با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

کلمات الشعرا

کلمات الشعرا

مصحح: علیرضا قزوه

محمد افضل سرخوش:

محمد افضل سرخوش ،متوفی به سال 1127 هـ ، شاگرد میرزا محمد علی هاهر ( م . 1089 هـ) و از یاران شیخ ناصر علی سرهندی بود. «خوشگو» در تذکره ی خود نویسد که کلیات سرخوش در حدود چهل و پنج هزار بیت است. به قول مؤلف گل رعنا سر خوش دو دیوان ترتیب داده، یکی شعر قدیم،و دیگر شعر جدید مشتمل بر قصاید و غزلیات و رباعیات و غیره. چند مثنوی هم دارد از آنجمله مثنوی « نور علی نور» در تقلید مثنوی مولوی، مثنوی « حسن و عشق» مشتمل بر داستان سسی و پنون ، «ساقینامه»، مثنوی «قضا و قدر» مثنوی درتعریف خسخانه، مثنوی در بعضی خصوصیات هندوستان و جنگنامه محمد اعظم شاه. در بدیهه گوئی مهارت خاصی داشت. «رباعیات او خیلی معانی تازه دارد و بسیار عارفانه گفته»


کلمات الشعرا:

دربردارنده شرح حال سرایندگان مشهور و غیر مشهور دورة پادشاهی جهانگیر (1014 – 1037 ق) تا روزگار حکمرانی اورنگزیب (1068 – 1118 ق) است. تاریخ تألیف آن چنانکه از نام کتاب برمیآید، سال 1093 ق است و سرخوش بعداً نیز مطالبی بر آن افزوده. ترتیب تراجم الفبایی است و از الهیهمدانی آغاز شده و به یحیی کاشی پایان یافته. بیشتر سرایندگان معرّفی شده در این تذکره هندیاند و یا اینکه در این سرزمین سکونت داشتند. سرخوش با شماری از این شعرا ارتباط داشته و اطّلاعات موثق از آنها به دست داده است. او در تألیف این تذکره به "گلشن فطرت" فطرت مشهدی (درگذشتة 1101 ق) و "منتخبات" راسخ سرهندی (درگذشتة 1107 ق) و ماهر اکبرآبادی (درگذشتة 1089 ق) توجه نموده است.
تذکرة کلمات‌الشعرا از مهمّ‌ترین و ارزشمندترین تذکره‌های شعری فارسی نوشته شده در سرزمین هندوستان در پایان قرن یازدهم و اوایل قرن دوازدهم است.

» کتابناکهای مرتبط:
دیوان اشعار محتشم کاشانی
مجموعه مقالات طالب آملی
تاریخ ادبیات افغانستان

نسخه ها
4.6 / 5
با 30 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 3
۱۳۹۱/۱۱/۰۲


پاسخنگارش دیدگاه
سلام .خیلی خیلی ممنون.وبلاگ بسیار مفید و عالی دارین.استفاده کردم .واقعا متشکر
نقل قول  
سلام خیلی ممنون از زحماتی که برای این وبلاگ ارزشمند قبول میکنین.برای مطالعۀ این کتاب راهنمایی مشخصی ارائه بدین.خیلی ممنون.
نقل قول  
moalish
Member VIP
سلام دوستان من این کتاب را خیلی لازم دارد حاضرم برای نسخه الکترونیکش پول هم بدهم چه کنم
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You