانی دارد فرهنگ است. امروز میبینید که جوامع بشری بویژه جهان سوم و کشور ما چگونه درگیر کاستیهای فرهنگی سیاسی اجتماعی است. بی شک باید اینرا در تاریخ کشور جستجو کرد همانگونه که پیشرفت اروپا را باید در تاریخ آن جستجو کرد. بارها دیدم و شنیدم و خواندم که مردم پرسشهای گوناگون درباره آنچه از گرفتاریهای خود در جامعه سیاسی اجتماعی فرهنگی مینامند دارند. گاه گمان میکنیم تاریخ داستانهای پیشینیان است که گذشته و کهنه شده است بیخبر ازاینکه اگر به زندگی خود بنگریم میبینیم که گذشته زندگی هریک از ما تاریخنامه کوچکی برای آینده ماست. سرمشقی برای آینده. چرایی درک و فهم درست گرفتاریهای اجتماعی فرهنگی و سیاسی را باید در گذشته و تاریخ جستجو کرد. کتاب قهقراء با پرداختن به پاسخ همین پرسشها تلاش کرده است بخشی از این ناپیدا ها را هویدا کند. گذشته کشور را با گذشته دیگر تمدن ها کنارهم بپردازد سپس ریشه یابی کند که سیر گذشته تا کنون درکجا به بیراهه رفته است. چیزهایی که مردم بیماری و آفت جامعه میدانند یا درمان و دارو میشناسند موشکافانه بررسی کرده است و از دید تاریخی پاسخ یافته است.
در پایان یادآور میشوم که این کتاب در سایتهای دیگر مانند کتاب سبز و کتابراه هم دردسترس است. بنده دکتر شهاب شکوه یار دانش آموخته دانشگاه هاروارد در رشته مدیریت فرهنگی از دانشکده هنر و علوم در سالهای 2003 تا 2008 هستم. برخی از دوستان در بخش دیدگاهها بسیار کنجکاو بودند که مدرک و تحصیلات بنده را بشناسند و بسیار در این زمینه الطاف نشان دادند.
در پایان و برای آخرین پیام و سفارش روی سخنم با کسانی می باشد که بخش دیدگاههای این سایت را که گویا برای اعتلای کتابها گنجانده شده است ولی با بخش وقت گذارنی و هجو گویی و فحش دادن به نویسنده و تجزیه و تحلیل کتابهای نخوانده اشتباه گرفته اند. به این عزیزان تنها و پیش از هرچیز یک سفارش دارم اینکه تجزیه و تحلیل کتاب بدون خواندن آن بی ارزش است و تجزیه و تحلیل کودکان از روی جلد کتاب می باشد. دیگر اینکه ارزش هر نوشته خود آن نوشته است نه نگارنده آن نه جلد آن نه نام آن ...
امیدوارم بیش از این در سایتهای فرهنگی و کتاب خوانی کتاب خوان و کتاب جو و دانش جو ببینیم تا چت باز و وقت گذران
آرزوی بهترین ها را برای شیفتگان دانش دارم ...
نقل قول  
اتفاقاً بنظرم بگذارید کتاب و نظرات اعضا محترم بمانند. آموزنده است.
خصوصاً آن قسمتی که جناب نویسنده فرمودند < در میان کتابهای تاریخی داخلی و خارجی گوناگون سه ایراد بزرگ و مشترک را در همه آنها دیدم که درکتاب قهقراء این ایرادها برای بهبود کار درست شد....>
بنظرم بگذارید باقی باشد تا سیر قهقراء را از زمان کسانی چون غلامرضا انصافپور و سعید نفیسی و .... به چشم خود ملاحظه کنیم.
نقل قول  
Jeremiah
Member
ما پیش از این دیده بودیم پیشه‌ورانی مانند شلغم‌فروشان بیایند کالای خود را با چندباره گویی سخنی مانند "مرهم سینه: شلغم، پنی سیلینه شلغم" بستایند تا آن را به خریدار بفروشند. با این روی ندیده بودیم دکتری بیاید از خوبی تاریخ‌و سالمَه سخن براند تا نبشته خود را بفروشد.

نقل قول از shahabshahabshahab:
خواهشمندم بجای اینکه با بنده برخورد کنید همین الان و هرچه زودتر کتاب قهقراء را از سایت خوبتان حذف کنید

من هم با این آخوند کراواتی همسخن هستم، بنده هم به نیابه خویش از تارنگار خوب کتابناک خواهشمندم، نِبیکشان را بستُرندو پاک نمایند.
نقل قول  
casanova1362
Member
و همچنین آقای casanova1362
دوست عزیز از شما که در سایت فرهنگی و کتاب خوانی هستید انتظار میرود چیزی نویسید که حسادت شما را به مدرک مولف یا کتاب نشان دهد بسیار زشت است !!!!!!!!!!!
جای حرف زدن بیشتر میخواندیم ...

شهاب جان! جناب آقای "نویسنده"! شما روی نوشتار روان به زبان فارسی تمرکز کنید تا نوشتارتون فابل فهم باشد بعد دیگران را به خواندن کتابتون دعوت کنید. براتون آرزوی موفقیت میکنم.
نقل قول  
shahabshahabshahab
فروشنده
جناب آقای yekii
با سپاس از فرمایشاتتان اما بدبختانه این نقطه نظرات جنابعالی که بروشنی پیداست مانند دیگر عزیزان بدون خواندن کتاب است ارزشی ندارد دوست عزیز الفبای کتابخوانی این است که کتابی خوانده شود سپس بررسی گردد نه اینکه نخوانده تلاش کنند با نام آن یا با فهرست مطالب آن یا با فهرست منابع آنرا روش شناسی کند ارزش گذاری کتاب با جلد آن ارزش گذاری کودکانه است لطفا بخوانید تا بشناسید
و همچنین آقای casanova1362
دوست عزیز از شما که در سایت فرهنگی و کتاب خوانی هستید انتظار میرود چیزی نویسید که حسادت شما را به مدرک مولف یا کتاب نشان دهد بسیار زشت است !!!!!!!!!!!
جای حرف زدن بیشتر میخواندیم ...
نقل قول  
shahabshahabshahab
فروشنده
باسلام به مدیر گرامی و ارشد سایت
خانم Mahssa
از سایت فرهنگی کتاب بیش از سایتهای دیگر انتظار میرود که به پیامها و درخواستهای اعضا بویژه مولفان عنایت داشته باشد با این همه و با ده بار تذکر برای فعال سازی آمار فروش پروفایل بنده که هنوز بی پاسخ مانده است تهمت و تهدید بسیار بیشرمانه است بسیار خواهشمندم بجای اینکه با بنده برخورد کنید همین الان و هرچه زودتر کتاب قهقراء را از سایت خوبتان حذف کنید ...
نقل قول  
casanova1362
Member
نقل قول از vforw:
رفقا، اینهمه بیسواد درباره تاریخ چرت و پرت مینویسن و ما میخونیم. ربطی هم نداره به مدرک تحصیلی.
اصل کلام این است گاهی کسی که دکترای تاریخ دارد چرت و پرت مینویسن مانند شهبازی. یک عده که مدرک تاریخ ندارند کتب بارزش مینویسن مانند مکی.
به دوستان هم پیشنهاد میکنم اون دهن مبارک رو ببندید و بجاش بشینید کتاب بخونید. از قدیم گفتن هرکی بیشتر تهمت و اتهام میزنه مغزش کوچیکه و یک خط کتاب نخونده.
نگذارید این مصداق شما باشه کتابناکی ها


دوست گرامی، میشه لطفا منبع "از قدیم گفتن هرکی بیشتر تهمت و اتهام میزنه مغزش کوچیکه و یک خط کتاب نخونده" رو بفرمائید؟ ضرب المثل هستش یا سخن بزرگان؟
نقل قول  
casanova1362
Member
نقل قول از shahabshahabshahab:
از مدیریت گرامی سایت هم خواهش میکنم بی رویه پیامها را حذف نکند و بتدا از تکراری بودن آن یقین کرده سپس پاک کند پیام زیر بدلیل دراز بودن در دو بخش است


شهاب جان! اگر کسی بخواهد کتاب شما را بخواند آن را دریافت میکند و میخواند. نیازی به اینهمه تبلیغ و تشریح محتوای کتاب در کامنت ها نیست. ماشالا کتاب افزون بر 1000 صفحه است و فضای کافی برای بسط اندیشه های شما را فراهم کرده است. کتاب بارگزاری شده و آماده دریافت است (البته نه به رایگان!). اگر کسی از شما سوالی داشت مطمئنا راههای تماس با شما را پیدا خواهد کرد. دلیل اینهمه جدل شما با دیگر کاربران (و بعضا مدیران) در کامنتها را متوجه نمیشوم. گویا تکرار از ویژگی های مکتب هاروارد است!
نقل قول  
yekii
Member VIP
عرض ادب و احترام به همه ی کاربران فرهیخته ی کتابناک
۱)
امروزه تاریخ نویسی ، تاریخ نگاری ، تاریخ گریزی ، تاریخ سازی ، تاریخ سوزی و تاریخ دوزی از مباحث جدی و مناقشه برانگیز و پرچالش جامعه ی ما است که به یک «آسیب » شدید فرهنگی تبدیل شده و از نتایج این « مسئله » آن است که تاریخ کماکان مهجور و مظلوم مانده و گاهی نیز باعث شده که تاریخ از « تاریخیّت » افتاده و محتوای آن مجادلات تفسیری و تأویلی گوناگون و متضادی را دامن بزند , اگرچه تاریخ به آرامی کنار این هیجانات می گذرد !

۲)
در علوم اجتماعی از « تاریخ ، جامعه شناسی ، مردم شناسی ، سیاست » و دیگر شاخه های آن مهمترین اصل، متدولوژی و روش شناسی آن ها است که نویسندگان ، کتاب خود را بر یک روش شناسی خاص و مناسب موضوع و محتوا استوار می سازند و بر اساس این روش شناسی ها است که یک کتاب ماهیت علمی پیدا می کند
بر اساس این روش شناسی ها ، مسایلی مانند : چارچوب و فصل بندی ، منابع و رفرنس های اساسی ، نحوه استفاده از منابع در داخل فصول و بخش های مختلف کتاب مورد توجه قرار می گیرند . بر این اساس نویسنده باید بدون ارزشداوری و قضاوت های ارزشی و با هدف شفاف سازی و ابهام زدایی در روشن کردن موضوع بکوشد نه اینکه « ذهنیت خود » را اثبات نماید. و این ها همه منوط به اتخاذ « روش شناسی » صحیح می باشد که متأسفانه کتاب حاضر از آن بهره‌مند نیست !
ضمن احترام به نویسنده ی محترم ، کتاب حاضر فاقد روش شناسی اساسی و اصولی است و نویسنده با انتخاب « قهقرا » از آغاز دست به قضاوت شخصی زده و خواننده را در این مسیر قرار می دهد !

۳)
کتاب حاضر دارای بیش از ۴۰۰ منبع است که با تأسف بیش از ۹۰ درصد آنها در این کتاب بکار نرفته اند و منابع دیگر کتاب های دینی ، ادبی ، تاریخی ، فقهی ، تفسیری و... بوده اند که نویسنده آنها را در پایان کتاب مذکور ، مکتوب نموده اند!
بعضی از منابع دو و سه بار و همه ی آنها به شکل مخدوش و بر خلاف سنت روش شناسی و کتاب نگاری اصولی و بصورت غلط آورده شده اند!
در سنت رفرنس ، منابع باید کامل و اینگونه ذکر شوند :
* نویسنده کتاب _ نام کتاب _ مترجم کتاب_ مجلد کتاب_ محل انتشار_ سال انتشار ، باید به درستی نوشته شود . مثلاً منع شماره ۱۴ اینگونه است : ابن طقطقی ؟ در حالیکه طقطقی کتابی مربوط به قرن هفتم در مورد حاکم موصل بنام فخرالدین بوده که نایاب و عربی است !
یا منبع شماره ۱۰ و ۱۱ هر دو یکی است . شماره ۱۰ نام نویسنده این خلکان و شماره ۱۱ نام کتاب : وفیات الاعیان ! در منبع شماره ۱۹ کتاب ناسخ التواریخ را نتسب به این قتیبه دانسته که این کتاب یازده جلدی متعلق به محمد تقی سپهر از نویسندگان عصر ناصری است !

گاهی در ذکر منابع فقط به اسم اشخاص اشاره شده است : ابوالمعالی _ عسقلانی _ افلاکی _ این خلدون ‌‌‌‌...
گاهی منابعی که از چندین مجلد تشکیل شده اند صرفأ به نام کتاب اشاره شده است مانند : ۱۴۸ ) ویل دورانت ۱۸۶) دایرةالمعارف تشیع و...

۴)
کتاب در بیش از ۱۰۰۰ صفحه نگاشته شده است که بیشتر آن تکرار مکررات بوده و در ۲۰۰ صفحه قبل تلخیص می باشد و دیگر آنکه نویسنده ی کتاب خود نمی تواند ویراستار کتاب خود باشد و این کتاب نیاز به ویرایش دقیق علمی و ادبی داشته که بایستی توسط افراد متخصص انجام گیرد .
با احترام و پوزش برای نویسنده ی محترم آرزوی موفقیت دارم.

نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You