با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

ستیز و سازش: زرتشتیان مغلوب و مسلمانان غالب در جامعه ایران نخستین سده‌های اسلامی

کتاب ستیز و سازش اثر جمشید ک‌. چوکسی‌، به بازسازی رخدادهای چهار سده (از سده هفتم تا یازدهم میلادی‌) و تحلیل آن‌ها می‌پردازد و می‌کوشد نیروهای محرکه تغییرات سیاسی مذهبی این دوره از تاریخ ایران را بشکافد. شکست شاهنشاهی ساسانی‌، ظاهراً به خاطر محاسبات غلط نظامی و نیز نزاع‌های دسته‌ها در دورن دربار سلطنتی ایران بوده است‌. مولف با رویکردی برخوردار از تصور قوی و نیز تحلیل‌های صریح و بی‌پرده‌، شرح می‌دهد که چگونه بزرگان نوظهور و طبقات زیردست تازه‌، این تغییرات را دامن زدند و چگونه «ستیز و سازش‌، ساز و کارهایی شدند که پیدایی تشکیلات تازه از بحران اجتماعی را سهولت بخشید.»
در این پژوهش، شیوه‌های رفتار جمعی زرتشتیان و مسلمانان طی سده‌های اول تا هفتم هجری بررسی می‌شود .همچنین درباره این که چگونه زرتشتیان و مسلمانان سرانجام شکلی جدید به جامعه ایران بخشیدند ابراز نظر شده است .علاوه بر آن، در خصوص گسترش اسلام، موفقیت نهادهای اسلامی و زوال تدریجی دین زرتشتی از دریچه سیاست، ادبیات، دین، اقتصاد و اجتماع بررسی و ارزیابی شده است . بدین ترتیب، در این کتاب نویسنده به بررسی روابط متقابل زرتشتیان و مسلمانان از نخستین برخوردهای آنان با یکدیگر در طول سده هفتم میلادی تا اواخر سده سیزدهم میلادی اهتمام نموده است .دوره‌ای که در آن عرف و قوانین اسلامی در قلمرو ایران سلطه‌ای بلامنازع یافته بود .

» کتابناکهای مرتبط:
گرایش های علمی و فرهنگی ایران از هخامنشیان تا پایان صفویه
تاریخ ارسباران
از پرویز تا چنگیز (جلد اول)

نسخه ها
4.5 / 5
با 22 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 3
۱۳۹۸/۰۷/۰۸


پاسخنگارش دیدگاه
aidin_aidin
Member
کتابی متفاوت .. به شدت خوندنش رو توصیه میکنم
نقل قول  
واقعا لطف کردید. کتاب بسیار خوبی است.
نقل قول  
mehdi kheibar
Member
سپاس از لطفتان خیلی به دنبال این کتاب بودم. ممنونم
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You