بهرام پور
تندخوانی انتشارات پژواک کیوان

هبوط در کویر

نویسنده:
.
متن کامل

کتاب بسیار معروف «هبوط در کویر» از بهترین کتاب های دکتر علی شریعتی است که جلد 13 از مجموعه آثار آن یار سفر کرده را تشکیل می دهد.
هبوط در کویر» عنوان کتابی است که ابتدا در دو کتاب با عنوانهای «هبوط» و «کویر» به چاپ رسیده‌اند.

شریعتی در بخش اول کتاب یعنی هبوط، داستان سمبلیک آدم و هبوط او را از بهشت می‌نویسد که در حقیقت فلسفة‌ تاریخ اوست که به زبان نماد و سمبل حکایت می‌شود و در بخش دوم، کویر را به عنوان نماد وطنش ایران برمی‌گزیند و با برشمردن مشخصات کویر، مسایل آن روز و تاریخ پر و فراز و نشیب ایران را ترسیم می‌کند و می گوید: «کویر، تاریخی که در صورت جغرافیا نمایان شده است.»

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
رساله دین شناخت: مدلی در تحلیل ایمان ابراهیمی
مدارا، نه از راه پلورالیزم
خلاصه یکصد و هفتاد صفحه تا خدا

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 6 مگابایت
دریافت ها: 27650
تعداد صفحات: 912
آگهی
4.6 / 5
با 83 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 11
۱۳۹۲/۰۶/۲۲
خرید کتاب

بوک یار
آسان نشر

پاسخنگارش دیدگاه
farzingoo
Member
من عاشق کتابها و دست نوشته های دکتر شریعتی هم
نقل قول  
antoni
Member
تشکر به خاطر مطالب مفیدی که قرار دادید
نقل قول  
............ هنگامی که مائده های زمین جوع تو را آرام نمی توانند کرد ، آبهای نهرها و دریاها عطشت را فرو نمی توانند نشاند ، وقتی که زندگی دیگر برایت پیامی ندارد و از پدید آوردن ضعیف ترین موج شعفی در دلت عاجز مانده است ، وقتی همچون ژنده پیلی که دلش هوای تنهایی می کند ، از گلّۀ خویش کناره گرفتی و از انبوه شور و شوق های دیگران خود را به گوشۀ خلوت جنگل کشاندی و تماشاگر جهان و هر چه در آن می گذرد شدی ، ناگهان جهان و آنچه در آن می گذرد دگرگونه می شود .
رنگها دیگر و طرحها دیگر و همۀ کائنات دیگر می شوند و تو دیگر می شوی و دردها و شوق ها و آرزوهایت دیگر و « حرفها »یت دیگر می شود و چهره ها همه ناشناس و تلاش ها همه بیهوده و زیستن ها همه عبث و گفتگوها همه هذیان . و تو می مانی و بیگانگی ، و آرزوی آشنایی که بر قلّۀ بلندی که بر همه کائنات اشراف دارد و همه چیز در پای آن ، حقیر و دور و مبهم می گذرد ، تنها ماندن طاقت فرسا است .
نه می توانی به میان خلق فرود آیی و از آبشخور آلوده ای که بنی آدم و مرغ و مور و ملخ بر گرد آن ازدحام کرده اند بنوشی – که در فهمیدن و احساس کردن راه بازگشت وجود ندارد ، می توان فراتر نرفت اما نمی توان فرود آمد ............

از کتاب هبوط در کویرص 83
دکتر علی شریعتی
نقل قول  
فقر

می خواهم بگویم . . . فقر همه جا سر می کشد . . . فقر ، گرسنگی نیست ، عریانی هم نیست . . . فقر ، چیزی را " نداشتن" است ، ولی ، آن چیز پول نیست . . . طلا و غذا نیست . . . فقر ، همان گرد و خاکی است که بر کتابهای فروش نرفته ی یک کتابفروشی می نشیند . . . فقر ، تیغه های برنده ماشین بازیافت است ، که روزنامه های برگشتی را خرد می کند . . . فقر ، کتیبه ی سه هزار ساله ای است که روی آن یادگاری نوشته اند . . . فقر ، پوست موزی است که از پنجره یک اتومبیل به خیابان انداخته می شود . . . فقر ، همه جا سر می کشد . . . فقر ، شب را "بی غذا" سر کردن نیست . . . فقر ، روز را "بی اندیشه" سر کردن است

دکتر شریعتی
نقل قول  
چكاد
Member
ممنون از حسن توجه و پیگیری سرکار !
نقل قول  
simin
Publisher VIP
نقل قول از چکاد:
متاسفانه این کتاب اسکن شده نیست و نمی تواند ماخذ و منبع قابل استناد باشد . از دوستانی که زحمت می کشند و کتاب ها را آپلود می کنند خواهش میکنم از ذکر این نکته _ در کنار سایر توضیحات راجع به کتابهایشان_ غفلت نکنند ؛ ممنون .


جناب چکاد ! ممنون از بادآوری تون. تلاش بر اینه که به تدریج کتاب های اسکن شده جایگزین کتاب های تایپی بشه.

نقل قول  
چكاد
Member
متاسفانه این کتاب اسکن شده نیست و نمی تواند ماخذ و منبع قابل استناد باشد . از دوستانی که زحمت می کشند و کتاب ها را آپلود می کنند خواهش میکنم از ذکر این نکته _ در کنار سایر توضیحات راجع به کتابهایشان_ غفلت نکنند ؛ ممنون .
نقل قول  
fatemeh sh
Member
عاغا من اصن با دکتر شریعتی خیلی حال میکنم عاشقشمممممممممم شدید کتاباش معرکه اس!
نقل قول  
goudarzi220
Member
من بهارم . تو زمین . ناز انگشتهای بارون تو باغم میکنه . میون جنگلها خاکم می کنه . تو زرگی مث شب . اگه مهتاب باشه یا نباشه تو بزرگی مث شب . خود مهتابی تو اصلا خود مهتابی تو ....................... این کتاب بی نظیره ... حتما بخونید .
نقل قول  
Theory
Member
سلام
خیلی متشکرم که با گذاشتن این کتب ارزشمند (واقعا ارزشمند) باعث گسترش هر چه بیشتر اندیشه‎های آن انسان بزرگ و فرزانه می‎شوید.
من قبلا بصورت پراکنده برخی از آثار ایشون رو مطالعه و برخی از سخنرانی‎های ایشون رو گوش دادم، الان با دیدن این کتب شوق و شور زیادی برای مطالعه مجموعه آثار ایشون پیدا کردم، فقط از سیر مطالعاتی کتب ایشون خبر ندارم و نمیدونم به چه ترتیب باید آثار ایشون رو مطالعه کرد، چون یک بار که در ابتدا کویر رو می‎خوندم خیلی برای من واضح نبود، مطمئنا دلیلش این بود که سطح مطالعاتی بنده در آثار ایشون هنوز به اون حد نرسیده بود. ممنون میشم در این زمینه بنده رو راهنمایی کنید.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You