رسته‌ها

هما سرشار
(1325)

روزنامه نگار و نویسنده فعال حقوق زنان
اطلاعات:
نام واقعی:
تاریخ تولد:
1325/01/01
محل تولد:‌
شیراز
جنسیت:‌
زن
ژانر:‌
روزنامه نگاری، نویسندگی
تاریخ درگذشت:‌
0000/00/00
زندگی‌نامه
هما سرشار در سال‌1325 در شیراز متولد شده است‌. وی دیپلم خود را از دبیرستان رازی تهران‌، لیسانس رشتهٌ ادبیات فرانسه را از دانشگاه تهران و فوق لیسانس رشتة مدیریت ارتباطات را از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی USC گرفته است‌. موضوع پایان‌نامة فوق لیسانس وی « نقش تلویزیون در آموزش زبان انگلیسی به کودکان اقلیت‌های مقیم امریکا» بود.

و از سال 1343 ، همزمان با آغاز انتشار هفته‌نامهٌ زن روز، به خانوادهٌ مطبوعات پیوست‌. سپس در سال 1349 به‌‌عنوان مقاله‌نویس و خبرنگار در روزنامة کیهان مشغول به‌‌کار شد و این همکاری تا سال 1357 ادامه یافت‌. بالاخره از سال 1351 تا وقوع انقلاب اسلامی با سمت تهیه‌کننده‌، نویسنده و مجری برنامة چهاردیواری در سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران کار می‌کرد.

ایشان در سال 1979 ، همزمان با انقلاب اسلامی همراه همسر و دو فرزندش به امریکا آمد. از همان ابتدای ورود به برگزاری و تشکیل سمینارها و گردهمایی‌های گوناگون در داخل و خارج از امریکا، ایراد سخنرانی و شرکت درکنفرانس‌های خبری در سطح امریکا و اروپا مشغول گردید و در سه زمینة مهم و مورد علاقة خود - حقوق بشر، موضوع‌های زنان و اقلیت‌ها- به کار و پژوهش پرداخت‌. طی این سال‌ها وی به عنوان یک روزنامه‌نگار آزادنویس با نشریات‌، رادیو و تلویزیون‌های مختلف ایرانی خارج از کشور همکاری مداوم داشته و دارد.

هما سرشار تا سال 1983 سردبیری ماهنامة شوفار، نشریة فدراسیون یهودیان ایرانی را به عهده داشت‌، از سال‌1982 تا1990 نویسنده و تهیه‌کنندة برنامه‌های رادیو امید و رادیو تلویزیون امید ایران در لُس‌آنجلس بود و مدت پنج سال نیز به عنوان مترجم با دادگاه‌های عالی مهاجرت‌، فدرال و ادارهُ مبارزه با مواد مخدر همکاری داشت‌. در سال1989 به بنیاد پژوهش‌های زنان ایران که سازمانی نوپا بود پیوست و تا سال 1996 هر ساله با برگزاری یک سمینار بین‌المللی به فعالیت‌های خود در زمینة موضوع‌های زنان ایران در این سازمان ادامه داد.

و از سال1995 مرکز تاریخ شفاهی یهودیان ایرانی را بنیان گذاشت تا با انجام مصاحبه با سالمندان گوشه‌های تاریک تاریخ معاصر ایران روشن‌شود

جوایز و مدال‌ها

در کارنامة سه دهه فعالیت‌های گوناگون هما سرشار این جوایز و مدالها نیز ثبت شده‌اند:

- جایزة روزنامه نگاری دانشنامة ایران - سال 2003

- جایزة دوستی رسانه‌های ایران و امریکا - سال 1996

- جایزة سپاس سال 1994 لُس‌آنجلس به عنوان روزنامه‌نگار برگزیده‌

- زن سال 1991 از سوی سازمان زنان یهودی ایرانی مقیم لُس‌آنجلس‌

- تقدیرنامه برای کار داوطلبانه در بازی‌های المپیک 1984 لُس‌آنجلس‌

- دستیار برگزیده برای پژوهش در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی‌، سال 1980

- بورس تحصیلی و جایزة نقدی به عنوان دانشجوی ممتاز از دانشگاه تهران‌، سال تحصیلی 1351-52

- جایزة بهترین پوشش خبری و گزارش از مراسم دو هزار و پانصدمین سال شاهنشاهی ایران‌، از سوی مجلة زن روز، سال 1350

- مدال طلا برای دفاع از حقوق زن از سوی سازمان زنان ایران‌، سال‌1348

تهیه و تولید نوار

در امریکا هما سرشار یک نوار کتابخوانی با عنوان "در کوچه پس کوچه‌های غربت‌" و ویدئوهای مستندی با عنوان‌"دمی با...ا" از این برجستگان هنر و ادب و تاریخ اجتماعی معاصر ایرانی مقیم خارج از کشور تهیه کرده است‌:

مهشید امیرشاهی‌، ناصر اویسی‌، ثمینه باغچه‌بان‌، سیمین بهبهانی‌، سلیمان حئیم‌، یونا دردشتی‌، ایران درودی‌، منیرو روانی‌پور، جلالی سوسن‌آبادی‌، فرنگیس کیخسرو شاهرخ یگانگی‌، ملک نفیسی‌، مرتضی‌خان نی‌داوود، نادر نادرپور، مشفق‌همدانی و برسابه هوسپیان‌.خانواده‌

همسر وی نجات سرشار مهندس برق است و در رشتة مقاطعه‌کاری ساختمان فعالیت می‌کند. فرزند اولشان سپهر که در سال 1994 دکترای شیمی خود را از دانشگاه هاروارد گرفته‌، هم اکنون در شهر سن‌دیگو سرگرم پژوهش در رشتهُ شیمی‌درمانی و ساخت داروی ضد سرطان است‌. پسر دومشان هومن دارای دکترای ادبیات تطبیقی از دانشگاه کلمبیا و فارغ‌التحصیل رشتة روانشناسی است و هم اکنون در نیویورک به نوشتن مقالات پژوهشی و روان‌درمانی مشغول است.
بیشتر
ویرایش

آخرین دیدگاه‌ها

تعداد دیدگاه‌ها:
0

عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک