آتشکده آذرگشسپ

آتشکده آذرگشسپ

نویسنده:
تخت سلیمان جای آتشکده شکوهمند آذرگشسپ و شهر شیز است. در نزدیکی تخت سلیمان قله‌ای مخروطی‌شکل و مجوف به نام زندان و در چندکیلومتری آن کوه تخت بلقیس قرار دارد. کوه تخت بلقیس بنا به قراینی که در این کتاب گفته شده، احتمالا همان کوه اسنوند است که در نامه باستانی مزدیسنا یاد شده است. در این رساله تاریخ شیز و آذرگشسپ از باستانی‌ترین روزگار که کیخسرو آن را بنا کرده تا روزگار اشکانی که یکی از دو پایتخت شاهان بود، اقبال شهریاران ساسانی بدان شهر و آتشکده آن، سپس ویران شدن آن به دست هراکلیوس و سرانجام آبادشدن آن شهر به وسیله ابقای خان مغول بیان شده و سخنی چند، تحقیق‌گونه رفته است.

حق تکثیر: تهران، ۱۳۴۱

» کتابناکهای مرتبط:
فرهنگ توصیفی تاریخ ایران (جلد چهارم)
فرهنگ ایرانی: پیش از اسلام و آثار آن در تمدن اسلامی و ادبیات عربی
Ancient Persia in Western History: Hellenism and the Representation of the Achaemenid Empire

نسخه ها
PDF
حجم: 2 مگابایت
تعداد صفحات: 52
4.5 / 5
با 27 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 1
۱۳۹۷/۰۹/۱۰


پاسخنگارش دیدگاه
ProBookreader
Member
توصیه میکنم حتما ازین مکان که بالاتر از زنجان هست دیدن کنید. چیزی جز خرابه و ویرانه و ستون و اندک بنایی که بزور مرمت و بازسازی شده نیست, اما اگر با مطالعه قبلی بدیدارش برید قدرت تجسمتون اونجا رو دیدنی تر میکنه...از تاجگذاری شاهان ساسانی, تا استراحتگاه مغول!!!!...لطفا با مطالعه برید ببینید.

یه خاطره جالب هم اینکه وسط اون مکان یک استخر (چشمه) مقدس هست, تابستون بود رفته بودم و آب پیدا نکردم خواستم صورتمو آب بزنم که نگهبان اجازه نداد, گفت آب اینجا نباید آلوده بشه, و دست نباید در اون فرو بره....از کناره های استخر که جویهایی هست میتونی استفاده کنی. که البته بدلیل گل الود بودن من اینکارو نکردم...خوشحالم که نگهبان, نگهبان آب بود...یاد اناهیتا, ایزد بانوی آب افتادم...سرزمین ما با همه فراز و فرودش, درست و نادرستش, خیلی حرف برا گفتن داره, لابلای کارهای روزانه کمی پای سخن این پیر قصه گو بشینیم.

شادان و کامروا باشید.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You