رسته‌ها

امیر عشیری
(1303 - 1395)

رمان‌نویس
اطلاعات:
نام واقعی:
امیر عشیری
تاریخ تولد:
1303/01/01
محل تولد:‌
تهران
جنسیت:‌
مرد
ژانر:‌
ادبیات پلیسی-جنایی
تاریخ درگذشت:‌
1395/03/27 (92 سالگی)
زندگی‌نامه
زاده ۱۳۰۳هجری شمسی. نویسنده ایرانی است. . وی اولین نویسنده رمانهای پلیسی-جنایی به مفهوم مصطلح و به شکل حرفه ای آن در ایران است. گرچه در برخی از آثار نویسندگانی که قبل از وی در عرصه داستان نویسی فعالیت داشته اند رگه هایی از عناصر داستانهای پلیسی وجود دارد (همچون “حسینقلی مستعان” در شهر آشوب ۱۳۲۸، “نصرالله شیفته” در قهقهه اسکلت ۱۳۲۵) ،ولیکن در مجموع نمیتوان به آنها پلیسی نویس و به آثارشان عنوان پلیسی-جنایی اطلاق کرد. او همچنین در موضوعات تاریخی می‌نوشت. امیر عشیری گاهی هم‌زمان در دو، سه مجله پاورقی‌های شبه جنایی – پلیسی و جاسوسی منتشر می‌کرد و طرفداران خاص خود را داشت. نخستین اثر او در سال ۱۳۲۸ به نام “اعدام یک جوان ایرانی در آلمان” به صورت پاورقی در مجله “آسیای جوان” چاپ شد. او همچنین در اطلاعات هفتگی و تهران مصور می‌نوشت. “محمدعلی جمالزاده”، پس از خواندن کتاب “سیاه‌خان” او، آنچنان شیفته قلم او می‌شود که او را “الکساندر دوما”ی ایران می‌نامد. او کارمند وزارت صنایع و معادن بود، اما عمدهٔ درآمد خود را از راه روزنامه‌نگاری و نویسندگی تأمین می‌کرد. بعد از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، با تغییر کادر سردبیری، عشیری همکاری خود با مجله اطلاعات هفتگی را متوقف کرد و تنها برای یک سال با مجله جدول و مجله سرگرمی خانواده به همکاری پرداخت و پس از آن به کلّی نوشتن برای نشریات را متوقف کرد. او در گفتگویی که در سن ۹۰ سالگی (۲ سال پیش از مرگش) با روزنامهٔ ایران داشت، وضعیت خود در سال‌های پس از انقلاب را چنین توصیف کرده بود: «در سال‌های قبل از انقلاب من در هفته چهار پاورقی می‌نوشتم. حالا دیگر بساط پاورقی‌نویسی جمع شده و مجلات عموماً ماهانه چاپ می‌شوند. آن‌ها باید برای همکاری دنبال من می‌آمدند که این اتفاق نیفتاد و من هم نمی‌توانستم بلند شوم بروم از آن‌ها تقاضای کار بکنم. حالا که دیگر بازنشسته شدم. آن موقع مگر چند نفر پاورقی‌نویس داشتیم؟ من بودم و آقای رسول ارونقی کرمانی که امروز در امریکاست، دو سه نفر دیگر هم بودند که فوت کردند. یک سال بعد از انقلاب کارم در مطبوعات تمام شد یعنی دیگر نخواستند». با وجود این، برخی از آثار امیر عشیری پس از انقلاب نیز منتشر شد و همچنان پرفروش بود.او در سال‌های اخیر برای مدتی در مرکز تحقیقات راه، مسکن شهرسازی فعالیت می‌کرد.
بیشتر
ویرایش

کتاب‌های امیر عشیری
(70 عنوان)

5 امتیاز
از 12 رای
پرتگاه امیر عشیری
5 امتیاز
از 14 رای
پاترونا امیر عشیری
4 امتیاز
از 18 رای
جلاد پاریس امیر عشیری
5 امتیاز
از 22 رای
تسمه چرمی امیر عشیری
5 امتیاز
از 26 رای
عقاب الموت امیر عشیری

آخرین دیدگاه‌ها

تعداد دیدگاه‌ها:
16
لطفا کتاب های دیگر امیر عشیری را هم بگزارید.

مانند جاده خاکستر،شن های داغ و...

نویسنده بدون تکرار روحش شاد وقرین ارامش
کتاب جاده خاکستر را بگذارید لطفا ،
لطفا کتاب جاده خاکستر را بگذارید .
خیلی جالب نبود نسبت ب بقیه کتابهاش
واقعا سپاس ا زحماتتون
بسیار جالب و مهیج هستن این کتاب ها
خیلی عالی هست ممنون از شما
درود و سپاس از زحمات شما

امیدوارم نسل جدید بتواند با نسل قدیم ارتباط برقرار کند. با خواندن کتابهای نویسندگان قدیمی و پاورقی نویسان حرفه ای امیدوارم ارتباط معنوی میان نسل‌ها برقرار شود و زبان پارسی ماندگار بماند.

با تشکر فراوان: محمود خلیلی

دست همه تان درد نکند، سپاس از این که تلاش دارید تا زبان پارسی هرکز نمیرد، دست حق به همراهتان.
امکان دارد رمان های عشیری که بصورت پاورقی مجلات میباشد را هم ارائه نمایید.مثل کربن14 وگمشدگان در باد ونیمروز تاریک وسایه سیاه ومرز خشن و... باسپاس
خدا رحمت کنه ایشان را. در نوجوانی عاشق کتاب های ایشان بودم. هنوز هم کتاب هایشان را دوست دارم. روحشان قرین رحمت باد.
با عرض سلام خدمت شماممنون از سری کتاب های امیرعشیری که گذاشتین لطفا کتاب راه درتاریکی را هم اگه میشه بذارین.
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.